Lietuva oficiāli pārsauks Gruziju, jo nosaukums aizgūts no krievu valodas

1 komentārs

Pēc šīs analoģijas no šī vārda vajadzētu atteikties arī latviešu valodā.

Līdz šim lietuviski Kaukāza valsts nosaukums bija identisks mūsu valodai - Gruzija. Tomēr nupat pieņemts lēmums pāriet uz vārdu, kas saskan ar pašu gruzīnu nosaukumu - Sakartvelo. Lietuvas Seima priekšsēdētājs Viktors Pranckietis (Viktoras Pranckietis) paziņojis, ka Gruzijas oficiālais nosaukums Lietuvā tiks nomainīts līdz 2018. gadam. "Gruzīniem nepatīk vārds "Gruzija", izteicies Pranckietis. "Viņi dod priekšroku vārdam Sakartvelo."

Tagadējais nosaukums izplatījies Krievijas impērijas laikos un uzskatāms par aizguvumu no krievu valodas. Paši gruzīni savu valsti sauc Sakartvelo, kas tulkojumā nozīmē kartvelu (gruzīnu) valsts.

Panākt to, ka arī citās valodās tiek ieviests autentiskais valsts apzīmējums, ir Gruzijas diplomātu dienaskārtībā jau kādu laiku. 2011. gadā maiņai piekrita Dienvidkorejas valdība, bet kopš 2005. gada par to uzsākta diskusija ar Izraēlas sabiedrību. Lai arī populārajā kultūrā un sarunvalodā šajā valstī joprojām dominē apzīmējums "Gruziya", tomēr pamazām masu mediji pāriet uz "Georgia".

Tāpat kā daudzām citām valstīm, arī šajai dažādās valodās ir atšķirīgi apzīmējumi. Piemēram, angliski "Georgia", turciski Gürcüstan, armēniski Vrastan. Tamdēļ idejas opozicionāri uzskata, ka šī cīņa ir laika un resursu tērēšana.

Lietuvā šis jautājums tika aktualizēts pēc Viktora Pranckieša vizīties Gruzijā, kuras laikā vairāki vietējie iedzīvotāji un pat prezidents Giorgijs Margvelašvili izrādīja neapmierinātību ar nosaukumu lietuviešu valodā.

Avots: Lithuanian News.

 


Vērts izlasīt
Komentāri