Ieteicamā sāls dienas deva ir par zemu un var būt kaitīga. Zinātnieki brīdina!

1 komentārs

Laba ziņa sāļo našķu cienītājiem.

Lielākajā daļā Rietumu sabiedrības valstu, pie kurām pieskaitām arī sevi, jau ilgāku laiku notiek karš pret sāli. Ārsti un uztura speciālisti nereti iesaka patērētājiem būtiski samazināt sāls daudzumu uzturā, nonākot pat līdz tādiem grūti sasniedzamiem cipariem kā 1-2 grami dienā. Tas ir saistīts ar augsto sirdsslimību daudzumu, taču jaunākie pētījumi atklāj, ka viss ir nedaudz citādi.

Pētījumā, kuru veica MakMāstera Universitāte kopā ar dažādiem veselības izpētes dienestiem, piedalījās 130 000 cilvēku no 49 valstīm. Iegūtie secinājumi ir visai pārsteidzoši – pārlieku niecīgs sāls daudzums no sirdsslimībām nevis pasargā, bet gan var tās veicināt.

Tiesa, viena būtiska atkāpe – cilvēkiem, kuri sirgst ar paaugstinātu asinsspiedienu un sāli patērē virs vidējā ieteiktā daudzuma, joprojām tiek ieteikts to samazināt. Taču tā šobrīd ir vienīgā iedzīvotāju grupa, kurai par sāli ēdienā būtu jāuztraucas.

Pētnieki pievērsa uzmanību tam, vai ir saistība starp sāls daudzumu uzturā, sirdsslimībām, insultu un augstu asinsspiedienu. Atklājās, ka, neatkarīgi no asinsspiediena, nepietiekams sāls patēriņš var provocēt vairāk sirdslēkmju, insultu un nāves gadījumu nekā vidējs. Ar uzsvaru uz “vidējs”, nevis “augsts”, protams. Par augstu sāls patēriņu var saukt tādu, kurš pārsniedz 6 gramus dienā.

Pētījums arī atklāj, ka sāls patēriņam ir apakšējā robeža, pēc kuras tā samazināšana kļūst bīstama, kamēr paaugstināts sāls daudzums negatīvi ietekmē tikai tos, kuriem ir paaugstināts asinsspiediens. No visiem pētījumā iesaistītajiem cilvēkiem ar šādu problēmu saskārās tikai 10% cilvēku.

Zems nātrija sāls daudzums samazina asinsspiedienu vien nedaudz, salīdzinot ar vidēju patēriņu. Taču pazemināts sāls daudzums uzturā var radīt citas problēmas, piemēram, paaugstināt atsevišķu hormonu līmeni, kas rezultātā noved pie veselības pasliktināšanās, ne uzlabošanās.

Sevišķi bīstams samazināts sāls daudzums ir tiem, kas seko modīgajām tendencēm ar sportisku dzīvesveidu un palielinātu šķidruma dzeršanu. Šie cilvēki ne tikai izsvīst sāļus treniņos, bet arī izskalo tos ar ūdeni. Ar vienu litru sviedru var zaudēt līdz pat diviem gramiem sāls! Un karstā vasaras dienā viens litrs sviedru tāds nieks vien ir.

Kritiski samazināts sāls daudzums jeb hiponatrēmija var novest pie dažādām smagām veselības sekām, tostarp nāves – šādus gadījumus reizēm var novērot sportistu vidū garās distancēs – daži no viņiem aizgūtnēm dzer, neuzņemot sāļus. Tādējādi tiek izjaukts sāļu balanss šūnās, sākas nieru problēmas un tūska gan ķermenī, gan smadzenēs. Par laimi, šādi gadījumi ir reti.

Taču, pirms skriet uzkost veselu paku ar cigārdesiņām, atceries – sāļās uzkodas nereti satur daudzas citas neveselīgas vielas, piemēram, krāsvielas, aromatizētājus, īpaši lielu tauku daudzumu un citus draņķus. Taču, ja kāds tevi nākamreiz norās par to, ka pie alus uzēd sāļu kaltētu zivtiņu – sūti viņus... iepazīties ar jaunāko zinātni. Un ēd uz veselību.

 

Avots: sciencedaily.com.


Vērts izlasīt
Komentāri