Vīrs 37 gadus katru dienu iestāda 1 koku. Viņa radītais mežs ir apbrīnas vērts

Komentēt

Kārtējais pierādījums tam, ka lielas pārmaiņas var paveikt arī ar mazām lietām.


1979. gadā 16 gadus jauns pusaudzis Jadavs Paijengs nolēma paveikt kaut ko labu. Izvēlējies pamestu un tukšu smiltāju Bramaputras upes piekrastē netālu no viņa dzimtās vietas Indijā, viņš nolēma stādīt tur kokus – gan tāpēc, lai dzīvniekiem būtu mājas, gan arī kā protestu pret mežu izciršanu.

 Tā mazpamazām viņa labais darbiņš pārvērtās par mūža mērķi izveidot pašam savu mežu. Jau 37 gadu garumā viņš ik dienas iestāda vismaz vienu jaunu koku vai koku sēklas, un ir izvedojis pavisam jaunu ekosistēmu. Turklāt, viņa iekoptais mežs nu jau sniedzas 550 hektāru izmērā! 

Toreizējais puika savu aicinājumu esot atradis pēc tam, kad smiltājā ieraudzījis mirušas čūskas, kuras tur aizgāja bojā pēc plūdiem. Nabaga rāpuļi nobeidzās no karstuma, jo tuksnesīgajā vietā nebija nevienas pašas ēniņas. Pusaudzis esot rūgti apraudājies, sazinājies ar mežu departamentu, kurš atteicis, ka tur neko nevarot ieaudzēt. Tad Jadavs esot stingri apņēmies izveidot dzīvniekiem drošu vidi, kurā viņi nejustos apdraudēti un viņu mājas – iznīcinātas.

Sākums bija grūts, pusaugu zēnam neviens nepalīdzēja. Kā pirmie augi tika iestādīti 20 bambusu stādi. Arī apūdeņošana bijusi problēma, kuru pusaudzim nācies risināt ar saviem spēkiem un inženiertehnisku attapību. Ar laiku Jadavs sācis uz topošo mežu nest arī sliekas, skudras un citus kukaiņus, kas palīdzētu uzrušināt zemi un padarīt to auglīgāku. Taču tagad viņa radītajā mežā dzīvo vairāki degunradži, vairāk kā 100 brieži, zaķi, pērtiķi, putni un pat pāris Bengālijas tīģeri. Un, pats skaistākais – aptuveni pusi gada mežā mīt arī ap 115 ziloņu! 

Ar laiku gan ziloņi sāka pārāk bieži sirot netālu esošajos ciemos (iedomājies ziloni, kas aplaupa tavu dārziņu?), un vietējie draudēja mežu izcirst. Jadavs problēmu atrisināja gaužām vienkārši – iestādīja vairāk banānkoku un citu koku, kuru augļi ziloņiem garšo, un ziloņu viesības beidzās pašas no sevis.

Nu jau 44 gadus vecais kungs gan nedomā apstāties pie sasniegtā. Viņa plānos ir doties arī uz citām, līdzīgām Indijas vietām un iekopt jaunus mežus arī tur. Jadavs apgalvo, ka turpinās stādīt kokus līdz pēdējam elpas vilcienam.

Un cik kokus pēdējos gados esi iestādījis tu?

 

Avots: aljazeera.com.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru