30 citāti par Latviju no ekskluzīvā krievu žurnāla SNOB

Komentēt

Dabūjām, izlasījām, pasvītrojām, izrakstījām.

Starptautiskā žurnāla SNOB septembra numurā teju pusizdevums tika veltīts Latvijai. Žurnāla redakcija un lielākā daļa autoru bāzējas Krievijā, tas iznāk krievu valodā. Taču šim numuram vienu rakstu radījis arī kādreizējais Kluba galvenais redaktors Juris Šleiers. 

Latvijas numurā autori stāsta par cilvēkiem, kuri šeit dzīvo, par ielām, restorāniem un Jūrmalu bez Jaunā viļņa. Tā, lūk, krieviski lasošā auditorija visā pasaulē uzzināja, cik mierpilna un skaista ir Latvija, cik smalki mēs ēdam Rīgā un ka Jūrmala bez jau pieminētā pasākuma turpina zelt un plaukt.

 

 

Tikai viena nakts vilcienā vai stunda lidmašīnā. Vistuvākās ārzemes. Ierasts un vairākās paaudzēs iemīļots maršruts. Maskava-Rīga.

***

Tagad visi, kam nav slinkums, pārvācas uz Latviju. Tas ir kļuvis par labo toni un pat par tādu kā izaicinājumu pastāvošajai iekārtai.

***

Tagad tikai atpalicēji starp modes sekotājiem sauļojas Lazurcā un ar dzeramnaudām priecē Forte dei Marmi viesmīļus. Progresīvi cilvēki ar gaumi un iespējām priekšroku dod Jūrmalai.

***

Dzerot franču sancerre un piekožot Baltijas šprotu sušī, sarunas vedas viegli, izskan un realitāti iegūst visādi sen apglabāti plāni.

***

Kādam ir līgums, kādam - bizness, kādam - dzīvoklis Rīgā, bet kāds cits, gluži kā Čulpana Hamatova, sapņo par savu māju mūsdienu paradīzē, starp applūdušam pļavām un Cēsu ezeriem, kas atrodas deviņdesmit kilometru attālumā no Rīgas.

***

Skaistums, klusums, miers... Lūk, kāpēc mūsu cilvēki raujas uz Latviju.

***

[Par Jūrmalu bez Jaunā viļņa] Cilvēku joprojām ir daudz, it īpaši svētdienās. Restorāni uz Jomas ielas strādā līdz pēdējam apmeklētājam un ir pārpildīti tā, ka nevar dabūt rezervāciju. Vietējās vecmāmiņas tirgo zemenes par četriem eiro puslitrā. Un, kas pats interesantākais, kāds tās par šo naudu arī pērk!

 

[Par Laimu Vaikuli] Šogad taktiku nācās mainīt. Jaunā viļņa aiziešana no Jūrmalas prasīju akurātu un precīzi artikulētu atbildi: nekādas politikas, nekādu konfrontāciju vai aizvainojumu. Tikai mīlestība un draudzība, tikai maigi apskāvieni un dziedāšanu duetā latviešu, gruzīņu, krievu un ukraiņu valodās. To, kas nav pa spēkam politiķiem, var pacelt trausla māksliniece.

***

Laima - darbības sieviete (женщина действия).

***

Eirovīzijas favorīte, melnace Aminata parādījās sārtā kleitā ar tik garu šleifi, ka to nesa un pēc tam uz skatuves izkārtoja divi palīgi. Marsietes tēls kontrastēja ar bērnišķīgo seju un izbijušos acu skatu, it īpaši brīdī, kad Laima mēģināja ar viņu kopā uzdziedāt. Bija skaidrs, ka šis bērns ir no citas galaktikas un labāk viņu sūtīt turp atpakaļ.

***

Bija arī Brainstorm solists, elegantais rīdzinieks, smīnošais intelektuālis Renārs Kaupers. Es redzēju, kā viņa parādīšanās brīdī visi kā pēc komandas pacēla gaisā rokas ar aifoniem un kopā ar viņu uzdziedāja Скользкие улицы. Tā bija tā slavenā latviešu daudzbalsība.

***

Koris latviešiem ir viss. Tajā dzied visu dzīvi līdz pēdējai stundiņai. Solisti kopumā ir retums.

***

Uzvārds Krūmiņš ir viens no populārākajiem Latvijā. Tāpat kā Krievijā Ivanovs vai Sidorovs.

***

Skaties pa kuru logu gribi - tev pretim raugās pati Vēsture, dur ar torņu smailēm, aizēno ar krustiem, zvana zvanus.

***

Dzīvē mērs [N. Ušakovs] izskatās garāks un atlētiskāks, nekā TV ekrānā, kur vienmēr redzams neformālā uzvalkā un šlipsē. Enerģisks, mobils, draudzīgs. Runā skaļi, dzer cidoniju sulu, ar ko acīmredzot ir apmierināts.

***

[Saruna par Rīgas domes kaķiem Kuzju un Muri]

- Bet kas tad maksā par barību? - spītīgi jautāju es.

- Pats maksāju - vaļsirdīgi brīnās Nils. - Manā oficiālajā budžetā izdevumi par Kitekat neietilpst.

***

Latvijā tu vari draudzēties un pat būt tuvs ar cilvēku, ar kuru tev ir diametrāli pretēji uzskati par pasauli. Un par to vienmēr jāatceras un jācenšas nepārkāpt demarkācijas līniju.

***

Es nekad nepalieku viesnīcā. Pat tad, kad braucu uz īsu laiku, cenšos īrēt dzīvokli. Maksā tas tīros grašus, aptuveni 40 eiro diennaktī par krāšņu pili pašā skaistākajā ielā pasaulē - Alberta ielā.

***

Rīga patiešām ir mazā Parīze.

***

Kā zināms, brančs ir nepieciešams, lai aizpildītu neveiklo pauzi starp brokastīm un pusdienām. Un branči jau vairākus gadus Rīgā kalpo par savdabīgu mērauklu restorāniem.

***

[Par Splendid Palace] Šeit ir atļauts skatīties kino, malkojot dievu nektāru no tādiem traukiem, kādi kulturālam cilvēkam ir tīkami.

***

Rīgā viss ir blakus. Es ar nolūku izvairos no vārda "mazs", jo vārds "blakus" ir daudz labskanīgāks.

***

Jūrmalu vislabāk izjust pastaigājoties ar kājām.

***

Pats par sevi saprotams, ka visos restorānos un kafejnīcās gatavo no vietējiem produktiem, kas pieejami konkrētā sezonā - tā ir Rīgas restorānu etiķete.

***

Vēl ne reizes nepieminēju cenas. Nu, ne-Maskavas, ko šeit vēl piebilst.

 

 


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru