Neticēsi, bet šī lidmašīna darbojas tikai un vienīgi ar saules enerģiju

Komentēt

Principā tā ir lidojoša baterija.

Jau pāris mēnešu šveiciešu piedzīvojumu meklētāji Bertrands Pikārds un Andrē Boršbergs savā ‘Solar Impulse 2’ tuvojas lielajam mērķim – būt pirmajiem, kas ar elektrību darbināmu lidmašīnu aplido apkārt pasaulei. Tuvāko dienu laikā komandu gaida lielākais izaicinājums visa ceļa garumā – aptuveni 6500 kilometrus garš lidojums no Japānas pilsētas Najogas uz Havaju salām.

Spārni pasažieru laineru lielumā

‘Solar Impulse 2’ ir 2014. gadā uzbūvēta vienvietīga elektriskā lidmašīna, kuras spārnu platums ir lielāks, nekā ‘Boeing 747’. Tikai uz tik milzīgiem spārniem iespējams izvietot gana daudz saules paneļus, lai varētu uzpildīt tās četras baterijas, kas nodrošina lidaparāta kustību uz priekšu. Un arī tad maksimālais ātrums, ko tas var sasniegt, ir ap 100 km/h, savukārt naktī tas nokrītas līdz aptuveni 50 km/h. Arī lidojuma augstums dienā pakāpeniski pieaug līdz pat 8500 metriem, bet nakts beigās, kad enerģijas rezerves jau teju izsīkušas, nokrītas līdz pāris simtiem metru.

Lai sasniegtu cerēto rekordu un aplidotu apkārt pasaulei, abi piloti savā ceļā ir iezīmējuši 12 pieturvietas, kurās atpūsties, novērst iespējamos lidmašīnas defektus un sagaidīt lidošanai atbilstošus laikapstākļus. Šajos punktos duets arī nodot lidmašīnas vadības grožus viens otram, jo vietas 3,8 kvadrātmetrus lielajā lidaparātā abiem nav. Patiesībā, tur nav pat vietas tualetei, jo tā novietota tieši zem pilota krēsla!

Cilvēks no piedzīvojumu meklētāju dzimtas

„Par ērtībām šādā ceļojumā neviens nedomā, tās ir stipri otršķirīgas,” uzskata Pikārds, pilots, kurš veiks garāko ceļa posmu. „Ja godīgi, pat labi, ka ērtību nav, jo tas iedod īsto piedzīvojumu meklētāju garu, rada sajūta, ka paveicam ko pavisam nozīmīgu un neesam vienkārši tūristi.”

Šo komentāru viegli saprast – Pikārds nāk no senas piedzīvojumu meklētāju dzimtas, jo viņa vectēvs Augusts trīsdesmitajos gados bija pasaules rekordists augstumā, kas sasniegts ar gaisa balonu, tēvs Žaks joprojām var lepoties ar savu 1960. gada sasniegumu kā cilvēks, kurš ir pabijis viszemāk zem jūras līmeņa, Marianas dziļvagā nolaižoties 10911 metru dziļumā (šis mirklis redzams zemāk esošajā foto), bet pats Bertrands jau ir rekordists kā pirmais cilvēks, kurš gaisa balonā bez piezemēšanās ir aplidojis apkārt zemeslodei.

Piecas dienas bez miega

Šveicietis pats gan arī nebaidās atzīt, ka jaunais izaicinājums ir daudz sarežģītāks. „Līdz šim lidojuma simulatorā esmu pavadījis ne vairāk kā trīs diennaktis, savukārt šeit būs jāiztur četras vai piecas. Galvenais, lai ir saulains laiks, jo to nevaru ietekmēt. Savukārt sevi pārvarēt varu un gan jau spēšu izturēt arī piecas diennaktis.”

Izturēšana nav pieminēta nejauši – ceļš ir ļoti smags arī fizsikajā ziņā, jo lidaparāta baterijas autopilotu ļauj ieslēgt 8 reizes dienā, kas ieplānotas jau iepriekš, turklāt tikai uz 20 minūtēm. Tas nozīmē, ka diennakts laikā miegam atliks mazāk nekā 3 stundas. Arī laikasptākļiem ir liela loma, jo pēkšņs lietus vai ļoti apmācies rīts var nozīmēt, ka pilotam nāksies katapultēties jūrā un gaidīt palīdzību tur. „Esmu gatavs iespējai katapultēties, tas pat varētu būt diezgan jautri, jo nekad to neesmu darījis. Vien būs žēl lidmašīnas, jo tajā esam ieguldījuši ļoti daudz enerģijas un laika!”

‘Solar Impulse 2’ misija sākās 9. martā Abu Dabī, un nu gatavojas izlidošanai no septītās pieturas Nagojā. Līdz šim ceļš ir bijis sekmīgs, atskaitot aizķeršanos iepriekšējā pieturā, kas notika Ķīnas pilsētā Neižingā, kur lidmašīna nedaudz avarēja piezemējoties, pēc kā divas nedēļas tika remontēta, bet tad vēl divas nedēļas gaidīja laikapstākļus, kuros varētu pacelties. Komanda cer, ka šīs ir pēdējās ilgstošās aizķeršanās, kas stāv tās ceļā. „Mums ir jāpasteidzas, lai atgrieztos Abu Dabī līdz oktobrim, citādi plāmni izgāzīsies. Rudenī dienas paliek pārāk īsas, lai lidotu, un tā ir lielska papildus motivācija – apziņa, ka nedrīkst zaudēt ne mirkli, lai tik ilgstošs un apjomīgs projekts neizgāztos.”


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru