Jauna karte parāda, kā pasaule izskatās patiesībā. Beidzot pareizi izmēri

Komentēt

Izrādās, ka tā karte, kuru pazīstam no ģeogrāfijas stundām, ir mazliet nesakarīga.

Japāņu dizaineris uzzīmējis jaunu pasaules karti, kura beidzot parāda īstās proporcijas starp kontinentiem, okeāniem un salām. Un tam ir pavisam praktisks iemesls – karti, kuru esam pieraduši lietot, kartogrāfs Georgus Merkators uzzīmēja 1569. gadā. Jā, jā – pirms četriem ar pusi simtiem gadu! Tehnoloģijas un zināšanas pa šiem laikiem gājušas uz priekšu, bet karte – ne. Un jaunās kartes autoram tas īsti negāja pie sirds.

Kas tad vecajai kartei vainas? Piemēram, Grenlande savos izmēros attēlota gandrīz tikpat liela kā Āfrika, kaut dzīvē Āfrikas kontinents ir 14 reizes lielāks par Grenlandi. Kartē iezīmētā milzīgā Antarktīda patiesībā ir daudz mazāka, un tikai Austrālija un Eiropa pārspēj to izmēru ziņā.

Tad nu jaunās kartes autors Hadžime Narukava pamatīgi pievērsies kartes uzlabošanas jautājumam un speciāli šim nolūkam izstrādāja programmatūru AuthaGraph, kas dažādās plaknēs projicē sauszemes teritorijas un jūras. No šīm projekcijām tiek iegūts tik precīzs attēls, cik tas ar pašreizējām tehnoloģijām ir iespējams.

Uzdevums nav no vieglajiem, jo karte patiesībā ir plakans apaļas virsmas attēls, līdz ar to daži objekti neglābjami tiks attēloti nedaudz nepareizi. Taču, neskatoties uz to, šis ir daudz precīzāks attēls par mums ierasto. Lūk, kā izskatās jaunā karte:

Karte atzīta par tik labu, ka saņēmusi 2016. gada Good Design Award balvu. Iepriekš šo balvu saņēmusi, piemēram, robotiskā roka.

Šobrīd Narukavas karti jau izmanto jaunajās japāņu mācību grāmatās. Cerams, ka drīz tā parādīsies arī pie mums! Starp citu, ja tev ir vēlme, vari karti jau pasūtīt tiešsaistē [spied šeit].

 

Avots: mentalfloss.com.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru