12 labākās latviešu filmas var noskatīties internetā bez maksas

10 komentāri

Vai zināji, ka septembris ir Latvijas kultūras kanona mēnesis?

Ideja par Latvijas Kultūras kanonu radās 2007. gadā, un pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas tās realizēšana tika uzsākta 2008. gadā. Tika izveidotas ekspertu grupas, kuras sadalīja un vērtēja kultūras matojumus septiņās nozarēs – kino, literatūra, teātris, mūzika, vizuālā māksla, arhitektūra un dizains, kā arī tautas tradīcijas.

Kino ekspertu galvenais kritērijs bija – Kultūras kanona vērtību saraksts nekādā gadījumā nevar būt iepriekšparedzams popularitātes tops.

Sarakstā ir iekļautas 12 filmas, kas uzņemtas laika periodā no 1930. līdz 1988. gadam. Tagad tās visas var noskatīties internetā bez maksas. Lielisks plāns rudenīgiem vakariem! 

1. Lāčplēsis (1930)

Lāčplēsis (1930) filmas.lv
Režisora Aleksandra Rusteiķa filmas darbība risinās divos laikmetos - mītiskajā pasaulē, kur darbojas Lāčplēsis, Laimdota un Melnais bruņinieks, un 1919. gada Latvijas brīvības cīņu laikā, kuru laikā risinās mīlas stāsts starp Jāni Vanagu un Mirdzu Saulīti, bet tajā iejaucas Svešais.

Filmu vari noskatītites šeit

Komentēt

2. Baltie zvani (1961)

Baltie zvani (1961)
Ivara Kraulīša kinodarbs ir pagrieziena punkts Latvijas kinomākslā, un tā kļūst par pamatakmeni Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolai, filma būvējas tikai uz trokšņa uz skaņu fonogrammas.

Filmu vari noskatīties šeit.
1 komentārs

3. Purva bridējs (1966)

Purva bridējs (1966) filmas.lv
Režisors Leonīds Leimanis savu filmu balstīja uz Rūdolfa Blaumaņa darbiem, taču rakstnieka romantisko attiecību tēlus pārveidoja par kaislības drāmu, kas sabiedrībā izsauca diskusiju.
Aktrise Vija Artmane un Uldis Pūcītis izveidoja vienu no spēcīgākajiem mīlas duetiem Latvijas kino vēsturē, kas padarīja filmu par vienu no sava laika skatītākajām.

Filmu vari noskatīties šeit.
1 komentārs

4. Četri balti krekli (Elpojiet dziļi...) (1967)

Četri balti krekli (Elpojiet dziļi...) (1967)
Rolanda Kalniņa filmas dumpīgajiem varoņiem ļauj nostāties blakus pasaules progresīvā kino parādībām.
Cēzars Kalniņš brīvajā laikā muzicē kopā ar draugiem izveidotajā ansamblī. Vienu no uzstāšanām pavirši noklausās Kultūras komisijas locekle un nokritizē to, ar ko arī uzsāk sabiedrisko apspriešanu.

Filmu vari noskatīties šeit.
1 komentārs

5. Nāves ēnā (1971)

Nāves ēnā (1971) filmas.lv
Gunāra Pieša filma ir tapusi pēc Rūdolfa Blaumaņa noveles.  Atlūzis ledus gabals nes četrpadsmit zvejniekus, un lai izdīvotu zvejniekiem ir jāvelk lozes  

Filmu vari noskatīties šeit.
1 komentārs

6. Ceplis (1972)

Ceplis (1972)
Filma tapusi pēc Pāvila Rozīša romāna. Uzņēmējs Edgars Ceplis nodibina akciju sabiedrību, tomēr  tiek atstāts novārtā un nav īsti derīgs, tāpēc, kamēr neviens to nav uzzinājis, Ceplis ātri savērpj intrigu  

Filmu vari noskatīties šeit.
2 komentāri

7. Ābols upē (1974)

Ābols upē (1974)
Aivara Freimaņa filma tiek uzskatīta par unikālu gadījumu Latvijas kinovēsturē. Spēlfilma ir uzņemta ar dokumentālā kino paņēmieniem. Tā stāsta par strauji augošo saliņu Zaķusalu, kuras patriarhālā dzīves moduļa pamatā ielaužas industrializācijas.    

Filmu vari noskatītirs šeit.
Komentēt

8. Vanadziņš (1978)

Vanadziņš (1978)
Viens no spēcīgākajiem Arnolda Burova darbiem. Tas stāsta par mazu zēnu Vanadziņu, kas kopā ar tēvu un kaķi dzīvo mazajā zvejnieku būdiņā nabadzīgi, bet laimīgi, līdz nenotiek kaut kas bēdīgs.

Filmu fari noskatīties šeit.
Komentēt

9. Vecāks par 10 minūtēm (1978)

Vecāks par 10 minūtēm (1978)
Filmas laikā, kas ilgst desmit minutes, kamera nenovērš skatu no trīs gadus veca zēna, kurš skatās leļļu teātra izrādi.
Filma tiek uzskatīta par leģendāru ne tikai Latvijā bet arī pasaules dokumentālā kino vēsturē.

Filmu vari noskatīties šeit.
Komentēt

10. Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981)

Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981)
Jāņa Streiča kinodarbs veidots pēc Māra Svīres stāsta un noteikti tiek skatīts katru gadu Līgo svētku laikā.
Tas ir komisks sadzīves stāsts, kas vairākkārt aptaujās tika atzīts par visu laiku labāko latviešu filmu.  

Filmu vari noskaīties šeit.
1 komentārs

11. Vai viegli būt jaunam? (1986)

Vai viegli būt jaunam? (1986)
Jura Podnieka dokumentālā filma stāsta par jauniešiem un viņu vietu sabiedrībā. Filmu noskatījušies 28 miljoni skatītāju ne tikai PSRS teritorijā, bet arī aiz tās robežām.  

Filmu vari noskatities šeit.
Komentēt

12. Šķērsiela (1988)

Šķērsiela (1988) filmas.lv
Šī ir viena no titulēkajām filmām Latvijas kino vēsturē. Tā saņēma Eiropas Kinoakadēmijas balvu par gada labāko dokumentālo filmu, kā arī tika pie citām prestižām balvām.
Šķērsiela ir maza, vien 800 metrus gara, Rīgas ieliņa, kuru šķērso dažādi iedzīvotāji – katrs ar savu likteni un stāstu.   

Filmu vari noskatīties šeit.
Komentēt

Latvijas Nacionālā bibliotēka pasludinājusi septembri par Latvijas kultūras kanona mēnesi, tāpēc piedāvā iespējas no jauna iepazīties ar to. Notiek izglītības nodarbības skolās un bibliotēkās, konkurss skolēniem, tiek papildināta un uzlabota mājaslapa, kā arī Kultūras kanona izzināšanai veltīta Orientēšanās spēli Gaismas pilī.


Vērts izlasīt
Komentāri