Nīderlandē būvēs ceļus no pārstrādātām plastmasas pudelēm

2 komentāri

Jaunākais Nīderlandes zaļās domāšanas piemērs.

Ceļi, kas būvēti no pārstrādātām plastmas pudelēm – kaut gan pagaidām šāda ideja izkausās pēc zinātniskās fantastikas vai inženieru murgiem dzērumā, Nīderlandes firma ‘VolkerWessels’ uzskata, ka jau trīs gadu laikā Roterdamas ielās tā būšot realitāte.

Videi draudzīgs risinājums

Šāda ideja kompānijai radusies galvenokārt divu iemeslu dēļ – tā esot iespējams gan samazināt ražošanas laikā videi nodarīto kaitējumu, gan arī uzlabot satiksmes drošību, padarot ceļus apsildāmus, zem tiem izvietojot siltumtrases, un tādējādi novēršot ledus veidošanos. Kaut gan jau šobrīd asfalta ražošanā daļa no izejmateriāiem ir otrreizēji pārstrādāti, kopumā tie veido niecīgu daļu no visām izejvielām, turklāt rada 2% no kopējā ar transporta jomu saistītā piesārņojuma apjoma gadā. Pārstrādāto pudeļu ceļa virsmas idejas autori uzskata, ka ar viņu izgudrojumu būtu iespējams vismaz desmitkārt samazināt kaitējumu dabai.

Salīdzinot ar asfaltu, plastmasai kā ceļu materiālam esot vēl vairāki plusi. Bez jau minētā draudzīguma videi un potenciālās satiksmes drošības uzlabošanas, šāda šāds ceļš kalpotu ilgāk par šobrīd veidotajiem, būtu retāk jāremontē un jāapkopj. Tāpat samazinātos uzklāšanas laiks un izturība – plastmasa nezaudē savas īpašības lielākos temperatūru ekstrēmos kā karstuma, tā aukstuma ziņā.

Pēdējās pārbaudes pirms jauno ceļu izbūves sākšanas

„Šobrīd tā vēl ir tikai ideja uz papīra, bet nešaubos, ka jau drīz saņemsim visas nepieciešamās atļaujas, lai to realizētu dzīvē,” uzsver projekta autors Rolfs Marss. „Mēs jau esam sākuši seguma izveidi laboratorijas apstākļos, lai pārliecinātos, ka ceļš būs drošs, piemēram, slapjā laikā vai arī sala ietekmē. Kad par to būsim droši, varēsim sākt Roterdamas padarīšanu par vēl zaļāku pilsētu, nekā tā ir pašlaik!”

Roterdama projekta izveidei nav izvēlēta nejauši – pirms diviem gadiem tika paziņots, ka pilsētas mērķis ir kļūt par videi draudzīgāko ostas pilsētu pasaulē. Šī mērķa labad tajā jau ir uzsākta lietusūdeņu savākšana no jumtiem otreizējai izmantošanai, kā arī īpašas parku un upju aizsardzības programmas. Pilnīgi visu ceļu seguma nomaiņa ir izvirzīta par nākamo prioritāti. Pilsētas mērs uzskata, ka mērķis ir sasniedzams līdz 2020. gadam, un tā galvenais virzītājspēks būšot tieši šis projekts.


Vērts izlasīt
Komentāri