Mīlošas mammas izgudrojums glābj dzīvības priekšlaicīgi dzimušiem mazuļiem

2 komentāri

Ļoti mīļš un ļoti vienkāršs.

Māmiņai Jamilai Džeksonei gadījās nelaime – viņas ilgi gaidītais dēls Zaks pasaulē nolēma ierasties 2 nedēļas par agru. Tāpēc pirmos 5 dzīves mēnešus viņam nācās pavadīt jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā. Mamma pavadīja ar viņu katru dienu, taču pa nakti mazulīti nācas atstāt vienu.

Tad nu Jamila, ergonomikas un inženierijas doktore, nolēma atrast veidu, kā dēliņu nomierināt arī nakts laikā, kad viņa pati nevarēja būt klāt. Risinājums izrādījās vienkāršs – mīksts dārza darbu cimds, pildīts ar kaltētām pupiņām. Pa dienu Jamila cimdu nēsāja sev cieši klāt, lai tas piesūcas ar viņas smaržu, un pa nakti tas atradās Zaka gultiņā.

Kad puisēnu beidzot izrakstīja, slimnīcas vadība sazinājās ar Jamilu un palūdza izgatavot tādus cimdus arī citām māmiņām. Izrādās – cimds, kurš atgādina mammas roku, mierina priekšlaicīgi dzimušos mazuļus psiholoģiski un tādējādi palīdz viņiem regulēt elpošanu un sirdsdarbību. Praktiski tas nozīmē to, ka viņiem mazinās risks pātraukt elpot vai iedzīvoties pazeminātā sirdsdarbībā.

Iedvesmota, Jamila izgatavoja 100 cimdus, sauktus par Zakijiem. Dažus gadus vēlāk neatkarīgs pētījums mēģināja noskaidrot, kā klājas dažādiem 28-34 nedēļas veciem, priekšlaicīgi dzimušiem mazuļiem – tiem, kuru gultiņās nebija nekā, tiem, kuriem bija Zakijs, un tiem, kuriem bija Zakijs ar mammas smaržu. Bērniņi, kuri gulēja kopā ar Zakiju, piedzīvoja mazāk elpošanas traucējumu epizožu nekā bērniņi, kas gulēja bez cimda. Savukār tie, kas gulēja ar mammas iesmaržinātu Zakiju, elpošanas traucējumus nepiedzīvoja vispār.

Turklāt, cimdiņš palīdz mazuli novietot pareizi, lai viņš negūtu ar nepareizu gulēšanu saistītas problēmas.

Un tagad? Tagad Zaks ir 15 gadus vecs veselīgs pusaudzis, bet viņa mammai pieder uzņēmums Nurtured by Design, kurš ražo, protams, Zakijus. Jo nav nekā labāka par mammas rūpēm.

 

Avots: pulptastic.com.


Vērts izlasīt
Komentāri