15 latviešu mūziķi, aktieri un citi kultūras cilvēki, kuri darbojušies politikā

Komentēt

Politika ir sabiedrisks process un ne tikai politikas eksperti tajā darbojas. Uzzini, kuri kultūras vides darboņi reiz ir iesaistījušies kādā partijā.

Zināmu pārsteigumu mums ir sagadājusi mūsu lielākā kaimiņvalsts, jo gaidāmajās Krievijas Federācijas prezidenta vēlēšanās sevi ir nolēmusi pieteikt sabiedrības dāma, par Krievijas Parisu Hiltoni dēvētā Ksenija Sobčaka. Viņa jau pāris gadu aktīvi darbojas žurnālistikā un risina dažādus problemātiskus ar valsts pārvaldi saistītus jautājumus.

Taču šis nav vienīgais piemērs, kad ar kultūru, mākslu, modi vai mūziku saistīti cilvēki nolemj doties politikā. Piemēram, amerikāņu aktieris Arnolds Švarcnegers ir pabijis ASV Kalifornijas štata gubernatora krēslā, britu aktrise Vanesa Redgreiva 1970. gadā kopā ar savu brāli Lielbritānijā dibināja Strādnieku revolucionāro partiju un Itālijas parlamenta locekle ir bijusi pat ungāru izcelsmes itāļu pornogrāfisko filmu aktrise Ilona Stallere, zināma kā Čičolīna, kuras diplomātiskie paņēmieni bija visai neierasti. Stallere apmaiņā pret mieru reģionā, piedāvājusi gāztajam Irākas līderim Sadamam Huseinam intīmpakalpojumus.

Arī daudzi pašmāju aktieri, sportisti, mūziķi reiz ir nolēmuši izmēģināt veiksmi, debitējot šajā valstī nozīmīgajā, svarīgajā sabiedriskajā procesā.

1. Ausma Kantāne

Ausma Kantāne
Ausma Kantāne-Ziedone pēdējos gadus ir bijusi zināma kā 8. un 9. Saeimas deputāte, taču viņas pamatnodarbošanās līdz politiskās karjeras gaitām ir bijusi pavisam cita. Kantāne-Ziedone ir beigusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas teātra fakultāti un bijusi štata aktrise Dailes teātrī. Viņa arīdzan var lepoties ar kinolomām Rīgas kinostudijas filmās. Saņēmusi Latvijas PSRS Tautas skatuves mākslinieces titulu.
Komentēt

2. Raimonds Pauls

Raimonds Pauls
Raimonds Ojārs Pauls ir viens no visu laiku izcilākajiem un slavenākajiem latviešu komponistiem un pianistiem. Pauls ir ne tikai sarakstījis neskaitāmi daudz iemīļotas dziesmas un veidojis dažādus jauno izpildītāju konkursus, bet ir paspējis pasēdēt arī Latvijas Republikas Kultūras ministra krēslā. 1999. gadā viņš nesekmīgi kandidēja uz Latvijas prezidenta amatu. Politiskās gaitas pārtrauca līdz ar darbu 9. Saeimā.
Komentēt

3. Olga Rajecka

Olga Rajecka
Dziedātāja un vokālā pedagoģe Olga Rajecka kļuva populāra ar savu dalību 20. gadsimta nogales kulta grupās "Turaides roze", "Eolika" un "Dāmu pops". 2004. gadā partija "Jaunais laiks" uzņēma 109 jaunus biedrus, starp tiem bija arī Rajecka. Tiesa, jau tolaik dziedātāja atklāja, ka viņas iestāšanās partijā nebūt nenozīmē, ka viņa ir nolēmusi iesaistīties aktīvajā politikā. 
Komentēt

4. Mihails Zemļinskis

Mihails Zemļinskis
Mihails Zemļinskis ir bijušais Latvijas izlases un Rīgas kluba "Skonto" futbolists, kurš aktīvās sporta gaitas beidza 2005. gadā. Pēc gada Zemļinskis pievienojās partiju apvienībai "Saskaņas centrs" un 2009. gada jūlijā kļuva par 9. Saeimas deputātu un Saeimas gaiteņos ir sastopams arī šobrīd. Paralēli deputāta darbam, Zemļinskis darbojas arī kā futbola treneris.
Komentēt

5. Lelde Stumbre

Lelde Stumbre
Rakstniece, dramaturģe Lelde Stumbre ir autore vairāk nekā 50 lugām. Stumbre ir dramatizējusi vairākus stāstus un rakstījusi scenārijus seriāliem. Viņa kandidēja Saeimas vēlēšanās taču deputātes mandātu ieguva uz laiku, kamēr ministra pienākumus pildīja deputāts Einārs Cilinskis. Tiesa, deputātes amatā viņa pabija vien trīs mēnešus. 
Komentēt

6. Viktors Ščerbatihs

Viktors Ščerbatihs
Viktors Ščerbatihs ir bijušais sportists, svarcēlājs, četrkārtējs olimpisko spēļu dalībnieks, olimpiskais vicečempions 2004. gada Atēnu Olimpiādē un bronzas laureāts 2008. gada Pekinas Olimpiādē. Viņš ir 2009. gadā dibinātās Latvijas Svarcelšanas federācijas prezidents. Politisko karjeru uzsāka līdz ar 9. Saeimu, un tika ievēlēts no "Zaļo un Zemnieku savienības" saraksta. 
Komentēt

