Tetovētajiem cilvēkiem, iespējams, ir labāka imunitāte nekā pārējiem

Komentēt

Vismaz tā apgalvo pētnieki, kas pievērsušies šim jautājumam.

Tetovējumi mūsdienās ir lielai daļai sabiedrības – aizgājuši ir tie laiki, kad tetovējās tikai tā sabiedrības daļa, kurai neviens tā īsti negribēja piederēt. Taču bez stilīguma, iespējams, tetovējumiem ir vēl kāda laba īpašība – kāda pētījuma ietvaros noskaidrots, ka tie var nākt par labu arī ķermenim, ne tikai stilam. Pētījums publicēts arī žurnālā American Journal of Human Biology.

ASV Alabamas Universitātes zinātnieki pieķērušies visai interesantai tēmai, apskatot tetovēto cilvēku imūnsistēmu. Nav noslēpums, ka tetovēšana ir stress organismam – gan imūnšūnām ādā, gan sāpju receptoriem, gan pirmajā reizē arī nerviem. Tomēr, saskaņā ar pētījuma datiem, jo vairāk cilvēkam tetovējumu, jo vairāk šāda stresa viņš piedzīvojis, jo labāk strādā viņa imūnsistēma. Pētnieks Kristofers Linns to salīdzina ar sportošanu – kad esi tikko uzsācis to darīt, pirmās reizes ir grūtas, taču ar laiku kļūsti veiklāks un stiprāks. 

Pētījuma gaitā zinātnieki uzrunāja tetovēšanas salonu apmeklētājus un noskaidroja, cik tetovējumu viņiem ir un cik ilgu laiku aizņēma to veidošana. Tāpat arī viņiem tika ņemti siekalu paraugi pirms un pēc jauna tetovējuma saņemšanas. Pēc tetovēšanas procedūras tika noteikts dalībnieku kortizola līmenis – kortizols ir stresa hormons, kurš nomāc imunitāti un imunoglobulīnu A. Tā, savukārt, ir antiviela, kas atrodama cilvēku elpceļos un gremošanas sistēmā, un rūpējas par infekciju iznīdēšanu (tostarp tā cīnās pret saaukstēšanos).

Izrādās, ka pēc pirmā tetovējuma imunoglobulīna līmenis pamatīgi nokritās, kamēr kortizola līmenis bija būtiski pacēlies. Tas nozīmē – ja plāno drīzumā tetovēties pirmoreiz, esi uzmanīgs, retāk staigā uz ballītēm (ko tur daudz, alkohols pēc tetovējuma tik un tā nav ieteicams) un kārtīgi mazgā rokas. Tomēr cilvēki, kuri bija saņēmuši jau vairākus tetovējumus, uzrādīja būtiskus uzlabojumus – viņu imūnsistēma bija krietni “uztrenējusies”, un uz stresoriem reaģēja daudz mazāk. Lieliski!

Pētnieki gan brīdina – pirms tu skrien uz salonu notetovēt abas rokas imūnsistēmas uzlabošanai (un, skaidra lieta, arī stilam), pārbaudi, vai tiešām esi vesels. Tetovēšanās slimošanas laikā padara atveseļošanās procesu ilgāku. Bet to jau tu tāpat nebūtu darījis, vai ne?

 

Avots: medicaldaily.com.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru