Zinātnieki izgudro jaunu ceļa segumu. Tas sastāv no cūku mēsliem

1 komentārs

Jā, tu nepārlasījies!

Ceļu segums ir sāpīga lieta ne vien Latvijā, bet arī daudzviet citur pasaulē. Zinātnieki arvien meklē veidus, kā padarīt segumu izturīgāku, drošāku un ekonomiski izdevīgāku, un, lūk, šāds interesants risinājums ir radies Kalifornijas Universitātē.

Kā zināms, asfaltam ir viens būtisks trūkums – to iegūst no naftas vai akmeņoglēm. Kas nozīmē, ka paredzamā nākotnē, beidzoties naftai, var izbeigties arī pašreizējās ceļu būves tehnoloģijas. Kā jau naftas produkts, tas nav arī pats dabai draudzīgākais. Taču ar cūku mēsliem ir citādi – tie ir tik “zaļi”, cik nu vien var būt, un arī to trūkums tuvā nākotnē pasaulei nedraud.

Izrādās, ka cūku mēslos ir tādas taukvielas, kuras rada naftai līdzīgu substanci. Sajaucot tos ar smiltīm un šķembām, var iegūt izturīgu asfalta aizstājēju. Pašreiz jaunais materiāls ir patentēts un tiek testēta tā izturība ikdienā lietotiem ceļiem līdzīgā slodzē.

Ja jaunais segums izrādīsies gana izturīgs, tas palīdzēs ne vien mazināt pasaules atkarību no naftas, bet arī atrisinās kādu citu ļoti sāpīgu ekoloģisku problēmu – cūku mēslu otrreizēju pārstrādi. Lai arī mēs esam pieraduši kūtsmēslus likt kartupeļu vagās, citur pasaulē tie rada gana daudz rūpju – gaisa piesārņojumu, saindētus dzeramā ūdens avotus un citus. Pašreiz notiek arī pētījumi ar mērķi samazināt amonjaka daudzumu mēslos, lai tos varētu efektīvāk izmantot lauksaimniecībā, kā arī izmantot tos par dabas gāzes avotu. Cūku mēsli, protams, ir arī lētāki – iegūtās saistvielas izmaksas ir aptuveni 4 reizes lētākas nekā bitumens.

Taču, pats svarīgākais – jaunā asfalta autori apgalvo, ka ir atrisinājuši “aromāta problēmu”, kas nozīmē, ka, braucot pa šādiem ceļiem, logu varēs turēt vaļā.

 

Te video:

Interesanta tā nākotne. Padomā tik, iespējams, kādreiz mēs varēsim teikt, ka braucam pa sūdīgiem ceļiem, un tas nenozīmēs neko sliktu.

 

Avots: popsci.com.


Vērts izlasīt
Komentāri