Divas meitenes iemūžina izzūdošo Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājus

50 komentāri

Gaišs un sirsnīgs projekts, no kura ļoti gribas smaidīt.

Šopavasar divām Elīnām – Elīnai Kolātei un Elīnai Kursītei – radās doma doties uz mazajiem Latvijas pierobežas ciemiem, lai iemūžinātu to iedzīvotājus. Domāts – darīts, un tā tapa projekts Latvijas pierobežas pēdējie mohikāņi. Meitenēm ir gājis visādi – gan barotas ar konfektēm, gan rīdītas ar suņiem, gan robežsargu pieķertas bez vajadzīgās caurlaides pierobežas zonā (kurš tad varēja zināt, ko?). Taču sirsnīgākais un vērtīgākais ir viņu savāktie stāsti ar visām fotogrāfijām, daļa no kurām redzama viņu projekta Facebook lapā.

Lūk, abas Elīnas un daudz, daudz draudzības:

 

Pats svarīgākais! Tas viss tiks izdots arī grāmatā, kurai šobrīd iespējams palīdzēt tapt ātrāk – atbalstot tās izdošanu Projektu Bankā (spied šeit). Jeb, citiem vārdiem sakot – grāmatu vari iegādāties jau tagad, un saņemt pats pirmais, kad tā būs gatava.

Bet tagad par projekta galvenajiem varoņiem – pierobežas iedzīvotājiem. Bildes ar pašu autoru tekstiem.

 

1. Anna no Blusoviem

Anna no Blusoviem Elīna Kursīte
Anna ir dzimusi Blusovā (Dagdas novads, Ķepovas pagasts), jaunībā viņa pārcēlusies uz Rīgu, kur apprecējusi kungu, kuram, izrādās bija nepieciešama tikai nauda un vara. Tagad vairāk nekā 30 gadu Anna dzīvo te. Šī ultragādīgā kundze, ieraugot mūs, iesaucās: “Kādi neēduši!” - un lika mūs pie plīts. Kaut arī viņa stāstīja, ka dažkārt autoveikalā tiek pārdoti veci produkti, mums viss bija kārtībā – arī pēc pusdienām jutāmies labi. Anna bija viens no tiem cilvēkiem, kas ar savu atklātību mums lika smieties līdz asarām. Kā viņai vispār patīk Blusova? Precīzs citāts: “Ej, kur gribi. Labāk nekur nav!”
3 komentāri

2. Zinaīda no Apoļinovščinas

Zinaīda no Apoļinovščinas Elīna Kursīte
Piestājām kādā pagalmā, lai paprasītu, kur īsti ir Apoļinovščina (Krāslavas novads, Piedrujas pagasts). Tur satiktā Svetlana zināja, kur tas ir, jo šī ciema vienīgā iedzīvotāja ir viņas mīļā babiņa Zinaīda. Svetlana ieleca mūsu Mazdiņā, pirms tam paprasot, vai viņu gadījumā nenogalināsim.

Zinaīda mūs cienāja ar savu paštaisīto sieru, kam der tikai īsts lauku piens, jo veikalā pirktie ir "užas". Zinaīda priecājās, ka beidzot jautājumi tiek uzdoti viņai, tāpēc tad, kad Svetlana mēģināja sarunu pārņemt savās rokās, babiņa mazmeitu veikli nolika pie vietas. Ja mums būtu līdzi vairāk skaidras naudas, noteikti piekristu Svetlanas piedāvājumam nopirkt dzirnavas.

Divas meitenes iemūžina izzūdošo Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājus Elīna Kursīte

3. Cāļu ciems

Cāļu ciems Elīna Kursīte
Cāļu ciems, Priekules novads, iedz. skaits ~1
Cāļu ciemā ir tieši viena iela - 8.marta iela (aicinām visus sieviešmīļus eksursijā tieši uz šo ciemu!). Šajā ielā atrodas četras mājas, trīs no tām neapdzīvotas, bet pie ceturtās atdūrāmies pret šādu zīmi, kura redzama bildē nr.1. Cāļu ciemā nozagām mirtes (jo visiem zināms, ka zagtas labāk aug).

Divas meitenes iemūžina izzūdošo Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājus Elīna Kursīte
Blakus ciemā redzamais vīrietis mums mācēja pastāstīt,ka Cāļu ciems savu nosaukumu ieguvis, jo tur kādreiz dzīvojuši pāris "Gailis ar Gaileni", tā nu nosaukums iegājies.
Komentēt

4. Kundze ar daudziem suņiem pie Vecsniķeres

Kundze ar daudziem suņiem pie Vecsniķeres Elīna Kursīte
Kā cerēts, protams, arī apmaldījāmies. Meklējot Vecsniķeri, iegāzāmies pie tantes, kas nevar pateikt "nē" suņiem un kaķiem - katra skaits šajā pagalmā sasniedz padsmitus. Lielākoties tie ir dzīvnieki, kuri apnikuši saimniekiem un tāpēc atvesti uz nekurieni un izmesti no mašīnas. Agrāk vietējā lopkautuve mēdza piegādāt kaulus, lai krančiem ir, ko pagrauzt. Tagad jāiztiek kaut kā citādi.

Divas meitenes iemūžina izzūdošo Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājus Elīna Kursīte

Divas meitenes iemūžina izzūdošo Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājus Elīna Kursīte

Divas meitenes iemūžina izzūdošo Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājus Elīna Kursīte

5. Vecsniķere

Vecsniķere Elīna Kursīte
Vecsniķere, Auces novads, iedz. sk. ~7

Kādā brīdī kundze, kuru intervējām, iesaucās: "Pagaidiet! Parādīšu Jums liliputu!" Tad viņa izvilka kaimiņieni no gultas, lai abas kopīgi pēc tam dižotos ar salasītajiem vīngliemežu kalniem, kurus Dobelē no viņām iepērk par 65 centiem kilogramā.
1 komentārs

6. Ceļā uz Gricgali piena lopkopji izteikuši savu viedokli ar dzejas rindām.

Ceļā uz Gricgali piena lopkopji izteikuši savu viedokli ar dzejas rindām. Elīna Kursīte

7. Lūk arī paši gricgalieši.

Lūk arī paši gricgalieši. Elīna Kursīte

8. Regīna no Domopoles

Regīna no Domopoles Elīna Kursīte
Regīna no Domnopoles (Krāslavas novads, Piedrujas pagasts) Rīgā pēdējoreiz bijusi pirms 6 gadiem, kad lidoja ciemos pie meitas uz Angliju. Viņas ģimenē ir 4 latvieši, pārējie – baltkrievi. Tāpēc var saprast, ka Padomju Savienības sabrukums šķita tāds jocīgs – ja pirms tam katru dienu varēja iet viens pie otra ciemos, tad tagad ir robežsardze un sarkani žogi. Tuvākais veikals atrodas 7 km attālajā Indrā, kur, starp citu, ir arī gaumīgākie apstādījumi Latvijā. Regīna ir īsta dāma, jo vēl sekundi pirms fotogrāfēšanās metās pie spoguļa uzkrāsot lūpas.
Komentēt

9. Antoņina no Trubilovas

Antoņina no Trubilovas Elīna Kursīte
Antoņinas suns mūsu ierašanos uztvēra visnotaļ stresaini. Izrādās, tas tāpēc, ka otrā Trubilovas (Pasienes pagasts, Zilupes novads) mājā bez saimnieka dzīvojot vismaz 30 suņu, kas arī pa Antoņinas pagalmu šiverē kā pa savu kabatu, un tas Toļiku padara nervozu. Nākamajā ciematā mums jau stāstīja, ka suņumājā dzīvo nevis 30, bet 70 kvaukšķu.

Antoņinas kundze sajūsmināti smējās, kad lūdzām viņu nofotogrāfēties nevis pie puķēm, bet gan pie sīpolu kastēm. Un cienāja mūs ar atsvaidzinošiem gurķiem. Nebija rūgti!
Komentēt

10. Gunārs no Kalnmuižas

Gunārs no Kalnmuižas Elīna Kursīte
Kalnmuižā mēs nebijām vienīgās, kas uzdod jautājumus - tur visnotaļ ņiprais (mūsuprāt) Gunārs šo to gribēja uzzināt par mums. Piemēram, to, vai Rīgā visi ir tik resni. Reiz viņš iekritis upē, ejot uz Lietuvu. Rīgā nav bijis simt gadu, jo, ja kaut ko vajag, var ar riteni aizbraukt uz Skaistkalni. Ja viņš atbrauktu uz Piena svētkiem Ziemeļblāzmas kultūras namā, viņš ar savu Ērenpreisu kārtīgi ieliktu visiem Rīgas hipsteriem. Gan resniem, gan tieviem.
Komentēt

11. Sviļu ciems

Sviļu ciems Elīna Kursīte
Sviļu ciems, Rucavas novads. 4 iedzīvotāji. Suņi un knauši daudz vairāk.

Divas meitenes iemūžina izzūdošo Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājus Elīna Kursīte

12. Pēteris un Ļena no Koļesņikiem

Pēteris un Ļena no Koļesņikiem Elīna Kursīte
Koļesņikos (Zilupes novads, Pasienes pagasts) dzīvo Pēteris, Ļena un viņu meita, kas ir galvenais iemesls, kāpēc ziemās tur tīra ceļus - skolas autobusam par godu sniegs tiek noslēpts. Pēteris uz vecmāmiņas māju no Rīgas pārvācies tad, kad VEFā izbeidzies darbs. Vispār traki, jo laukos šausmīgi daudz jāstrādā. Kad atvadījāmies, Pēteris atzina, ka labprāt būtu iedzēris ar mūsu šoferi. Šoferis norādīja, ka var taču iedzert ar dāmām. Saimnieks paskatījās uz mums un sacīja: "Nē. Pārāk karsts." Vēl aizvien nezinām, vai tas bija kompliments.
Komentēt

13. Pāvels no Latišonokiem

Pāvels no Latišonokiem Elīna Kursīte
Pāvels ar savu sievu ir vienīgie Latišonku ciema ( Zilupes novads, Pasienes pagasts) iedzīvotāji.

Pāvels jaunībā gājis uz ballēm Šķaunē, kur bijušas tik smukas meitenes, ka viņu dēļ notikusi branga plūkšanās. Tagad baļļu vairs nav, bet spriedzes netrūkst. Nesen pretējā ceļa pusē risinājies kārtīgs bojeviks - izrādās, pamestā mājā iemitinājušies astoņi vjetnamieši, kuri tomēr noķerti ar robežsardzes džipiem un helikopteriem. Arī mūsu ciemošanās dienā pāri lidojis helikopters. Iespējams, Latišonki ir drošākā vieta Latvijā.
1 komentārs

14. Ludmila no Šeškiem

Ludmila no Šeškiem Elīna Kursīte
Ludmila dzīvo Šeškos (Zilupes novads, Pasienes pagasts), un pielauzt Šešku ciemata gariņu uz fotogrāfēšanos nebija iespējams. Ludmila pastāstīja, ka agrāk ballēs cilvēki nepļēguroja un nelietoja narkotikas. Kad prasījām, vai tad te - laukos - kāds lieto narkotikas, viņa smējās līdz asarām: "Kas tad viņas lietos? Te taču neviena jaunieša nav!"

Ludmila ir pierobežas spraigāko notikumu speciāliste, jo regulāri aicina robežsargus uz kafiju - tā arī uzzina, kad un kā pēdējoreiz dzenāti vjetnamieši. Kaut arī Ludmilas foto nedabūjām, Jums jātic, ka viņa tiešām ir īsta.
Komentēt

15. Piķeļmuižas izbijušais policists

Piķeļmuižas izbijušais policists Elīna Kursīte
Piķeļmuiža, Nīgrandes pagasts, Saldus novads. Iedzīvotāju skaits neskaidrs, bet zem 10 un visi lietuvieši.

Divas meitenes iemūžina izzūdošo Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājus Elīna Kursīte
Izbijušais policists sākotnēji mūs uzņēma ar sveicienu: "Uzrīdīšu suni!" Beigās no savas vistu kūts lietuviešu vecpuisis stiepa mums olu kastīti. Olas bija zilas. Pēc pusotras stundas jautras sarunas atvadījāmies, sakot: "Paldies, bija ļoti interesanti!" Viņš atcirta: "Tas nekas."
1 komentārs

16. Regīna no Pirdovas

Regīna no Pirdovas Elīna Kursīte
Regīna ir vienīgā Pirdovas (Pasienes pagasts, Zilupes novads) iedzīvotāja. Viņa no karstuma bija paslēpusies tik labi, ka mūsu spiegs viņu atrada tikai tad, kad bija savu zeltaino pačku “bruņurupucītī” nekaunīgi iebāzis Regīnas viesistabas logā. Te mums piedāvāja tēju, kafiju, pusdienas, pirti un naktsmājas un nelaida prom, pirms bijām pielasījuši pilnus vēderus ar baltajiem dzidrajiem.

Savulaik Regīna 20 km esot gājusi uz ballēm. Pēc tam atpakaļ vedis kāds kavalieris. Tā kā tie tomēr ir 20 km rīta agrumā pēc dejošanas, tad arī varējis pievērt acis uz pavadoņu trūkumiem. Var saprast! Ja viņai būtu ļoti daudz naudas, Regīna uzceltu superīgu māju ar pirtiņu un blakus izraktu dīķi. Un to visu atdotu mazbērniem.

Divas meitenes iemūžina izzūdošo Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājus Elīna Kursīte

17. Šķirnas iedzīvotājas

Šķirnas iedzīvotājas Elīna Kursīte
Šī ir viena no 3 mājām Skirnā. Izvilkāmies no meža, pārlīdām pāri vārtiem un šo kundzi - Skirnas pavēlnieci - pārsteidzām kartupeļu vagā. Pastāstīja mums, ka viņas mamma ir bijusi patriote, bet viņa pati - vēl lielāka patriote. Gan jau mazmeita arī šajā ziņā neatpaliek.

Divas meitenes iemūžina izzūdošo Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājus Elīna Kursīte
Saimnieces lielākais lepnums ir mazais mē-mē. Kad fotogrāfējāmies kartupeļu laukā, kundze uztraucās, vai tik nevarēs redzēt kolorādo vaboles.
Komentēt

18. Kundze no Vilkaļiem

Kundze no Vilkaļiem Elīna Kursīte
Vilkaļi, Ukru pagasts, Auces novads, iedzīvotāju skaits - neskaidrs, bet zem 10.

Vilkaļu tante iepērkas autoveikalā, jo 7 km līdz nopietnākiem veikaliem aiziet nevar. Obligāti jānopērk konfektes. Labprāt skatās "Ugunsgrēku" un piekrīt mūsu hipotēzei, ka Fēlikss točna nenogalināja Sofiju, bet Manfrēds ir slidens tips. Kad solījām nosūtīt bildes, satraucās, ka tik mums nesanāk lieli sūtīšanas izdevumi.
2 komentāri

19. Valentīna no Belomojes

Valentīna no Belomojes Elīna Kursīte
Belomojē (Zaļesjes pag., Zilupes nov.) satikām Valentīnu, kas dzīvo Zilupē, bet no rīta lec virsū savam mopēdam, lai brauktu uz šejieni pie aitām, kuras viņa cilvēcīgi sauc par meitenēm. Meitenes bija diezgan kautrīgas, tāpēc bēga prom, kad bija jāfotogrāfējas. Viņas vīrs Aleksandrs esot baigi foršais - īsts Makgaivers! Aleksandru gan nesatikām, jo viņš tajā laikā bija medībās.

Valentīna mums ieteica uzmanīties, jo viss pagalms, kā jau laukos pienākas, ir mīnēts. Tā kā pirms kāpšanas mašīnā viņa laipni ieteica mums notīrīt kājās, laikam tā mūsu uzmanīšanās pārāk efektīva nebija.
Komentēt

20. Projekta autore Elīna Kolāte un milzu latvāņu birztala pie Ludzas

Projekta autore Elīna Kolāte un milzu latvāņu birztala pie Ludzas Elīna Kursīte
Šī ir vienīgā vieta pierobežā, kur var redzēt tādu skatu. Visur citur ir sakopts kā nākas!
Komentēt

21. Vallija no Virsītes

Vallija no Virsītes Elīna Kursīte
Kaut arī Virsīte ar savu norauto tiltu sākotnēji izskatījās galīgi neviesmīlīga, beigās galīgi tā nebija. Vallijas kundze, kas darbojusies gan kultūras jomā, gan medicīnā, steidza uzvilkt svētku štātes mums par godu. Viņa atceras, kā senāk gājusi uz ballēm pāri robežai uz Lietuvu. Tur arī sadancojās ar savu vīru. Tagad dejošana turpinās vietējā senioru klubā. Viss notiek.
Komentēt

22. Alberts no Ķepovas

Alberts no Ķepovas Elīna Kursīte
Par Ķepovas ciematu (Ķepovas pag., Dagdas nov.) uzzinājām Ķepovas pagasta padomē, kur parunājāmies ar kādu darbinieci, kamēr mūsu zeltmatainais šoferis kopā ar vietējo traktoristu mainīja mūsu klibās Mazdiņas nenoskrūvējamo riepu.

Alberts, Džeris un Muris, kurš atteicās fotogrāfēties, dzīvo Ķepovā kopš dzimšanas. Tad, kad Ķepovā notika balles, tur visas meitenes bija riktīgi smukas. Nekādi brangie kautiņi gan tur neesot notikuši, jo, ja kāds nepatīk, nav uzreiz jādod tam kādam taurē - var taču vienkārši iet prom. Džeris un Muris uz ballēm nav gājuši, jo vēl nebija piedzimuši.
Ķepovā Alberts jūtas paēdis un laimīgs. Kad prasījām, ko viņš mēdz ieraut, viņš atbildēja: "Kas deg, to dzer!" Pareizi.
Komentēt

23. Vaseļina no Kļešņikiem

Vaseļina no Kļešņikiem Elīna Kursīte
Vaseļina ir vienīgā Kļešņiku (Ciblas nov., Līdumnieku pag.) iedzīvotāja.

Reiz vietējā avīzē publicēts raksts par šo dāmu, kurā pieminēts arī tas, ka viņa dzīvo viena. Pirmais pielūdzējs ilgi nav bijis jāgaida. Kāds kungs no avīzes redakcijas izdīcis Vaseļinas adresi un atrakstījis bez maz vai mīlestības vēstuli. Kļešņiku karaliene ir pragmatiska sieviete, tāpēc atbildes vietā nosūtīja savu telefona numuru, lai nav ar tiem papīriem jākrāmējas. Sazvanījās. Pielūdzējs atbrauca ciemos. Prasa Vaseļinai, vai nevajag kaut ko saimniecībā palīdzēt. Ja jau šitā piedāvā, Vaseļina nekautrējas un liek sakrāmēt malku šķūnītī. Pielūdzējs ņemas pusi dienas. Dāma aiziet paskatīties un konstatē, ka viņš pa visu to laiku izdarījis tik, cik viņa pati varētu paveikt pusstundā.

Tuvojās vakars, skaidrs, ka cilvēku bez auto prom nedzīs. Piedāvā kungam viesistabas dīvānu. Iestājas naktsmiers. Bet vienā mirklī pielūdzējs, kurš laikam nav izpratis "Tev būs gulēt dīvānā" konceptu, sāk līst pie Vaseļinas. Nu, to, ko viņa ar to kungu izdarīja, uzzināsit tad, kad izdosim grāmatu.
Komentēt

24. Zoja no Klišiem

Zoja no Klišiem Elīna Kursīte
Zoja ir viena no četriem Klišu (Briģu pag., Ludzas nov.) iedzīvotājiem.  Viens no spilgtākajiem bērnības notikumiem ir tas, kā vāciešu karavīri tēmējuši uz četrgadīgo Zoju un šajā meitenē sazīmējuši partizānu.


Vientuļi Zojai nav, jo piektdienās viņa kurina pirti, un tad ciemos brauc visi. Un robežsargi nāk pie viņas papļāpāt bez maz vai kā pie mammas.


Šī enerģiskā kundze redz tālāk par savu viensētu, jo acis mazgā Opoļu svētavota ūdenī. Tāpēc viņa arī zināja pastāstīt, kā tikt līdz Valodjam, kas dzīvo Latvijas mazākajā vecpuišu ciematā. Ja kas, tikām arī.
Komentēt

25. Lūcija no Pabēržiem

Lūcija no Pabēržiem Elīna Kursīte
Iepazīstamies ar "Darbmīļu" virssaimnieci un Pabēržu veikala slaveno bijušo pārdevēju Lūciju. Lūcija nodziedāja dziesmas 4 dažādās valodās un izstāstīja, kā ar 2 piegājieniem Padomju laikā dabūjusi Volgu. Un tā bija pirmā vieta, kur, mums pašām īsti nemanot (jo Lūcija kruti runā), tika uzklāts galds

Un te – saldajam ēdienam – Lūcijas dziedātā dziesma par oda nāvi. Video!

Elīna Kursīte

 

 


Vērts izlasīt
Komentāri