Kāpēc flamingo stāv uz vienas kājas? Zinātnieki netīšām atklāj atbildi

Komentēt

Diezgan jautra situācija ar visai interesantiem secinājumiem.

Ja zvēru karalistē būtu cilvēkveidīgas profesijas, flamingo būtu modeļi, simt punkti. Garie, slaidie, smalkie putni zibina savas rozā krāsas, eleganti stāvot uz vienas kājas tā, it kā pasaulē nebūtu nekā vienkāršāka. Hm, gandrīz tā arī ir!

Nupat zinātnieki gluži netīšām atklājuši, kāpēc flamingo tā dara. Izrādās, viņiem tā ir vieglāk! Bāc, cik neinteresanti, vai ne? Tomēr lasi tālāk. Flamingo kājām ir īpašs mehānisms, kas saslēdzas, kad viņu kājas iztaisnojas. Tāpēc putns var uzsēsties uz šīs stabilās kājas un netērēt muskuļu spēku stāvēšanai. Žēl, ka mēs tā nevaram!

Džordžijas Tehnoloģiju Institūta profesors Jong-Hi Čangs jau krietnu laiciņu bija pievērsies šai hipotēzei, tomēr, pētot mirušus putnus, īsti neko nevarēja atrast. Kā viņi to dara? Atbilde nāca gluži netīši – profesors esot pacēlis putnu un mēģinājis to nostādīt uz kājas. Tavu brīnumu – kājas locītava saslēdzās, un divas daļas kļuva par vienu stingru veselumu. Profesors esot nospriedis, ka, ja to var izdarīt miris putns, to pavisam noteikti var arī dzīvs.

Tomēr, kas ir vēl interesantāk – kad zinātnieki mēģināja šo pašu mirušo flamingo “nostādīt” uz divām kājām, viņiem nekas neizdevās.

Zinātnieki ir zinātnieki – viņi ķērās pie citām metodēm. Tikuši pie dažiem flamingo jaunuļiem zoodārzā, viņi nostādīja tos uz svariem un gaidīja, kamēr putni aizmigs. Vai mēs jau minējām, cik lielisks darbs ir būt par zinātnieku? Kad nu putniem sāka nākt miegs, viņu poza kļuva arvien stabilāka. Faktiski, dziļi aizmiguši flamingo uz vienas kājas svārstījās pavisam nedaudz.

Starp citu, to pašu dara arī stārķi un dzērves. Kad nākamreiz redzēsi stārķi uz vienas kājas, iedomājies, cik viegli viņam ir tā stāvēt, atšķirībā no mums! Zinātnieki gan vēl turpināšot pētīt flamingo kājas, taču šim atklājumam ir visai praktiska nozīme – mehānisms, kurš ļauj putniem atpūsties un gulēt šādi stāvus, būs noderīgs gan jaunu robotu, gan arī protēžu veidošanā. 

Bet, kamēr tas nav noticis, mēs varam papriecāties par to, ka arī elegantajiem flamingo dažreiz nesanāk:

 

Kāpēc flamingo stāv uz vienas kājas? Zinātnieki netīšām atklāj atbildi

 

Kāpēc flamingo stāv uz vienas kājas? Zinātnieki netīšām atklāj atbildi

 

Kāpēc flamingo stāv uz vienas kājas? Zinātnieki netīšām atklāj atbildi

 

Avoti: iflscience.com, dailymail.co.uk.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru