Interesants veids, kā taupīt degvielu: izmanto tikai labos pagriezienus

Komentēt

Nopietni! Tā dara kravu pārvadāšanas gigants UPS.

Sen zināms, ka braukšana pilsētā nereti noēd vairāk degvielas nekā šoseja. Sastrēgumi, luksofori, simtiem pagriezienu – tas viss “apēd” degvielu. Izrādās, ir veids, kā šo patēriņu var nedaudz ierobežot, un kravu pārvadāšanas uzņēmums UPS tādu izmanto jau gadiem.

Tehnika ir pavisam vienkārša – viņu kravas furgonu šoferi izmanto maršrutus, kur jāgriežas tikai pa labi. Tie sastāda ap 90% visu pagriezienu – atlikušie 10% paliek gadījumiem, kad pagrieziens pa labi nav iespējams vai arī tā dēļ ir jāveic milzu apkārtceļš. 

Tu droši vien domā, ka tas nevar būt ekonomiski, jo ceļš taču sanāk garāks, vai ne? Mums arī tā šķita, un tomēr matemātiskie modeļi ir pierādījuši, ka īsākais ceļš ne vienmēr ir optimālākais. Izvairoties no kreisajiem pagriezieniem, UPS šoferi visupirms padara braucienu būtiski drošāku – kā zināms, kreisais pagrieziens ir viens no bīstamākajiem manevriem gan pilsētas satiksmē, gan arī ārpus tās. Tātad – mazāk kreiso pagriezienu nozīmē mazāk avāriju. Tiek ietaupīts arī laiks, kas jāpavada, gaidot, līdz varēs veikt manevru, jo kreisā pagrieziena josla nekad nekustas tik veikli kā labā (tiesa, kopumā labā pagrieziena maršruti ir nedaudz ilgāki). Izvairoties no kreisā pagrieziena, automašīnai ir arī mazāk jābremzē un jāatsāk kustība, kas, kā zināms, “apēd” visai daudz degvielas smagākiem auto. 

UPS apgalvo, ka ar šo vienkršo stratēģiju viņi ir ietaupījuši 10 miljonus galonu degvielas un 32 miljonus nobraukto kilometru gadā (ņemot visus auto kopā), samazinājuši izmešus par 20 000 tonnu un piegādājuši par 350 000 vairāk paciņu. Iespaidīgi! Šo jocīgo likumsakarību eksperimentālā kārtā apstiprināja arī populārzinātniskais raidījums MythBusters. Skaties, cik labi tas strādā:

 

 

Vai arī rīdziniekiem vajadzētu pāriet uz pastiprinātu labā pagrieziena izmantošanu? Iespējams – speciālisti apgalvo, ka šis paņēmiens labi der lielajām pilsētām, un kļūst bezjēdzīgs mazāk apdzīvotās vietās. Protams, jāņem vērā arī ielu seguma faktors – ja labais pagrieziens draud tevi ievest kārtējā bedru karalistē, varbūt labāk tomēr griezties pa kreisi.

 

Avots: businessinsider.com.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru