Augusta zvaigžņu lietus solās būt viens no skaistākajiem pēdējos gados. Nepalaid garām!

2 komentāri

Kosmoss nolēmis mūs mazliet palutināt.

Augusts parasti sev līdzi nes 2 ziņas: vienu labu un vienu sliktu. Sliktā – vasara iet uz beigām. Labā – augustā ir visskaistākās debesis un zvaigžņu lietus parāde! Šogad tā būs īpaši krāšņa.

KAS IR KRĪTOŠĀS ZVAIGZNES?

Zvaigžņu lietus patiesībā ir nevis krītošas zvaigznes – zvaigznes nekrīt, tās parasti apdziest vai eksplodē –, bet gan meteori. Kas ir meteori? Tā ir parādība, kad sīkas daļiņas, visādas mazo planētu šķembas un citi kosmosa gruži milzīgā ātrumā nonāk Zemes atmosfērā. Šos gružus sauc par meteoroīdiem, un Zemes atmosfērā tie sakarst un spilgti uzliesmo. Lielākoties šīs daļiņas milzīgā karstuma ietekmē iztvaiko, taču reizēm to pārpalikumi nokrīt uz zemes. To, kas ir nokritis, mēs saucam par meteorītiem. Gandrīz nav sarežģīti! Šos gružus kosmosā lielākoties atstāj komētas.

Tad nu lūk, augustā pie mums redzamā meteoru plūsma ir Perseīdas. Un parasti vienas stundas laikā naktī redzami 60-80 meteori, kas, piekritīsiet, ir samērā daudz – aptuveni viens minūtē. Taču šis gads ir īpašs – šogad astronomi sola 150 līdz pat 200 meteoriem stundā. Wow!

KAS LABS MŪS GAIDA ŠOGAD?

Šogad Perseīdu plūsma sakrīt ar kādu citu – Delta Akvarīdu plūsmu, kuras bagātākais laiks jau ir pagājis, taču joprojām turpina priecēt. Otrs iemesls, kādēļ krītošo zvaigžņu būs vairāk – šogad mūsu planēta dosies garām komētas gružu astes vidusdaļai, nevis malai, kā tas notiek parasti.

KAD UN KĀ SKATĪTIES?

Šīgada Perseīdu plūsmas maksimums ir naktī no 11. uz 12. augustu pēc pusnakts. Arī 12. un 13. augusta naktīs to būs samērā daudz, un plūsma turpināsies līdz pat 24. augusta datumam.

Lai arī cilvēkiem parasti patīk atlaisties un skatīties debesīs sev virs galvas, astronomi apgalvo, ka tas nav īsti pareizi. Tieši virs galvas atmosfēras slānis ir visplānākais, tāpēc tur meteori būs mazāk redzami. Vislabāk debesis vērot aptuveni 45 grādu leņķī. Neaizmirsti arī, ka parādības vērošanai ir nepieciešama tumsa, tāpēc gaišā Rīga nederēs. Paņem līdzi draugus un dodies ārpus pilsētas!

Neaizmirsti arī silti saģērbties silti, paķert pledu un karstu dzērienu termosā – naktis jau kļuvušas vēsas. Pacenties meteoru vērošanas laikā neizmantot mobilo tālruni – tas sabojā nakts redzi (vecais stāsts par nūjiņām un vālītēm acīs). Ja ir iespēja, labāk izmanto sarkanās gaismas lukturīšus.

Visbeidzot, jācer, ka lietus būs zvaigžņu vērotājiem labvēlīgs un neaizsegs debesjumu ar mākoņiem. Tomēr, ja nu galīgi gāž kā pa Jāņiem, bet tu ļoti vēlies pavērot Perseīdas – dodies uz NASA mājaslapu. Viņi sola notikumu translēt dzīvajā. Jo ir taču 2016. gads, galu galā.

 

Avots: huffingtonpost.com, starspace.lv.


Vērts izlasīt
Komentāri