Bērnu ārsti iebilst pret sulām bērnu uzturā. Vērts ieklausīties!

Komentēt

Viņuprāt, vecāki ir par daudz aizrāvušies ar saldā dzēriena došanu mazuļiem.

Suliņas ir viens no populārākajiem produktiem bērnu uzturā. Bērni tās labprāt dzer, tās ir garšīgas un ērti iepakotas. Tomēr ASV Pediatrijas Akadēmija nākusi klajā ar faktos pamatotu viedokli – sulām nav vietas bērnu ēdienkartē.

Nenoliedzami, sulās – vismaz dabiski spiestajās – ir vērtīgi vitamīni un minerālvielas. Tajās ir arī antioksidanti. Tomēr ir labāks veids, kā to visu uzņemt. Kā? Ēdot augļus. 

Turklāt, tas attiecas ne tikai uz bērniem, bet arī uz pieaugušajiem. Bez visa iepriekšminētā augļi satur arī šķiedrvielas, kas palīdz gremošanas darbībai un regulē cukura līmeni asinīs. Salīdzinot ar sulu, augļi ir arī daudz labāks veids svara regulēšanai, jo pēc 3 āboliem tu noteikti jutīsies paēdis daudz ilgāk nekā pēc sulas glāzes.

Savā paziņojumā Akadēmijas pārstāvji uzsver, ka sulai nav nevienas priekšrocības pār veseliem augļiem. Vēl trakāk – dodot sulu maziem bērniem pudelītēs, vecāki tikai veicina pudeļu kariesa rašanos un zobu bojāšanos. Sulās, kā zināms, ir ļoti daudz cukura, kurš īpaši patīk zobus bojājošajām baktērijām.

Lūk, kādi ir Akadēmijas ieteikumi attiecībā uz sulas patēriņu dažādos vecumos:

Zīdaiņiem, jaunākiem par 6 mēnešiem:

Sulu nedod vispār. Necik. Nemaz. Vienkārši nē. Šajā laikā bēbīšiem jāsaņem mammas piens vai maisījums, un papildus saldumi nav vajadzīgi. Mazulim vajadzīgas olbaltumvielas un minerāli, kuru sulās nav.

6-12 mēnešu vecumā:

Šajā vecumā mazuļus vajadzētu iepazīstināt ar biezenīšiem un augļiem. Šķidrumu došanas ziņā tomēr jāpaliek pie piena, maisījuma un ūdens. Arī šajā laikā sula ir absolūti lieka. Tomēr, ja nu vecāki nekādi nevar atturēties, un sulu grib dot par katru cenu, ārsti iesaka dot ne vairāk kā 120 mililitrus dienā, dot sulu no krūzītes, nevis no pudeles (kariesa profilaksei) un nekādā gadījumā nedot sulu pirms gulētiešanas. Ja mazulis ir krietni atūdeņojies pēc vīrusa, labāk izmantot elektrolītu šķīdumus, nevis sulu, jo sulā nepieciešamo minerālsāļu nav.

1-6 gadu vecumā:

Šajā laikā bērni nereti patērē sulu daudzumos, kas ir neadekvāti lieli (un nevajadzīgi!). Bērniem tās garšo, un, pieraduši pie cukura, viņi izvēlas sulu ūdens vietā. Protams, arī ērtais iepakojums dara savu – ir tik parocīgi iedot bērnam sulas paciņu. Tomēr vecākiem nevajadzētu padoties, skaidro Akadēmijas pārstāvji. Jāmudina bērni ēst augļus. Kopumā skatoties, sula ir stipri līdzīga saldajām limonādēm – tajās ir daudz cukura, kas veicina bērnu aptaukošanos. 4–6 gadu vecumā sulas patēriņam nevajadzētu pārsniegt 200 mililitrus dienā – tā ir viena glāze.

Bērni, vecāki par 6 gadiem, un pusaudži:

Skolas vecumā bērni lielākoties sāk lietot mazāk sulu, tomēr arī tad daudzumam nevajadzētu pārsniegt 250 ml dienā. Un vislabāk būtu šīs kalorijas tomēr uzņemt ar apēstiem augļiem.

Ārsti arī atgādina, ka jebkurš dzēriens, kas nav 100% sula, ir drīzāk pielīdzināms limonādei un satur dažādus konservantus, krāsvielas un lielu daudzumu cukura. Būsim godīgi – pirmā asociācija ar vārdu “sula” tev ir tā, kas plauktā var stāvēt vairāk kā gadu, vai ne?

Tādēļ nobeigumā Akadēmijas ārsti uzsver vēlreiz – sulai nav vietas veselīgā, sabalansētā bērnu ēdienkartē. Svaigs auglis būs daudz labāka izvēle!

 

Avots: latimes.com.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru