Muzeja apkopēja netīšām novāc mākslas darbu, kas izskatās pēc gružiem

1 komentārs

Turklāt šī neesot bijusi pirmā reize.

Laikmetīgā māksla ir viena piņķerīga lieta. Kā teiktu latviešu komiķis Jānis Skutelis, nekad nevar zināt: māksla vai čakarē? Jāteic gan, ka šīs galerijas apkopēja īpaši ilgi neaizdomājās par šo jautājumu, jo atbilde viņai bija pilnīgi skaidra.

Lūk, šeit redzams milāniešu mākslinieču Goldschmied & Chiari darbs "Kur mēs šovakar dejosim?", kurš tika izstādīts Museion Bozen-Bolzano muzejā Itālijā.

 

 

Vēl līdz šajai nedēļas nogalei instalācija rotāja Museion laikmetīgās mākslas galeriju. Darbs ir atsauce uz 1980. gadu dekadentisko uzdzīvošanu, kas bija raksturīga itāļu politiskajai elitei. Tolaik abas mākslinieces bijušas mazas meitenes, tomēr nostāsti par šiem laikiem viņas rosinājuši papētīt sīkāk.

Interesanti, ka politiķu izklaidīgais un izlaidīgais dzīvesveids bijusi vispārpieņemta norma. Tik ļoti akceptēta no sabiedrības puses, ka 1988. gadā Itālijas ārlietu ministrs izdevis grāmatu: naktsklubu ceļvedi ar nosaukumu "Kur mēs šovakar dejosim?"

Tāpēc nemaz tik absurda neliekas šīs instalācijas jēga. Turklāt vēl aizraujošāku to padara fakts, ka tā bijusi redzama tikai tumšajā diennakts laikā - kad muzejs ir jau slēgts. Pa logu šis skats atgādinājis ballīti, kura nupat beigusies.

 

Lai nu kāds būtu šī mākslas darba pamatojums vai stāsts, tagad tā vairs nav. Muzeja apkopēja, ierodoties uz šepti pirms pāris dienām, par to nebija informēta.

Viņasprāt, viss, kas atradās zālē, bija paliekas no kādas vētrainas ballītes. Un - tātad - pilnīgi skaidrs, ko to vajadzētu savākt, satīrīt un nolikvidēt.

PIRMS

PIRMS

PĒC

PĒC

Turklāt muzeja darbinieki ziņo, ka šī nav pirmā reize, kad viņiem gadījies šāds te starpgadījums ar mākslas darbiem.

Apmeklētājiem tiek solīts, ka tuvākajā laikā instalācija tiks atjaunota un izlikta apskatei. Un labi, ka tā. Jo 21. gadsimta mākslas vēsturē ir ierakstīts arī kāds nelaimīgs kuriozs, kura sekas nebija iespējams vairs novērst.

Toreiz muzeja apkopēja metās tīrīt sarūsējušu bļodu, kas bija ļoti dārgas instalācijas sastāvdaļa. Bļodu viņa kārtīgi izberza, bet muzeja darbinieki apgalvoja, ka neatgriezeniski sabojāts mākslas darbs, kura vērtība ir 800 tūkstoši eiro.

 

Šādi reiz izskatījās konceptuālās mākslas granda, vācu mākslieka Martina Kippenbergera darbs "Kad sāk pilēt no griestiem", kas radīts 1987. gadā. Dortmundes muzejs to aizņēmās no privātas kolekcijas, lai varētu izstādīt apskatei. 

Starp citu, šie notikumi mazliet atgādina 2012. gada smieklīgu incidentu, kad 80 gadu vecā draudzes locekle nolēma pašrocīgi ķerties pie savas iemīļotas svētbildes restaurēšanas. Bildei viņai jau sen esot gājusi pie sirds, kuru salauza fakts, ka glezna sākusi plaisāt un krāsa lupt nost.

Nekonsultējoties ne ar vienu, viņa nolēma sagādāt savai draudzei patīkamu pārsteigumu, uzlabojot šo 19. gadsimta meistardarbu. Lūk, kā viņai toreiz veicās.

 


Vērts izlasīt
Komentāri