10 labas lietas Šveices skolās, no kurām mēs varētu ņemt piemēru

12 komentāri

Prieks redzēt tādu sistēmu, kas domā par to, lai bērniem būtu īsta bērnība un drosme nebaidīties.

Kamēr pie mums deputāti ilgi prāto un strīdas par izglītības reformām, tikmēr mēs ar lielu prieku izlasījām kādas mammas pārdomas par Šveices izglītības sistēmu. Irīna Plitkeviča pērn pārcēlās uz Šveici no Maskavas. Viņas divi bērni iet šveiciešu skolā, un viņa nebeidz brīnīties par vienkāršām, taču ļoti svarīgām lietām, kas tur ieviestas bērnu izglītībai un labsajūtai. Mūsuprāt, tādas ir vērts ieviest arī pie mums! 

1. Mācības notiek blokos pusotras stundas garumā. Starp tiem ir 20 minūšu pauze, kuru bērni vienmēr pavada ārā. Pat tad, ja laiks ir slikts, bērni iet pagalmā zem nojumes. Tāda terase ar nojumi ir katrai klasei. Viņiem pat nevajag pārģērbt apavus, un viņi ir tur arī vējainā un slapjā laikā. Labos laikapstākļos visi (un arī skolotāji, es zvēru!) spēlē futbolu, basketbolu, pingpongu un visādas rotaļas. Bērnu, kurš NEskraida, visticamāk aizvedīs pie ārsta. Manējos vadāja katru dienu pirmās divas nedēļas. Jo viņi nesaprata, ka skolā drīkst skraidīt.

2. No 11.30 līdz 13.30 ir pusdienu pārtraukums. Var palikt skolā, var atgriezties mājās. Mani tas pārtraukums nedaudz kaitina, toties tā dēļ bērni vispār nenogurst. Vispār. Meita man vakar pajautāja: “Vai mēs tā vēl ilgi atpūtīsimies?” No rīta mācās no 8.15, vakarā līdz 16.00. Trešdienas ir īsās dienas līdz plkst. 11.30. 

3. Lai bērni nebaidītos izteikt savas domas rakstiski (sapulcē teica, ka šis valodas veids katastrofāli izzūd), skolā ir pasts “skolēns – skolotājs”. Katram bērnam ir sava pastkastīte, kur tiek likta zīmīte, un skolotājs atbild tikai tev. Neticami populāra metode – no rīta visi skrien saņemt savas “vēstules”.

4. Vārdu diktātus bērni raksta zem bildes. Tas ir, zem bildes, kas apzīmē kaut kādu vārdu, vajag šo vārdu uzrakstīt. Nevis pēc skaņas. Uzskatu, ka tas ir no sērijas “viss ģeniālais ir vienkāršs”. Bērns atceras, kā rakstās vārds, saliekot to kopā ar attēlu. Tas strādā nereāli labi.

5. Kad jāraksta kaut kāds referāts, vienmēr tiek ieslēgta mūzika. Es ne pārāk saprotu, kā tas strādā, bet uz referātiem vienmēr ir rinda tāpēc, ka mūziku bērni izvēlas paši. Starp citu, referāta prezentācijā bērni tiek iedrošināti izmantot kostīmus un rekvizītus. Tāda mini-izrāde.

Nav nekādu Power Point prezentāciju. Tiek uzskatīts, ka sākumskolā bērns pats nevar izveidot šādu prezentāciju. 

6. Matemātikā neskaidro, KĀ risināt piemērus. Tas ir, bērnam, izmantojot jau esošās zināšanas, ir pašam jāizdomā, kā to vieglāk atrisināt, un jāpaskaidro. Pareizā varianta nav, visi rēķina tā, kā viņiem ērtāk. Savā veidā.

Tāpēc, piemēram, kad izrādījās, ka klase jau prot daļskaitļus, bet mana meita vēl ne, visi bērni metās viņai paskaidrot katrs pa savam, izmantojot ābolus, klučus un plastilīnu. Skolotāja neiejaucās, bet pēc divām dienām vienkārši pajautāja, vai viņai viss ir saprotams. Meita saka: “Man vēl nekad dzīvē nekas nav bijis TIK ĻOTI saprotams.” 

7. Bērni daudz ko aiztiek ar rokām. Visa apkārtējā pasaule ir domāta, lai to pataustītu un pamēģinātu. Nesen degustēja kviešus, rudzus un auzas. Pēc tam brauca uz dzirnavām to visu samalt. Tagad viņiem ir apsolīts, ka maiznieks no viņu miltiem izceps bulcinas un atnesīs tās uz skolu.

Ģeogrāfijā vietējo reģionu mācās tā: “Lūk, šeit mums ir tāda upe, iesim paskatīties. Redziet, te ir tāda augsne, bet šeit ir citāda. Šeit uz kalna, skatieties, ir vieni augi, bet uz otra kalna aug citi, rīt brauksim paskatīties.”

Priekšmetam, kur lietas jāizgatavo ar rokām (attivita creativa) stundu paredzēts tikpat daudz kā sportam. Šie abi ir līderi pēc stundu skaita nedēļā.

8. Tiek uzskatīts, ka kļūdas ir ceļš uz panākumiem. Meitai 3. klasē uztaisīja tādu kļūdu feiju (ļoti skaista lelle). Šī feja ar skolotājas balsi skaidro, ka kļūdīties ir labi un drīkst, un ka nevajag pārdzīvot, jo tas nozīmē, ka tu 1) domā radoši, 2) nebaidies mēģināt.

Vecākajai meitai 5. klasē skolotāja katru dienu stāsta kādu piemēru no zinātnes, kur kļūda ir novedusi pie atklājuma.

9. Ārsta zīme vajadzīga tikai tad, ja skola tiek izlaista ilgāk par 2 nedēļām! Tiesa, tad visi skolas darbi ir jāveic mājās. Nu, labi, lai nu būtu.

10. Skola ir parasta pašvaldības sākumskola, pilnīgi par brīvu. Manam maskavietes skatījumam mācību temps ir lēns, tomēr kopumā programmas sakrīt. Savukārt vecākās meitas klase ir jau nedaudz apsteigusi viņas vienaudžus Maskavā. Nesaprotu, kā viņiem tas izdodas ar tādu atpūtniecisku pieeju?

 

Mūsuprāt, brīnišķīga sistēma. Varbūt vismaz dažas lietas var apsvērt arī ieviešanai pie mums un ļaut bērniem vairāk rotaļāties tā vietā, lai ar vecākiem līdz naktij pildītu kārtējos dīvainos uzdevumus?

 

Avots: Irina Plytkevich/Facebook


Vērts izlasīt
Komentāri