Ornitologs brīdina par nepareizi veidotiem būrīšiem, kas var būt bīstami putnu dzīvībai

Komentēt

Ja arī tu šopavasar esi nolēmis izgatavot savu pirmo putnu būri, noteikti izlasi, lai putniņiem un tev būtu prieks, nevis nelaime.


Neskatoties uz aprīļa beigu tuvošanos, siltais pavasara laiks vēl kavējas, tomēr putni jau aktīvi rosās un meklē mājas jaunas ligzdas vīšanai. Ja vēlies, lai putnu dziesmas tevi modina pie pašas mājas, vislabākais risinājums ir uzlikt putnu būrīti. Taču, izrādās, ne katrs būrītis ir labs un putniem piemērots. Kā tad tā?

Kā stāsta ornitologs Agnis Bušs – viena no lielākajām kļūdām putnu būrīša veidošanā ir izvēlēties pārāk smalkus dēļus, sevišķi ēvelētos. Nezinoši cilvēki tādus mēdz izvēlēties, jo nav jau žēl to labāko, turklāt, ar tādu dēli strādāt pašiem patīkamāk. Tomēr putniem tādi būrīši ir bīstami – uz gluda, ēvelēta dēļa putnu nadziņiem nav, kur aizķerties, un putns nespēj izkļūt no būrīša. Sevišķi tas attiecas uz putnu mazuļiem. Tā nu burītis kļūst par putnu zārku. Šausmīgi!

Turklāt, tādi būrīši manāmi arī lielveikalos, no iekšpuses pat lakoti! Acīmredzot ražotājs domā tikai par biznesu, nevis putnu labsajūtu. 

Ornitologi dalās arī ar citiem padomiem veiksmīgākai būrīša izveidošanai:

* Būrītis jābūvē no 2-3 cm bieziem dēļiem, lai tajā būtu veiksmīgāka siltumizolācija. Citādi dienā tajā būs ļoti karsti, savukārt naktī – ļoti vēsi. Lielāka izmēra būriem var izmantot pat 4 cm biezu materiālu.
* Būrīša grīdai jābūt pienaglotai starp sienām, nevis no apakšas.Ja būra dibens pienaglots no apakšas, būrī uzkrājas mitrums, tas sāk pūt un būra dibens ar laiku var nokrist. Turklāt, vēlams dēļu savienojuma vietas aizklāt ar līstēm, lai, dēlim žūstot, neveidotos spraugas.
* Vislabāk veidot noņemamu būri, kuru būs iespējams arī pārbaudīt un iztīrīt – tam izvēlies vai nu noņemamu jumtu, vai arī veido jumtiņa pārkari tā, lai caur skreju var aizsniegt būrīša grīdu.
* Jumtam jāveido garāka pārkare aizmugurē – tas ļaus putnu mājas sienām nesamirkt, un būrītis kalpos ilgāk.
* Pirms izlikšanas būrītī ieber 5-10 cm biezu ligzdas materiālu – zāģu skaidas, ēveļskaidas, praulus vai meža zemsedzi. Putni tajā izkasīs bedrīti un dēs olas.
* Būrītim jābūt cieši nostiprinātam kokā. Vislabāk būrīti ir pienaglot. Nav ieteicams izmantot dzelzs stiepli, kuru aptin ap koku, jo augošam kokam tā var ieaugt iekšā un traumēt kociņu, vai arī saplēst būri.
* Būrīša skreju jeb ieejas durvis vislabāk pavērst klajuma virzienā tā, lai to var saskatīt pa gabalu. Tā putnam būs visērtāk ielidot savā mājiņā.
* Un, protams, izvēlies koku, kuru tuvākajā laikā nav paredzēts nocirst. Nav nekā apbēdinošāka par pavasara atgriešanos, ieraugot, ka māju vairs nav.

Projektam Mammadaba, starp citu, ir laba pamācība tam, kādu būrīti labāk veidot katrai putnu sugai – tā, lai būrītis atbilst putna izmēram un paradumiem. Protams, pirms veidot būrīti retam putnam, noskaidro, vai tavā tuvumā tādi vispār mīt. Spied šeit.

Pats svarīgākais! Kad būrīti esi uzlicis un putni tajā apmetušies uz ligzdošanu, centies būrītim vairs netuvoties – putni ir ļoti jūtīgi pret traucējumiem, un būrīti var pamest ar visām olām vai mazuļiem. Ja būrīti vēlies uzlabot, tam būs jāpagaida līdz rudenim.

 

Avoti: nra.lv, lob.lv.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru