Pētījumi apgalvo, ka ķermeņa masas indekss ir nekam nederīgs veselības rādītājs

Komentēt

Vadoties pēc ĶMI, var palaist garām visai bīstamas tendences.

Ķermeņa masas indekss jeb ĶMI ir viens no populārākajiem rādītājiem, pēc kura mēra personas, sabiedrības un visas pasaules aptaukošanos. To iegūst, ķermeņa masu kilogramos izdalot ar ķermeņa garuma (metros) kvadrātu. Piemēram, 1.70m garai un 60 kg smagai sievietei ĶMI būs 60/(1.7)2=20,7. Pēc esošajām vadlīnijām tas tiek atzīts par normālu: normāli ir visi ĶMI no 18,5 līdz 25. Lielāki skaitļi tiek klasificēti kā liekais svars, aptaukošanās un dzīvībai bīstama aptaukošanās. Pasaule vadās pēc ĶMI jau vairākus gadu desmitus, un tomēr izrādās, ka viss nemaz nav tik pareizi, kā gribētos.

Visupirms, fitnesa un sporta pasaulē ĶMI ir smieklīgs – tas nešķiro starp taukiem un muskuļiem. Tā, piemēram, savā vislabākajā, “visliesākajā” formā Arnolds Švarcenegers svēra 107 kg – diezgan daudz, vai ne – un viņa ĶMI tolaik bija 31. Pēc šī kritērija viņam tolaik bija jābūt pamatīgam resnītim ar dzīvībai bīstamu aptaukošanos. Hmm.

Tomēr daudz svarīgāka un bīstamāka ir cita lieta – ĶMI palaiž garām daudzus cilvēkus, kuru svars un indekss ir normas robežās, taču niecīgās muskuļu masas dēļ viņi tāpat ir aptaukojušies. Un tas pat nav glītuma jautājums – šiem cilvēkiem ir paaugstināts diabēta, sirdsslimību un pāragras nāves risks. Visprecīzākais rādītājs, protams, būtu tauku, muskuļu un kaulu masas analīzes, taču tās ir grūti pieejama un dārgas. Tā vietā zinātnieki iesaka ko vienkāršāku – mērīt gurnu un vidukļa apkārtmērus, un vērot to attiecību.

No visām tauku rezervēm vidukļa “riepiņa” ir visbīstamākā, un ne jau tāpēc, ka neļaus iet uz pludmali jaunajā peldkostīmā. Aptaukojies viduklis liecina par iekšējo orgānu aptaukošanos. Pasaules Veselības organizācija ir noteikusi, ka vidukļa-gurnu attiecība, kas pārsniedz 0.85 sievietēm and 0.9 vīriešiem, ir bīstama veselībai.

 

Tas attiecas arī uz cilvēkiem, kuru ķermeņa svars un ĶMI ir pieņemto normu robežās. Šim jautājumam īpaši pievērsās kāds Austrālijā veikts pētījums, un zinātnieki noskaidroja, ka vīrietim ar normālu ĶMI un aptaukošanos uz vēdera ir par 87% (!!!) lielāks pāragras nāves risks nekā viņa kolēģim ar tādu pašu svaru, taču bez lielā vēdera. Kas vēl trakāk – tieviem cilvēkiem ar aptaukošanos vidusdaļā veselības riski bija vēl lielāki nekā tiem, kuriem pamatīgs liekais svars bija izvietojies pa visu ķermeni.

Tāpēc nākamreiz, kad vēlēsies noskaidrot, vai tavs svars ir veselīgs, ķeries nevis pie tabulām internetā, bet ņem talkā mērlentu un dodies pie ārsta. Asinsspiediens, analīzes, centimetru attiecības un vērīgā ārsta acs būs daudz labāks novērtējums tavai veselībai nekā tradīcijās balstīts indekss, kurš, izrādās, nenozīmē vispār neko.

 

Avots: fivethirtyeight.com.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru