Zobārsti atraduši veidu, kā palīdzēt zobiem pašiem aizaudzēt caurumus

Komentēt

Lieliskas ziņas tiem, kam garšo saldumi. Un, protams, tiem, kam nepatīk apmeklēt zobārstu.

Lai arī mūsdienās zobārsta apmeklējums kļuvis gandrīz vai patīkams, daudzi joprojām šo vizīti uztver ar šausmām. Daļa – bērnības atmiņu dēļ, daļa tāpēc, ka rēķini iekož pamatīgu robu maciņā. Vai nebūtu lieliski, ja tie zobi paši darītu, kas jādara, un caurumus aizaudzētu? Izrādās, ka šāda iespēja varētu būt pieejama jau ļoti tuvā nākotnē.

Jaunā terapija zobu kariesa mazināšanai izrādījusies gaužām vienkārša – izrādās, uz zobu labvēlīgi iedarbojas zāles, kuras tiek izmantotas Alcheimera slimības ārstēšanai. Tās aktivē cilmes šūnas, kuras atrodas zoba iekšējā mīkstajā daļā jeb pulpā. Parasti zobs to dara pats arī bez zālēm, taču līdz šim process noticis tikai dziļi zoba iekšpusē. Medikamenti šo procesu spēj pastiprināt, un zobs sevi salabo pats ar savām šūnām.

Līdz šim medikaments – tā nosaukums ir "Tideglusib" – izmantots eksperimentā ar pelēm. Zinātnieki peļu zobos izurba mazus caurumus, ievietoja šajos caurumos kolagēna švammītes, kas izmērcētas vielā un aizvēra caurumu. Pēc dažām nedēļām atklājās, ka švammītes ir uzsūkušās (kolagēns ir normāla zīdītāju organisma sastāvdaļa) un caurums zobā ir aizpildījies ar jaunu zoba masu. Vēl labāka ziņa ir tā, ka gan šīs švammes, gan arī pats medikaments ir testēts uz cilvēkiem, drošs un pieejams.

Ziņas ir lieliskas, jo, ja šī terapija tiks apstiprināta, tā būs visai pieejama, lēta, un nopietni samazinās plombu daudzumu nākotnē. Turklāt, arī zobārstiem nav jāuztraucas par darba zaudēšanu – šīs terapijas veikšana būtu tikpat vienkārša kā plombes likšana (diemžēl tomēr nāksies arī urbt, jo bojātā zoba daļa ir jānoņem), un paredzams, ka arī jaunā terapija noritētu pie zobārsta. Taču, atšķirībā no mākslīgo materiālu plombes, šāda labošana būtu zobiem daudz draudzīgāka, veselīgāka un palīdzētu cilvēkiem ilgāk saglabāt pašu zobus neskartus.

Atliek vienīgi sagaidīt, kad tiks veikti pētījumi ar cilvēkiem, kuru zobi un, protams, arī caurumi tajos ir daudz lielāki nekā pelēm. Šobrīd norit pētījumi ar žurkām – žurku zobi ir aptuveni četras reizes lielāki par peļu zobiem. Ja viss noritēs labi, pētījumi ar pirmajiem cilvēku pacientiem notiks jau šī gada beigās.

Turam īkšķus (un pucējam zobus vismaz 2x dienā)!

 

Avots: theguardian.com.  


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru