Ārsti netīšām atrod iedarbīgu un lētu līdzekli ādas apdegumu ārstēšanai

Komentēt

Turklāt, tas ir arī dabīgs un visiem pieejams. Skan kā zinātniskā fantastika, vai ne?

Brazīļu ārstiem netīšām gadījies kāds interesants un ļoti vērtīgs atklājums. Slimnīcā regulāri tiek uzņemti cilvēki ar smagiem apdegumiem. Parasti tādos gadījumos ārstēšanā izmanto dzīvnieku ādu (jā, jā) vai donoru ādu, taču Brazīlijā šādu donoru banku pamatīgi trūkst. Tāpēc parasti pacientu apdegumi tiek apziesti ar sudraba sulfadiazīna krēmu un ietīti apsējā. Krēms ļauj brūcēm neiekaist, taču tas sevišķi nedziedē. Un, pats ļaunākais, apsēji ir jāmaina katru dienu. Visi, kam kādreiz ir bijušas ilgi dzīstošas brūces, zina, cik tas ir sāpīgi.

Un lūk, te ārsti iedomājās par kādu netradicionālu risinājumu. Viņi cietušajiem piedāvāja apsēju vietā uzlikt.. zivs ādu.

Mazā zivtiņa tilapija ir Brazīlijā populāra zivs, kuras āda parasti tiek nevis ēsta, bet gan izmesta miskastē. Nu tā pēkšņi varētu izrādīties ļoti vērtīga, jo izrādās, ka zivs ādas apsēji nav jāmaina, tāpēc dzīšanas process netiek traucēts.

Protams, neba nu tā pa tiešo no zivs āda nonāca uz slimnieka rokas. Sākumā ārsti izpētīja, ka tajā ir ļoti daudz 1 un 3 tipa kolagēna, kas ir ļoti svarīgs dzīšanas un rētošanās procesā. Faktiski, to tur ir vēl vairāk nekā cilvēku ādā. Arī zivtiņas ādas elastība un mitrinošās īpašības nāk par labu. Tad nu pacienti saņēma sterilizētu zivs ādas kārtu un ārsti bija visai priecīgi par rezultātiem.

 

Virspusēju ādas bojājumu gadījumā zivs apsēju nenācās mainīt vispār, un dziļākas brūces nācās pārsiet vien dažas reizes. Tilapijas āda arī samazināja dzīšanas laiku un pacientiem viss process bija nesāpīgāks. Vai nav lieliski? 

Kāds cietušais, kurš piedalījies pētījumā pēc apdeguma ar uzsprāgušu benzīna tvertni apgalvo, ka sāpes mazinājušās uzreiz pēc ādas uzlikšanas. Lai arī, protams, esot jocīgi tā izskatīties pēc zinātniskās fantastikas monstra. Tomēr, ja tas palīdz, apsēja izskats ir mazsvarīgs. Turklāt, sterilu un sagatavotu ādu var glabāt divus gadus.

Te video:

 

Šobrīd pētījumi turpinās, un, ja visi klīniskie rādītāji būs veiksmīgi, zivs ādas plāksteri varētu nonākt pasaules slimnīcās. Interesanta tā nākotne, vai ne? Varbūt mēs tikmēr varētu pamēģināt ar lasi?

 

 Avots: statnews.com.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru