Zinātnieki: šis bieži nosodītais ieradums izrādījies ļoti veselīgs

Komentēt

Būsim godīgi: katrs to kaut reizi ir darījis.

Brīdinām: šo varbūt nevajadzētu lasīt cilvēkiem ar augstiem estētiskiem standartiem un ļoti švakiem nerviem, labi? Un tomēr to darījis ir gandrīz katrs. Izrakumu veikšana, zelta meklēšana – ir daudz veidu, kā nosaukt deguna urbināšanu. Kā zināms, tie, kas to dara, izurbināto pēc tam arī apēd. Jā, jā, mēs jau brīdinājām, ka ar vājiem nerviem nelasīt!

Taču, lūk, tagad izrādās, ka šis ieradums, par kuru var dabūt šķību, nosodošu skatienu jebkurā sabiedrībā, ir diezgan veselīgs. Še tev! Vairāku universitāšu, tostarp Hārvardas, zinātnieki ir apvienojušies kopīgā pētījumā un viedoklī, ka vecākiem nevajadzētu atturēt savus bērnus no deguna izdalījumu ēšanas, jo “tas ir bagātīgs labo baktēriju avots”. Turklāt, ASV mikrobioloģijas biedrība piebilst, ka tie arī palīdz baktērijām tik ļoti nepieķerties zobiem.

Un, jo tālāk, jo trakāk – puņķu ēšana varot arī profilaktiski līdzēt pret kuņģa čūlām un elpceļu infekcijām un iespējams pat HIV. Divreiz pārliecinājāmies, ka šī nav pirmā aprīļa ziņa, tomēr nē, viss ir nopietni. Zinātnieki šobrīd strādā pie sintētiskas zobu pastas un košļājamās gumijas, kura saturēs visas aizsargājošās īpašības, kas ir puņķiem. Jācer gan, ka garša būs labāka.

Kā skaidro viens no autoriem, bioķīmijas profesors Skots Napers, evolūcijas gaitā mēs esam attīstījušies ļoti netīros apstākļos, un iespējams, ka mūsu tieksme uz tīru un dezinficētu vidi īsti nenāk mums par labu. Kāds cits pētījuma līdzautors, plaušu speciālists Frīdrihs Bišingers piebilst, ka cilvēki, kas urbina degunu, ir veselīgāki, priecīgāki un, visticamāk, arī lielākā saskaņā ar savu ķermeni, jo paši palīdz savai imūnsistēmai.

Tas gan nenozīmē, ka imunitātes stiprināšanas labad visiem jāsāk piekopt šis ieradums publiski. Par labu nāks arī tādas pieņemtas metodes kā kārtīga izgulēšanās, svaigu augļu un dārzeņu ēšana, uzturēšanās saules gaismā un tamlīdzīgas. Tomēr viens ir skaidrs – ja tu to dari (mēs zinām, visi to dara), tad vismaz vari beigt justies tik vainīgs. Viss veselības vārdā!

 

Avots: medicine.news.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru