PĒTĪJUMS: Lamāšanās sportojot tevi varētu padarīt spēcīgāku

Komentēt

Ja fiziska treniņa laikā tev patīk izteikt kādu sulīgāku vārdu, izlasi šo rakstu.

Fiziska slodze prasa lielu piepūli un ir cilvēki, kuriem tādā brīdī patīk sev piepalīdzēt ar skarbiem izteicieniem, kas raidīti savā, trenera vai trenažiera virzienā. Lūk, tieši tāpēc arī pētnieki nolēmuši šajai lietai pievērst nedaudz uzmanības, un, lūk, pie kādiem slēdzieniem viņi nonākuši.

Pētījumu vadīja Dr. Ričards Stīvens no Kīla Universitātes Lielbritānijā - viņš secinājis, ka: lamāšanās sportojot pilda fizikālu funkciju, pretēji uzskatam līdz šim, ka šī darbība kalpo vienīgi kā emocionāla atslodze jeb tvaika nolaišana.

KĀ TO IZPĒTĪT?

Protams, zinātnieki nevar vienkārši no zila gaisa kaut ko apgalvot tāpēc, ka viņiem tas šķiet loģiski. Lai pierādītu savu hipotēzi, jāveic eksperiments. Tajā piedalījās cilvēki, kuri tika lūgti izpildīt divus fiziskus uzdevumus. Pētnieki vienai grupai slodzes lika atkārtot parastu vārdu, bet otrai - lamuvārdu (to viņi varēja izvēlēties paši).

Pirmajā testā 29 dalībnieki minās uz velotrenažiera, pētnieki uzreiz varēja izdarīt secinājumu: tie, kuriem bija teikts atkārtot lamuvārdu, uzrādīja labākus rezultātus. Jau pirmo sekunžu laikā lamājoties cilvēki bija par 4% spēcīgāki, nākamo 30 sekunžu laikā rādītājs palielinājās vēl par 2%.

Nākamajā pārbaudē tika veikts rokas spiediena spēka mērījums.

p-306-takei_dynamometer_digital_1280_x_1280__74018-1473172120-1280-1280.jpg

Tajā piedalījās 52 cilvēki, kurus atkal iedalīja 2 grupās: pirmie lamājās un otrie ne. Pēc rūpīgas mērījumu veikšanas, tika atklāts, ka pirmie uzrādīja par 8% labākus rezultātus.

KĀPĒC ŠĀDA ATŠĶIRĪBA?

Dr. Stīvens stāsta, ka, viņaprāt, tam varētu būt saistība ar cilvēka sāpju slieksni jeb spēju izturēt sāpes. "Ja palasīsiet rakstus par sāpēm, uzzināsiet, ka cilvēkiem mēdz būt dažādas stratēģijas, kā mazināt to uztveri. Pat novēršot kāda uzmanību, ir iespējams mazināt sāpes. Vēl viena iespējamība ir tas, ko psihologi sauc par aizturi. Vienkāršāk sakot, kad tu lamājies, tu tik daudz neraizējies, neesi tik pašapzinīgs."

"Es domāju, ka ir kāds iemesls, kāpēc cilvēki lamājas," saka doktors. "Nevar būt, ka tā vienkārši ir kļūme valodā."

Ja nevari izdomāt, kā labāk nolamāties nākamā treniņa laikā - izpildi šo testu: Uzzini, kurš ir tavs šīs dienas senlatviešu lamuvārds.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru