Šī daudziem pazīstamā lieta ir stipri kaitīgāka par smēķēšanu

Komentēt

Un tā nav saistīta ar pārtiku vai sportu.

Bieži, rakstot par veselīgu dzīvesveidu, autori uzsver to, cik svarīgi ir pareizi ēst un regulāri kustēties. Tomēr izrādās, ka ļoti svarīga ir arī cita dzīves puse – komunikācija ar citiem. Un nu zinātnieki ir izpētījuši, ka vientulība ir tikpat kaitīga kā 15 dienā izsmēķētas cigaretes. 15 cigaretes, tās ir 3/4 paciņas.

Bērnībā lielākajai daļai cilvēku ir vismaz daži draugi, taču pieaugot dzīvē gadās visādi – kāds pārceļas, ar kādu draudzība izjūk. Jo vecāks cilvēks kļūst, jo lielāks ir risks, ka viņa ikdienu ietekmēs vientulība. Un dati ir diezgan šokējoši:

 

  • Vientulība pārspēj pat aptaukošanos mirstību veicinošu faktoru skalā, un kopsummā uz ķermeni atstāj līdzīgu ietekmi kā smēķēšana. Vientuļi cilvēki par 50% palielina iespēju mirt priekšlaicīgi, salīdzinot ar viņu sociāli aktīvajiem vienaudžiem.
  • Arī pašas aptaukošanās risks ir palielināts, ja esi vientuļš – attiecības ar tuviem cilvēkiem pazemina stresa hormona kortizola līmeni, kurš piedalās vielmaiņas regulēšanā. Vientuļi cilvēki izjūt trauksmi un nereti tāpēc remdē to fizioloģiski – kaut ko apēdot.
  • Vientulība palielina augsta asinsspiediena risku.
  • Kādā pētījumā noskaidrots, ka vientulība par 64% palielina risku saslimt ar vecuma plānprātību (aizbrauc ciemos pie vecvecākiem!)
  • Šis nav pārsteigums – vientuļi cilvēki daudz biežāk sirgst ar depresiju un nereti arī izdara pašnāvību, sevišķi tas attiecas uz vientuļiem senioriem gados.

 

Zinātnieki skaidro, ka arvien lielākam cilvēku daudzumam būtu nopietni jāsāk rūpēties par savu "sociālo veselību" un atlicināt laiku attiecībām ar draugiem vai citiem tuviem cilvēkiem. Turklāt šeit nederēs īsziņas vai epasts – komunikācijai jānorit klātienē.

 

Ja zini kādu, kam ir vientuļi – neesi vienaldzīgs, aprunājies vai iedzer kopā tēju. Tas neprasa daudz laika vai pūļu, bet šim cilvēkam var izrādīties nenovērtējami, iespējams pat – izglābt dzīvību. Galu galā, katrs vēlas justies vajadzīgs.

 

Avoti: campaigntoendloneliness.org, theguardian.com.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru