Daži noderīgi padomi, kas jāievēro, sastopot zirgu brīvdabā

Komentēt

Nesēdēsim taču visu vasaru pilsētā, vai ne?

Pēdējās dienās Latvijas internetus pāršalc kāda nedaudz izmisusi ziņa – zirgu audzētāja Laima Rozentāle stāsta par šausmīgajām sekām, kādas piemeklē viņas zirgus pēc garāmbraucošu tūristu viesošanās. Iemesls ir gaužām vienkāršs – šie cilvēki, labu gribēdami, zirdziņiem izbaro maizi, taču nabaga dzīvnieki pēc tam mokās ar uzpūstiem vēderiem un vēdergraizēm.

Audzētāja teic, ka barotāji "Brauc strīpām, katram līdzi kukulis maizes. Bet zirgiem no tās rodas lielas veselības problēmas, tie pat var aiziet bojā. Viena veterinārārsta vizīte maksā ap 40 eiro – tik, cik siena rullis ziemai. Mēs jau tā esam uz iztikšanas robežas, bet tie ir papildu zaudējumi. Cilvēki nav redzējuši, kā zirgi mokās, kad tiem rodas vēdera problēmas. Apkārt aplokam ir elektriskais gans, bet zirgi, grūstīdamies ap maizi, to izsit un var aiziet brīvā vaļā."

Izklausās šausmīgi, vai ne? Tāpēc, kad laukos brauksi garām zirgu aplokam, atceries:

 • Ganības ir leknas un dzīvnieki ir paēduši. Nebaro viņus tikai tāpēc, ka tev pašam tā gribas! Priecājies ar acīm ;)
 • Pavisam noteikti nedod zirgiem maizi, bulkas un citus našķus, kurus zirgs nevarētu atrast dabā.
 • Pats ļaunākais, ko darīt – lauzties iekšā zirgu aplokā. Tā vari savainot ne tikai sevi, bet arī radīt milzu zaudējumus zirgu audzētājam – zirgi var izmukt no aploka, pazust, savainoties vai izbradāt tuvējos mazdārziņus. Par visu šo zirgaudzētājs būs spiests maksāt no sava maciņa.
 • Ja ļoti gribas zirdziņus pabarot – tā, ka nagi niez – un redzi, ka staļļi ir netālu, dodies pie saimnieka un palūdz atļauju. Ja saimnieks būs vēlīgs, piešķirs tev kādu legālo našķi, ar kuru zirgus pacienāt.
 • Lai zirgus tā no sirds apčamdītu, pabarotu un arī veiktu kādu izjādi, vislabāk doties uz kādu no audzētavām, kuras piedāvā šādus pakalpojumus. Arī mazi bērni būs sajūsmā, jo viņiem piešķirs draudzīgus un mierīgus zirgus, kuri ir pieraduši pie svešiem cilvēkiem.

Bet ko darīt, ja zirgu sastopi uz ceļa braucot ar auto vai riteni? Facebook lietotāja Irbe Lido atgādina dažas vienkāršas likumsakarības:

 • Zirgs ir dzīva būtne, kura jūt dažādas emocijas, tostarp, bailes. Centies zirgu nenobiedēt, jo nobijies zirgs var savainot gan sevi, gan jātnieku, gan arī, galu galā, mesties zem tava auto riteņiem.
 • Ja tuvojies zirgam no mugurpuses, nekādā gadījumā nepiebrauc lēnītēm tuvu klāt un tad neuzgāzē!
 • Netraucies zirgam garām pilnā ātrumā un cieši gar viņa sāniem.
 • Neizmanto skaņas signālu, negāzē motoru, neliecies ārā pa logiem un necenties pieskarties zirgam – jātnieki Tevi jau ir ievērojuši!
 • Tas pats attiecas uz tuvošanos zirgam no priekšpuses - nekusties strauji, pēkšņi un ātri! Ja zini, ka Tava maršruta tuvumā var notikt izjādes, nekādā gadījumā nemeties strauji līkumos.
 • Atceries - zirgam garām var doties samazinot ātrumu un ievērojot pietiekamu distanci - izbiedēts zirgs var spert un ievērojami sabojāt Tava transporta līdzekļa virsbūvi! Jātnieki būs ļoti pateicīgi, ja dosies viņiem garām kaut mazliet lēnāk, sevišķi, ja ceļš ir šaurs.
 • Īpaši svarīga ātruma samazināšana zirgu tuvumā ir uz ceļiem, kas klāti ar granti vai šķembām - lidojošs olis var sāpīgi izbiedēt zirgu un izraisīt nelaimes gadījumu.
 • Ja sastopies ar zirgu, kas baiļu dēļ ir kļuvis nevaldāms un bēg, apturi transporta līdzekli un izslēdz tā motoru. Nekādā gadījumā necenties sekot bēgošam zirgam - tās nav sacensības, bet gan paniska bēgšana uz dzīvību un nāvi!

Savukārt, ja zirgu sastopi, braucot ar velo vai ejot pastaigā – turpini savu ceļu un nestājies krūmos. Ja jātnieks tevi sveicina, atbildi, jo no cilvēka balss dzīvnieks nomierinās. Neveic pēkšņas kustības zirgam, un netuvojies viņa dibenam – tu taču negribētu, ka kāds tuvojas tavējam. Tā kā velo mežā mēdz būt ļoti klusi, laikus pabrīdini jātnieku skaļā, bet mierīgā balsī, ja zirgam tuvojies no mugurpuses.

Zirgi ir burvīgi, un viņiem, tāpat kā tev, ir vieta gan mežā, gan uz ceļa, gan arī tiesības sagaidīt vakaru ar nesāpošu vēderu. Cieni zirgus un tā vietā, lai izbarotu viņiem savu baltmaizes kukuli, pamēģini ar viņiem iepazīties saimnieku klātbūtnē – tev atvērsies vesela jauna pasaule, un tas būs ļoti, ļoti interesanti.

 

Avots: kurzemnieks.lv. Titulbilde rakstam no: Turists.lv.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru