Ja tu esi dzimis starp 1977-1983. gadu, tu piederi KSENIĀĻIEM

9 komentāri

Tapis jauns termins paaudzei, kuras pārstāvji dzimuši šajos gados. Vai tu pie tās piederi?

TERMINS

Esam daudz dzirdējuši par divām paaudzēm: Paaudzi X (Generation X) un Milenāļiem/Tūkstošgadniekiem (Millenials), tomēr līdz šim tieši 77-83. gados dzimušie īsti neiederējās nevienā no šīm kategorijām. Pauudzes X pārstāvji ir dzimuši laikā starp sešdesmitajiem un astoņdesmitajiem gadiem, turpetim mileniāļi - no astoņdesmito gadu vidus līdz 2001. gadam. 

Protams, visas šīs paaudžu robežas ir izplūdušas, tomēr tieši septiņdesmito gadu beigās un astoņdesmito gadu sākumā dzimušie allaž bijuši apjukuši, pie kura no iznesīgajiem terminiem lai sevi pieskaita. Tāpēc tapusi pilnīga jauna, saukta par mikropaaudzi - kseniāļi jeb xennials.

Paaudze X ir cilvēki, kuri uzauguši laikā pirms digitālajām tehnoloģijām, sociālajiem tīkliem, turpretim mileniāļi būtībā ir mūsdienu jaunieši, kuri bērnību pavadījuši jau ar televīzijas pulti vai viedtālruni rokās. Kaut kur starp abām šīm paaudzēm ir kseniāļi - tie, kuri agrā vecumā piedzīvojuši spilgtu pāreju no dzīves bez uz dzīvi ar tehnoloģijām.

Interesanti, ka tieši mums vēsturiski šajai paaudzei nāk klāt vēl viens interesants faktors - tie ir cilvēki, kuri bērnībā dzīvojuši PSRS, bet pusaudžu gados gājuši cauri 90to gadu Latvijai. Abas šīs desmitgades pie mums bijušas ļoti emocionālas, piesātinātas un pārmaiņu pilnas.

 

KAS RAKSTURĪGS KSENIĀĻIEM?

1. Ciniski, bet nē

Kseniāļiem piemīt kaut kas no Paaudzei X raksturīgā grandžīgā cinisma, bet tajā pašā laikā viņiem pielipis arī kaut kas no mileniāļu beznosacījuma optimisma.

2. Tehnoloģiju pāreja

Kā jau minējām, viena no spilgtākajām pazīmēm, kas atšķir kseniāļus no Paaudzes X un mileniāļiem, ir fakts, ka viņi salīdzinoši agrā vecumā piedzīvojuši gan pasauli bez, gan ar tehnoloģijām un internetu. Viņi labi atceras bērnību, kurā lasīja grāmatas, spēlējās pagalmā, rakstīja zīmītes skolā, leca gumijas, zvanīja draugiem uz mājas telefonu utt., taču tajā pašā laikā viņi nav tik veci kā paaudze pirms viņiem, kuru dzīvēs tehnoloģija ienāca jau pieaugušā vecumā.

Paaudzei X rakstīgs noliegums, pārliecība, ka dzīve pirms viedtālruņiem, datoriem un interneta bija labāka. Mileniāļi pat nemaz nevar iedomāties, kā tas ir - nav interneta? Kseniāļi ir kaut kur pa vidu. Mūsuprāt, tiešām unikāls savienojums!

3. Bērnība pirms psihologiem

Lai arī cik nežēlīgi tas izklausītos, kseniāļi ir vēl pēdējā paaudze, kuri varēja dabūt pērienu no vecākiem par dažādiem mazākiem vai lielākiem pārkāpumiem, atkarībā no vecāku ieskatiem. Turklāt tas netika uzskatīts ne par ko ārkārtēju. Pa ausīm varēja dabūt no skolotājiem, radiniekiem, vecāko klašu skolēniem.

Kseniāļi paspēja vēl piedzīvot pazemīgo oktobrēnu un pionieru laiku, viņiem bija jādežūrē virtuvē, pieaugušā vārds bija likums. Ja tev kaut kas nepatika, neapmierināja, nebija tavā gaumē vai tādā krāsā, kurā tev gribējās, tu stāvēji kaktā. Punkts.

4. Seriālu un videoklipu paaudze

Kseniāļi uzauga laikā, kad televīzija piedāvāja plašu klāstu ar jauniešu seriāliem. Mēs to piedzīvojām 90tajos gados. Beverlihilza, Glabējvzvans, E-iela. Un skatījāmies seriālus kā pienākas - nevis visu sezonu divās dienās, bet kārtīgi - pa vienai sērijai dienā vai nedēļā.

Turklāt pusaudžu seriāli kseniāļiem deviņdesmitajos intensīvi mācījā kā dzīvot un lika Rietumu morāles pamatus. Par to, kā veidot attiecības, par to, kas ir slikti un kas labi. Daudz mācību tika gūts no televizora ekrāniem.

Otra popkultūras iezīme - videoklipi. Kseniāļi ir tie, kuri atceras laikus, kad MTV vēl rādīja videoklipus, un tā bija galvenā šī kanāla sūtība. Tā kā vēl bija interneta, televizors bija vienīgais ekrāns, uz kura mājās varēja ieraudzīt tuvākas un tālākas zvaigznes, turklāt tikai un vienīgi tādā kārtībā, kādā televīzija to izvēlējās. 

5. Progresīvie divdesmitgadnieki

Tehnoloģijas kseniāļu dzīvēs ienāca ap studiju laiku vai tikko pabeidzot tās. Skolas laikā tie vēl piedzīvoja peidžerus un pirmos personālos datorus, no kuriem gan tolaik vēl lielas jēgas nebija. Viņiem nebija jādīc vecākiem, lai nopērk viedtālruni vai portatīvo datoru. Šīs lietas viņi jau iegādās paši par savām pirmajām algām.

Turklāt masīvā sociālo tīklu lietošana sākās vēl nedaudz vēlāk, kad kseniāļi jau bija kļuvuši par pieaugušajiem. Viņiem secen gāja tādas problēmas kā pusaudžu gadu muļķību publicēšana internetā. Taču, atšķirībā no Paaudzes X, kseniāļi veiksmīgi vēl ieleca šajā vilcienā. Varētu teikt, ka straujā tehnoloģiju attīstība viņu dzīvēs ienāca tieši īstajā brīdī!

 

Analogie bērni un digitālie pieaugušie

Ja arī tu esi dzimis laikā no 1977. gada līdz 1983. gadam - iespējams, tu piederi pie šīs unikālās paaudzes, kura līdz šim nespēja atrast sev vietu nedz pie ciniskās Paaudzes X, nedz tehnoloģiju pārņemtajiem mileniāļiem. 

Tev ir kaut kas no abiem šiem laikmetiem, un lieki piebilst, ka no tiem tu esi paņēmis labāko: tava bērnība pagāja analogajā laikmetā, taču kā pieaugušais tu vēl paspēji apgūt visu nepieciešamo, lai veikli rīkotos ar tehnoloģijām.

Un tagad beidzot tev ar arī sava paaudze, ar kuru identificēties! Apsveicam!

 

Avoti: Mashable, Did You Know Facts, Vogue, Konbini


Vērts izlasīt
Komentāri