Britu sportists brauc uz Latviju meklēt sava vectēva saknes. Labs raidījums!

6 komentāri

Lielisks veids, kā britiem iemācīt Latvijas vēsturi.

Pazīstamais latviešu izcelsmes britu motosportists Gajs Mārtins uzņēmis raidījumu Our Guy in Latvia, kurš nupat kanālā Channel 4 demonstrēts visā Lielbritānijā, gūstot lielu popularitāti. Raidījuma nolūkos Mārtins devās uz Latviju, lai atklātu savas latviešu saknes.

Mārtina vectēvs bija latvietis Voldemārs Ķidals, kurš Anglijā bija zināms kā Valters Kidals. Ar šī projekta palīdzību viņš vēlējās uzzināt vairāk par saviem radu rakstiem Latvijā un vectēva dzīves ceļu.

Raidījumā Mārtins satiek savus radiniekus Latvijā, uzzina par vectēva gaitām kara laikā, kā arī izbrauc ar 30 gadu vecu žiguli.

Iepriekš Mārtins darbojies arī populāros raidījumos Speed un Our Guy in India. Bez raidījumu vadīšanas Mārtins regulāri piedalās arī Menas salā notiekošajās TT sacensībās, kas tiek uzskatītas par vienām no bīstamākajām motociklu sacīkstēm pasaulē.

 

Mārtina vectēva Valtera Ķidala ieraksts dienasgrāmatā, 1948.gadā.

"Latvija ir, Latvija būs, un Latvija vienmēr paliks mūsu sirdīs, mūsu domās un mūsu pārliecībā." Tie bija mūsu Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa vārdi. Mūsu gaišāko brīžu, mūsu labāko laiku vīra vārdi. Šie vārdi lai skan un skan un mūžam nenorimst. Mēs esam zaudējuši daudz, mums var atņemt pat visu, bet to, ko savā sirdī nesam, to mums atņemt nespēj neviens, un tā ir mūsu Latvija. Mūsu domās, mūsu sirdī mūsu mīļotā dārgā māte Latvija vienmēr mirdzēs ar daudzu tūkstošu dimantu krāsām. Klusi šalc priedes tālajos Dzintarjūras krastos, it kā teikdamas: Tu neesi vēl aizmirsta un atstāta viena. Tavas āres, ezeri, kuri kā spulgas pret debesīm mirdz. Upes Tavos krastos kā sidrabotas jostas, ar kurām Tu jozies. Un Baltijas jūra, Tavs zilais skats. Tu esi mūsu zeme, mēs nespējam Tevi aizmirst. Daudz tūkstošu saišu pie Tevis mūs sien. Vēl ciņa nav galā. Šis ir tikai bridis, lai zobenus asinām. Vēl cirstās brūces mums sāp, bet cīņa nav nobeigta.

Lai plīvo sarkanbaltsarkanais karogs! Mūsu domās, mūsu sirdīs, lai plīvo sarkanbaltsarkanais karogs. Pāri pilsētām un dzimtenes ārēm. Pāri kalniem un ielejām. Pāri mums un tiem brāļu kapiem, no kuru krustu rindām mums pretī mirdzoša Latvijas saule lec. Mēs iesim un pacelsim Tevi, kas tur apsmieta raudi. Mēs iesim un vainagosim Tevi ar saviem darbiem, ar saviem sviedriem. Mēs celsim Tevi atkal godā un slavā, Tu mūsu mīļā māte Latvija."


Vērts izlasīt
Komentāri