Ārsti pārvērš spināta lapu darboties spējīgā sirds daļā. Nākotne ir klāt!

Komentēt

Jo vairāk lasi zinātnes ziņas, jo lielāks prieks par to, ka pasaulē ir tik daudz gudru cilvēku, kuri glābj dzīvības.

Zinātne ar katru dienu atrod arvien vairāk iespēju dažādos veidos glābt cilvēka dzīvību. Nupat medicīnas zinātnieki atraduši veidu, kā aizvietot bojātus sirds audus, izmantojot spinātu lapu kā sastāvdaļu. Tas ir īpaši svarīgi, jo smalkos kapilāru asinsvadus mākslīgi iegūt ir ļoti grūti. Un tieši kapilāri ir tie, kas skābekli no lielākajiem asinsvadiem nogādā visos muskuļos, orgānos, smadzenēs – visur organismā. Tēlaini izsakoties, bez kapilāriem nav dzīvības.

Te uz skatuves kāpj spinātu lapa. Lapām, kā zināms, ir smalks dzīslojums, pa kuru visa lapa saņem minerālvielas un ūdeni. Ikviens, kurš turējis lapu pret sauli, zina, kā tas izskatās. Izrādās, ja šo “asinsvadu” skeletiņu atbrīvo no pārējām lapas šūnām, tas kļūst noderīgs arī cilvēkiem.

Celuloze, no kā veidotas lapu dzīslas, ir derīga izmantošanai medicīnā. Kad šis celulozes dzīslu skeletiņš tiek atbrīvots no augu šūnām un izpeldināts cilvēku šūnās, uz tā sāk augt cilvēku audi, kas apņem mazos asinsvadus. Procesa beigās zinātnieki pamēģināja šos audus “apasiņot”, izmantojot iekrāsotu šķidrumu – un viss strādā!

Protams, tas nenozīmē, ka spināta lapu tagad varēs pārstādīt cilvēkam sirds vietā. Tomēr šis atklājums ir ļoti nozīmīgs visiem tiem, kas piedzīvojuši vair sikē piedzīvot infarktu (un tādu cilvēku ir daudz). Infarkta laikā daļa no sirds muskuļaudiem nomirst, un bojātā asinsvadu dzīslojuma dēļ tos ir neiespējami atjaunot. Šis varētu būt viens no veidiem, kā nākotnē bojāto sirds daļu aizstāt.

Skaties arī video: 

Zinātnieki teic, ka viņiem ir lieli plāni attiecībā uz celulozi. Nākamais eksperiments būšot par to, kā aizstāt šūnas koksnē un izaudzēt gatavus kaulus.

Izklausās tik iespaidīgi! No sirds ceram, ka viņiem viss sanāks. Un ka mēs, savukārt, piedzīvosim laiku, kad operācijas būs daudz lētākas izmantoto dabas materiālu dēļ.

 

Avots: nationalgeographic.com.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru