17 pazīmes, ka tu esi gudrs cilvēks. Arī tad, ja pašam tā nešķiet

3 komentāri

Daudzi pie sevis atradīs vismaz vienu pazīmi.

Gudri cilvēki bieži vien sevi neuzskata par gudriem. Kā nekā, pat slavenais domātājs Sokrāts reiz teica “es zinu, ka es neko nezinu, bet citi nezina pat to”. Taču patiesībā viss nereti nav tik slikti, kā pašam varētu šķist (patiesībā tas drīzāk apliecina, ka neesi tāds idiots kā, piemēram, Donalds Tramps). Lūk, 17 pazīmes tam, ka neesi trulākais zīmulis kārbiņā:

1. TU ESI MĀCĪJIES MŪZIKU

Pētījumi apliecina, ka mūzika palīdz bērniem attīstīties dažādos veidos: 2011. gadā veikts pētījums ziņo, ka verbālās izteiksmes prasme 4-6 gadus veciem bērniem krietni pieauga pēc tam, kad viņi vien mēnesi bija apmeklējuši mūzikas nodarbības. Kāds cits pētījums ziņo, ka sešgadniekiem, kuri apmeklēja mūzikas vai dziedāšanas nodarbības, IQ rādītāji bija lielāki nekā vienaudžiem. Šis pats pētnieks citā pētījumā atklāja arī to, ka bērni, kuriem ir tieksme uz sasniegumiem, visbiežāk izvēlējās mācītie mūziku. Tas varētu nozīmēt to, ka mūzikas stundas pastiprina bērnu jau esošo apdāvinātību.

 2. TU ESI VECĀKAIS BĒRNS ĢIMENĒ

Vecākie bērni parasti ir gudrākie, taču ne ģenētikas dēļ. Norvēģu epidemiologi reiz saņēma militāros datus, lai izpētītu aptuveni 250 000 jaunu vīriešu veselību, IQ un dzimšanas secību ģimenē. Izrādījās, ka vecākajiem bērniem IQ bija vidēji par 3-4 punktiem augstāks. Pētnieki uzskata, ka tas ir saistīts ar vecāku un bērnu attiecību psiholoģiju. Tāpat pētījumi arī liecina, ka pirmdzimtajiem parasti ir vairāk panākumu. Ko lai saka – jaunāko brāļu un māsu auklēšana atstāj savas sekas!

3. TU ESI TIEVS

2006. gadā zinātnieki nāca klajā ar pētījumu, kura ietvaros 5 gadu garumā aptuveni 2200 pieaugušajiem tika veikti IQ testi. Interesantie rezultāti rāda, ka, jo lielāks ir vidukļa apkārtmērs, jo zemākas ir prāta spējas (tāpēc marš uz sporta zāli!).

Kāds cits pētījums, savukārt, uzrāda rezultātus no otras puses – 11gadnieki, kuriem švaki gāja inteliģences testos, 40 gadu vecumā biežāk bija aptaukojušies. Zinātnieki lēš, ka tas varētu būt tāpēc, ka gudrāki bērni tiecas ieņemt labāk atalgotus un statusa ziņā augstākus darbus, tādēļ viņiem ir vairāk resursu, lai rūpētos par savu svaru un veselību, salīdzinot ar mazliet mazāk gudrajiem vienaudžiem.

Turklāt, liekais svars un gudrība iet roku rokā arī kādā citā aspektā – zinātniekuprāt, svaru ietekmē gan vides, gan arī sociālais un ekonomiskais statuss – nabadzīgām ģimenēm ir mazāk līdzekļu, lai ēstu veselīgi, un viennozīmīgi arī mazāk resursu bērnu skološanai.

4. TEV IR KAĶIS

Pētījumā, kas tika veikts ar 600 koledžas studentiem, tika atklāts lūk, kas: tie, kas sevi dēvēja par “suņu cilvēkiem”, bija atvērtāki sabiedrībai un sociālāki nekā “kaķu cilvēki”. Kaķu cilvēkiem toties bija augstāks prāta spēju līmenis. Acīmredzot tās daudzās mājās pavadītās stundas neiet pa tukšo.

5. MAMMA TEVI BAROJA AR KRŪTI

2007. gadā veikts pētījums rosina domāt, ka mazuļi, kuri baroti ar krūti, izaug par gudrākiem bērniem nekā viņu pudelītes vienaudži.

Vairāk kā 3000 mazuļu no Jaunzēlandes un Lielbritānijas piedalījās pētījumā. Bērniņi, kurus mammas baroja ar krūti, vidēji saņēma par 7 punktiem vairāk IQ testos – taču tikai tādā gadījumā, ja viņiem bija īpašs gēns (FADS2). To, kāpēc tas tā notiek, zinātnieki vēl pēta, taču drošs paliek drošs – ja tev ir iespēja, baro savu mazo ar mammas pienu!

6. TU JAUNĪBĀ ESI DRUSKU PANIEKOJIES AR VIEGLAJĀM NARKOTIKĀM

Šī nav narkotiku propaganda – tās ir bīstamas, neveselīgas un arī nelegālas, protams. Tomēr tāds savāds fakts: 2012. gadā publicēts pētījums apskatīja aptuveni 6000 Lielbritānijas iedzīvotāju, kas dzimuši 1958. gadā, un atklāja pārsteidzošu secinājumu ­ – daudzi no tiem pētījuma dalībnieki, kas bija uzrādījuši augstu IQ bērnībā, pieaugušo dzīvē bija niekojušies ar narkotikām. Vai tas ir savādi? Noteikti. Zinātnieki turpina pētīt šo jocīgo atradumu.

7. TU ESI KREILIS

Kādreiz cilvēki domāja, ka kreiļiem ir nosliece uz kriminālu darbību, un patiesībā zinātnieki joprojām nesaprot, kāpēc noziedznieku vidū ir vairāk kreiļu. Taču mūsdienu pētījumi liek domāt, ka vadošā kreisā roka ir saistīta ar atšķirīgu domāšanas veidu un spēju uzburt radošas idejas. Kas, pati par sevi, ir viena no inteliģentu cilvēku īpašībām. Izrādās, ka kreiļiem labāk padodas, piemēram, savienot divus dažādus nesaistītus priekšmetus, lai radītu ko jaunu. Tāpat kreiļiem arī lieliski padodas vārdu iedalīšana dažādās kategorijās.

8. TU ESI GARŠ

Prinstonas Universitāte ir izpētījusi vairākus tūkstošus cilvēku, un izskatās, ka garākiem cilvēkiem ir augstāks IQ, kā arī viņi parasti saņem lielāku algu nekā īsākie vienaudži (tiesa, varbūt no viņiem vienkārši baidās?). Pētnieki raksta, ka “jau no 3 gadu vecuma garākie bērni uzrāda labākus rezultātus prāta spēju testos.” Interesanti, kāds IQ ir Porziņģim?

9. TU REGULĀRI IEDZER

Vēl viens savdabīgs fakts. Evolucionārais psihologs Satoši Kazanava kopā ar saviem kolēģiem ir noskaidrojis, ka vismaz britu un amerikāņu vidū tie pieaugušie, kuri uzrādīja labus rezultātus IQ testos bērnībā, lietoja vairāk alkohola pieaugušo dzīvē. Vai viegli būt gudram? Droši vien, ka ne. Vēl vienu aliņu, lūdzu.

10. TU AGRI IEMĀCĪJIES LASĪT

Šis ir ļoti interesants pētījums! 2012. gadā zinātnieki apskatīja 2000 britu identisko dvīņu pārus, un atklājās, ka tas dvīnis, kurš ātrāk iemācījās lasīt, uzrādīja augstākus rezultātus prāta spējās. Vispār jau diezgan loģiski! Zinātnieki apgalvo, ka tas, visticamāk, ir tāpēc, ka agrāka pievēršanās grāmatām attīsta kā verbālās, tā arī neverbālās spējas, piemēram, loģiku.

11. TU DAUDZ UZTRAUCIES

Arvien pieaugošs pētījumu apjoms rosina domāt, ka tie pieaugšie, kuri nemitīgi uztaucas, varētu būt gudrāki par citiem – nu, vismaz atsevišķās lietās. Tā, piemēram, viens mazs pētījums lūdza 126 studentus izpildīt anketu par to, cik bieži viņi uztraucas, un par ko. Izrādījās, ka nervozajiem studentiem daudz labāk padevās verbālās inteliģences jomas, kamēr tiem, kuri ne nieka nebēdāja, lieliski padevās neverbālā inteliģence.

12. TU ESI SMIEKLĪGS

Šajā nelielajā pētījumā 400 psiholoģijas studenti izpildīja testu, kas mērīja viņu abstrakto spriestspēju un verbālo inteliģenci. Uzreiz pēc tam viņiem lūdza izdomāt smieklīgus parakstus žurnāla New Yorker komiksiem, un šos parakstus vērtēja neatkarīgi vērtētāji. Kā jau varēja sagaidīt, gudrākie studenti bija smieklīgāki.

13. TU ESI ZINĀTKĀRS

Londonas universitātē psiholoģijas profesors Tomass Čamoro-Premuzi ir apskatījis to, kā zinātkāre liek prātam vairāk nosliekties uz pētnieciskām aktivitātēm. Viņa vārdiem runājot, zinātkārie indivīdi ir elastīgāki attiecībā uz lietu neviennozīmīgo dabu. Tāds domāšanas veids spēj labāk tikt galā ar sarežģītām problēmām. Otrkārt, zinātkāre, saprotami, rada lielāku laika patēriņu problēmu pētīšanai un zināšanu uzkrāšanai. Sevišķi tas vērojams tādās formālās jomās kā zinātne un māksla. Galu galā, tas noved pie prāta spēju paplašināšanās.

14. TU TAISI BARDAKU

Pētījums, kas publicēts žurnālā “Psychological Science”, atklāj, ka bardaks istabā vai darba telpā stimulē radošo domāšanu. Šī pētījuma ietvaros 48 dalībniekiem tika lūgts izdomāt jaunu pielietojumu pingponga bumbiņai. Tā puse dalībnieku, kas uzturējās kārtīgās telpās, izdomāja daudz mazāk risinājumu nekā otra puse, kas uzturējās bardakā.

Tāpēc, ja tu esi pedants, kurš nespēj atraisīt savu radošo ES, iesakām tev nekārtot galdu pāris nedēļas no vietas. Ja nu palīdz?

15. TEV NEBIJA SEKSA LĪDZ PAT VIDUSSKOLAS BEIGĀM. AUČ!

Neviens jau neies tā uzreiz atzīties, tomēr izrādās, ka skolēni ar augstāku IQ ilgāk paliek jaunavās nekā viņu mazāk gudrie vienaudži. Un runa pat nav tikai par seksu – gudrie jaunieši ir daudz mazāk naski arī bučoties un sadoties rokās ar savu romantisko partneri. Tam ir vairāki izskaidrojumi, tostarp – gudriem cilvēkiem ir zemāka tieksme pēc seksa un augstākas prasības. Protams, nav izslēgti arī tie gadījumi, kad gudrie cilvēki tik ļoti dzīvo ideju pasaulē, ka galīgi aizmirst par ārpasauli, līdz ar viņiem neviens vairs negrib likties zem segas. Nu, jūs sapratāt.

16. TU ESI PŪCE

Šis pētījums atklāj, ka, izslēdzot visus citus faktorus, pūces jeb vēlie gulētgājēji izrādās gudrāki par biedriem cīruļiem intelekta ziņā. Vakara tipiem ir labāka induktīvā spriestspēja, kas tiek saistīta ar augstāku inteliģenci kopumā. Šo domāšanas prasmi saista arī ar spēju izgudrot inovācijas un prestižāku darbavietu ieņemšanu. Pūču inovatīvo dabu apstiprina arī etnogrāfiski pētījumi – tā kā iepriekšējos gadsimtos naksnīgs dzīvesveids nebija masveida paradums, parasti augšā ilgāk palika tie, kas mēdza nodoties izgudrojumiem

17. TEV DZĪVĒ NAV PĀRĀK JĀPIEPŪLAS

Nav jau gluži tā, ka slinkums būtu lielākā gudrības pazīme. Taču zināmā mērā tā ir – gudriem cilvēkiem vienkārši nevajag tik ļoti pūlēties lietu sasniegšanā kā mazāk gudrajiem vienaudžiem. Balstoties šajā hipotēzē, Vanderbilta Universitāte pētīja 2000 īpaši apdāvinātus pusaudžus, un atklāja, ka, salīdzinot ar vienkārši ļoti gudriem pusaudžiem, šie supergudrie pusaudži 3-5 reizes biežāk (!) saņēma doktora grādu, izgudrojuma patentu, publicēja rakstus zinātniskos žurnālos vai izdeva grāmatas. Viss ir vienkārši – augsta līmeņa intelektuālās spējas dod priekšrocības reālajā dzīvē. Ja tev viss iet no rokas ļoti vienkārši, iespējams, arī tu esi apdāvināts.

Tiesa, visus šos skaistos secinājumus mazliet sabojā darvas karote – zinātnieki lēš, ka censties kļūt gudrākam ir labi un vajadzīgi, tomēr daļa no intelektuālās apdāvinātības ir iedzimta un citādi nav sasniedzama. Nu, bāc. Labi, ka mums joprojām ir 9. punkts.

Avots: iflscience.com.


Vērts izlasīt
Komentāri