Ratiņkrēsls var pārvērsties par tanku, lai pievarētu kāpnes

Komentēt

Nu labi, ja ne tanku, tad kārtīgu kāpurķēžu braucamo gan.

Gadiem ilgi, iespējams, galvenais invalīdu ratiņu trūkums bijusi nespēja pārvietoties pa kāpnēm. Tieši tāpēc Šveices uzņēmums 'Scalevo' ir izstrādājis jauna veida ratiņkrēslu, kas, ne tikai ir pilnībā elektrisks un vadāms bez braucēja fiziskas piepūles, bet arī spēj pārvietoties pa virsmām, kas iepriekš šādam transportam bijušas nepieejamas. To iespējamu padara divus riteņus papildinošā, ar īpaši neslīdošu materiālu pārklātā kāpurķēžu josla, kas spēj pievarēt visdažādāko stāvumu un platumu kāpnes.

Projekta ideja radusies pagājušajā gadā, kad sadarbību sāka desmit Cīrihes Universitātes studenti, kuri atklāja - visi šobrīd pārdošanā esošie ratiņkrēsli, kas it kā spēj pārvietoties pa kāpnēm, ir ļoti lieli un neērti lietošanā. Pēc desmit mēnešus ilgas izpētes, aptauju veikšanas un dizaina izstrādes, jaunie inžinieri nonāca līdz pašreizējam prototipa variantam, kas ir 101 kilogramu smags, 65 centimetrus plats un 105 centimetrus garš.

"Mūsu mērķis bija kas tāds, kas tiešām palīdzētu cilvēkiem ar kustību traucējumiem ērtāk dzīvot un vieglāk paveikt visus tos ikdienas darbiņus, ar ko jātiek galā ikvienam no mums. Prototipa izstrāde bija gara un smaga, ļoti daudz ko nezinājām, bet ar laiku izgudrojām arvien jaunus un jaunus papildinājumus, līdz esam nonākuši līdz produktam, kas mums visiem šķiet pilnvērtīgs," 'Scalevo' izstrādes procesu komentē Beni Vinters, viens no ratiņu inžinieriem.

"Šobrīd jau esam nonākuši pie ratiņkrēsla, kas ir pilnībā elektrisks, pa gludu virsmu spēj pārvietoties ar 10 km/h lielu ātrumu, savukārt pa kāpnēm - tempā viens pakāpiens sekundē, jeb četreiz ātrāk, nekā mūsu publicētajā video," pašreizējos raksturlielumus atklāj projekta vadītājs Karloss Gomezs. "Tāpat ar 'Scalevo' iespējams tikt cauri jebkurām durvīm, tajā ir ērti iesēsties un izkāpt, tas ir pietiekami kompakts, lai varētu piebraukt pie gandrīz ikviena galda un savu stabilitāti ratiņi nezaudē pat braucot pa spirālveida kāpnēm."

Pašlaik komanda apsver, ko darīt tālāk, lai ratiņi nepaliktu tikai prototipa līmenī, bet gan būtu pieejami ikvienam, kam tie nepieciešami. Jau šobrīd ir zināms, ka 2016. gadā 'Scalevo' piedalīsies dažādās izstādēs un jauno zinātnieku konkursos, taču netiek izslēgta arī iespēja izveidot 'Kickstarter' kampaņu, lai iegūtu līdzekļus masveida ražošanas uzsākšanai.

"Iespējams, masveida ražošanas uzsākšanai mums nāksies novienkāršot dažas detaļas, taču tas noteikti netraucēs nonākt līdz mērķim - tam, lai ratiņkrēsls kļūst pieejams ikvienam, kam tas nepieciešams. Tieši tā arī ir mūsu galvenā motivācija - vēlme palīdzēt cilvēkiem, kuru dzīves varam uzlabot, vienkārši paveicot savu darbu," rezumē Vinters.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru