20 brīnišķīgas lietas, kuras mēs varētu mācīties no Somijas

9 komentāri

Valsts ar iespējām un īpatnībām gluži kā no 22. gadsimta.

1. Jaundzimušo mammas saņem dāvanu kasti ar nepieciešamākajām lietām mazajam.

Jaundzimušo mammas saņem dāvanu kasti ar nepieciešamākajām lietām mazajam.
Saskaņā ar Save the Children statistikas rādītājiem, Somija ir labākā valsts mātei ar bērnu. Jaundzimušo dāvanu kastē atrodamas 50 nepieciešamākās lietas: drēbes, higiēnas preces un rotaļlietas. Pašu kasti var pat izmantot kā mazuļa pirmo gultiņu.
Komentēt

2. Bērnu spēļu laukumos atrodas virtuvītes, peldbaseini un spēļu istabas.

Bērnu spēļu laukumos atrodas virtuvītes, peldbaseini un spēļu istabas.
Helsinkos katram dzīvojamam blokam ir nožogots rotaļlaukums, kurā atrodamas gan izglītojošas spēles, gan peldbaseini siltajos gada mēnešos.
Komentēt

3. Bērnudārzos ir viens skolotājs uz četriem bērniem.

Bērnudārzos ir viens skolotājs uz četriem bērniem.
Bērni var sākt apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādes no 9 mēnešu vecuma. Katram bērnam ir individuāla pieeja – skolotāji nolemj, kā mazuļa bērnudārza gaitas padarīt interesantākas. Ikmēneša izdevumi šādās iestādēs ir 1000 eiro, taču vecāki nemaksā vairāk par 280 eiro mēnesī, jo pārējo sedz valsts.
Komentēt

4. Automatizētas vakuuma atkritumu tvertnes.

Automatizētas vakuuma atkritumu tvertnes.
Vairākos Helsinkas sektoros atrodas automatizētas tvertnes, kuras iesūc atkritumus speciālā caurulē un nosūta tos uz specializētu šķirošanas staciju ar 70 kilometriem stundā lielu ātrumu.
1 komentārs

5. Pudeļu un bundžu šķirošanas tvertnes gandrīz jebkur.

Pudeļu un bundžu šķirošanas tvertnes gandrīz jebkur.
Ja tu Somijā iegādājies dzērienus, tev jāiemaksā deposits, kuru varēsi saņemt atpakaļ tikai tad, kad tukšās pudeles būsi ievietojis īpašā pārstrādes iekārtā. Par katru bundžu iespējams saņemt 15 centus, bet par lielo plastmasas pudeli – 40 centus.
Komentēt

6. Īpaši dzinēja sildītāji autostāvvietās.

Īpaši dzinēja sildītāji autostāvvietās.
Dzīvokļu īpašniekiem un īrniekiem iespējams īrēt ielas autostāvvietas, kuras ir aprīkotas ar īpašu stendu un taimeri, kas noteiktu laiku silda īpašnieka automašīnu.
1 komentārs

7. Lūk, kā somi stāv rindās

Lūk, kā somi stāv rindās
Šajā valstī lielveikala rindās vai autobusu pieturās tev neviens neelpos pakausī. Šeit svešiniekiem nav pieņemts pieiet klāt tuvāk par rokas stiepienu un ikviens ciena tiesības uz personīgo telpu.
Komentēt

8. Tikai Somijā tu vari sastapt ziemeļbriežus ar mirdzošiem ragiem.

Tikai Somijā tu vari sastapt ziemeļbriežus ar mirdzošiem ragiem.
Šeit ziemeļbriežu ragi tiek apsmidzināti ar speciālu, atstarojošu krāsu, lai autovadītāji tumsā lielos zvērus labāk pamanītu.
Komentēt

9. Rezidenti saņem ikmēneša pabalstu bez iemesla.

Rezidenti saņem ikmēneša pabalstu bez iemesla.
Eksperimenta kārtā no 2017. gada janvāra 2000 somu ik mēnesi saņēma ikmēneša pabalstu 560 eiro apmērā. Ja tas izrādīsies veiksmīgs, tad katrs valsts iedzīvotājs saņems tā sauktos “beznosacījuma pamata ienākumus” 800 eiro apmērā. Kāpēc? Valdība uzskata, ka tad, kad cilvēki būs pārliecināti par saviem ienākumiem, viņi nepieteiksies jebkuram amatam, kurš tiem tiek piedāvāts, bet gan vairāk izvērtēs situāciju un apdomās savas izaugsmes iespējas.
1 komentārs

10. Šeit atrodas viena no Eiropas skaistākajām katedrālēm.

Šeit atrodas viena no Eiropas skaistākajām katedrālēm.
Balts neoklasicisma brīnums, kas aptverts ar zaļu kupolu, atrodas Somijas galvaspilsētā Helsinkos. To būvēja no 1830. līdz 1852. gadam. Lai arī no ārpuses tā nešķiet liela, tajā vienlaicīgi var atrasties 1300 cilvēku.
Komentēt

11. Šeit tu vari ceļot laikā.

Šeit tu vari ceļot laikā.
Šķiet neiespējami, tomēr tā ir taisnība. Uz Somijas un Zviedrijas robežas atrodas laika zona. Tāpēc, pārbraucot Somijas robežu un nokļūstot Zviedrijā, tu nokļūsti vienu stundu atpakaļ pagātnē.
Komentēt

12. Somija ierindojas pirmajā vietā sarp lielākajiem kafijas dzērājiem.

Somija ierindojas pirmajā vietā sarp lielākajiem kafijas dzērājiem.
Pēc statistikas datiem Somijā gadā viens cilvēks vidēji patērē 14 kilogramu kafijas – tās ir 9 tasītes dienā.
1 komentārs

13. Šeit atrodams tīrākais ūdens.

Šeit atrodams tīrākais ūdens.
80% Somijas ūdens tiek klasificēts kā ļoti tīrs un drošs lietošanai. Pirms pāris gadiem ūdens resursu komiteja saskaņā ar ANO apliecināja, ka šeit ir vistīrākā ūdenslīnija pasaulē.
1 komentārs

14. Somija 50tajos bija līdere dizainā.

Somija 50tajos bija līdere dizainā.
Vispasaules atzinību somu dizains izpelnījās pēckara laikos. Arī šobrīd skandināvu standarts ir augsti atzīts visā pasaulē.
2 komentāri

15. Uz trīs cilvēkiem viena sauna.

Uz trīs cilvēkiem viena sauna.
Saskaņā ar statistiku, vidēji uz trim cilvēkiem Somijā ir viena sauna. Rezultāti noskaidroti, saskaitot visas valsts saunas un izdalot tās uz 5 miljoniem iedzīvotāju. Pirtis – 2 miljoni, bet iedzīvotāji – 5 miljoni.
Komentēt

16. Somi pirmie sniedza iespēju lietotājiem izmantot interneta pārlūku.

Somi pirmie sniedza iespēju lietotājiem izmantot interneta pārlūku.
Daudzas nācijas cenšas pieprasīt īpašumtiesības uz internet izveidi, tomēr somi šā vai tā bija pirmā valsts, kurai radās ideja internetu prezentēt plašākai publikai.
Komentēt

17. Jo bagātāks, jo lielāki sodi

Jo bagātāks, jo lielāki sodi
Esi bagāts pilsonis ar ātru auto? Tad labāk nepārkāp ceļa satiksmes noteikumus šajā valstī. Te sodi tiek noteikti, rēķinot pārkāpēja ikgadējos ienākumus. Reiz viens turīgs soms tika sodīts ar 200 000 eiro lielu naudas summu, jo tikai pārsniedza ātrumu.
Komentēt

18. Neapstrīdama smagā metāla valstība.

Neapstrīdama smagā metāla valstība.
Ledaina un industriāla valsts. Varbūt tāpēc nav brīnums, ka Somijā proporcionāli iedzīvotāju skaitam pastāv visvairāk metāla grupu. Latvijā pazīstami ir slavenie Lordi, kuri reiz uzvarēja Eirovīzijas dziesmu konkursā.
1 komentārs

19. Šo somu cietumu nožogo tikai dzeltena sēta.

Šo somu cietumu nožogo tikai dzeltena sēta.
Jā, Somijā ir tāds cietums! Šeit atrodas 70 ieslodzītie, kuri savu ikdienu pavada dārzā vai siltumnīcās. Kāds ieslodzītais atzinies, ka viņiem ieslodzījuma vietā ir arī truši. Katram ir sava atslēga un jebkurā momentā tie var doties prom, taču to nedara, jo zina, ka nokļūs atpakaļ.
Komentēt

20. Nedrīkst pārdot kucēnus un kaķēnus.

Nedrīkst pārdot kucēnus un kaķēnus.
Nevienā veterinārajā veikalā nav atļauts pārdot kaķu vai suņu mazuļus. Par to pienākas pamatīgi naudas sodi. Labāk izvēlēties patversmes vai speciālas zvēru audzētavas.
Komentēt

Vērts izlasīt
Komentāri