7. Gaļina Poļiščuka

Gaļina Poļiščuka
Teātra režisore Gaļina Poļiščuka 2005. gadā dibinājusi "Teātra observatoriju" ar mērķi radīt neatkarīgu intelektuālo teātri, kas savu pastāvēšanu pārtrauca 2010. gadā, kad vairs netika nodrošināts valsts finansējums. Drīz pēc tam kandidēja 10. Saeimā, taču netika ievēlēta. Paspējusi iekulties arī dažādos aizdomīgos darījumos, kas saistīti ar dalību partijā un "Teātra observatoriju".
Komentēt

8. Jānis Junkurs

Jānis Junkurs
Modelis un uzņēmējs Jānis Junkurs ir zināms modes aprindās un piedalās dažādās zīmolu skatēs. 2014. gadā iestājies partijā "Vienotība", kuras sastāvā kandidēja 12. Saeimas vēlēšanās un tika ievēlēts, taču drīz pēc mandāta saņemšanas no tā atteicās.
Komentēt

9. Janīna Kursīte-Pakule

Janīna Kursīte-Pakule
Akadēmiķe Janīna Kursīte-Pakule ir latviešu literatūrzinātniece, valodniece, publiciste, rakstniece un Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesore. 2006. gadā Kursīte no partijas "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" saraksta kandidēja 9. Saeimas vēlēšanās, taču netika ievēlēta. Viņa kļuva par 9. Saeimas deputāti 2008. gadā, ieņemot Latgales vēlēšanu apgabalā ievēlētā Jura Boldāna vietu Saiemā. Pārstāvēta arī tagadējā, 12. Saeimā. 
Komentēt

10. Imants Kalniņš

Imants Kalniņš
Mūziķis Imants Kalniņš ir sacerējis sešas simfonijas, vairākas operas trīs oratorijas, piecas kantātes, ap 60 koru dziesmas, filmu un teātra mūziku. Viņa mūzikai ir plaša amplitūda, no akadēmiskās līdz rokmūzikai. 1990. gadā kā Latvijas Tautas frontes kandidāts Nīcas vēlēšanu apgabalā tika ievēlēts Augstākajā Padomē. 4. maijā balsojis par deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu". Ir bijis vairāku Saeimu deputāts.
Komentēt

11. Raimonds Bergmanis

Raimonds Bergmanis
Raimonds Bergmanis vairākus gadus ir bijis pazīstams kā svarcēlājs un dažādu spēkavīru sacensību dalībnieks. Viņš ir piedalījies trijās Olimpiskajās spēlēs un vadījis izklaidējošus raidījumus Latvijas Neatkarīgajā televīzijā. Pēc sportista karjeras beigšanas Bergmanis pievērsās politikai un tika pie deputāta mandāta 12. Saeimā, kur pārstāv "Latvijas Zaļo partiju un Zaļo un Zemnieku savienību". Kopš 2015. gada ir Latvijas aizsardzības ministrs.
Komentēt

12. Elita Veidemane

Elita Veidemane
Žurnāliste, publiciste un rakstniece Elita Veidemane ir pazīstama arī ar savu sabiedrisko aktivitāti. Veidemane aktīvi darbojās Latvijas Tautas frontē un 1995. gadā bija viena no "Muļķu un bezzemnieku partijas" veidošanas iniciatorēm. Kandidēja 6. Saeimas vēlēšanās, bet netika ievēlēta. 2001. gada pašvaldību vēlēšanās kandidēja no Latvijas Demokrātiskās partijas saraksta Jūrmalā, bet arī netika ievēlēta.
Komentēt

13. Roberts Gobziņš

Roberts Gobziņš
Mūziķis, dīdžejs un dziesmu tekstu autors Roberts Gobziņš ir ne tikai autors daudzām dziesmām, kas liek griezties jautros deju ritmos, bet ir arī 90. gadu sākumā bijis partijas "Latvijas laime" kandidātu sarakstā 5. Saeimas vēlēšanās. Partijas, kura sākotnēji tika dēvēta par "Muļķu partiju", saukļi bija "Mēs zagsim mazāk nekā citi!" un "Katram muļķim vietu Saeimā"!
Komentēt

14. Anta Rugāte

Anta Rugāte
Anta Antonija Rugāte galvenokārt ir zināma kā bijusī televīzijas ziņu diktore un žurnāliste. Savu popularitāti Rugāte iemantoja strādājot Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio par ziņu diktori un žurnālisti no 1973. līdz 1993. gadam, paralēli uzsākot arī žurnālistikas pasniedzējas karjeru. Bijusī TV seja ir mācījusies Jāzepa Vītola Mūzikas konservatorijā par aktrisi un beigusi Latvijas Universitātes franču filoloģijas nodaļu. Pēc iesaistīšanās politikā, viņa papildināja savas zināšanas iegūstot bakalaura un maģistra grādu tiesību zinātnē. Strādājusi 7. 8. un 9. Saeimā.  
Komentēt

15. Artuss Kaimiņš

Artuss Kaimiņš
Iespējams Latvijas slavenākais aktieris-politiķis ir Artuss Kaimiņš. Savu karjeru Kaimiņš sāka kā komiķis TV šovos un bijis štata aktieris Latvijas Nacionālajā teātrī, populārs kļuvis ar savu videoblogu "Suņu būda", atzinīgi tika vērtēta arī viņa dalība Jura Poškus filmā "Kolka Cool". Kopš 2014. gada aktīvi darbojas politikā. Šobrīd 12. Saeimas deputāts. 2016. gadā dibināja jaunu politisko partiju "KPV.LV".
Komentēt

Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru