Šī, iespējams, ir noderīgākā dziesma, ko klausīties ballītē pie ugunskura

Komentēt

Tu pat neticēsi, kāpēc. Nē, tiešām neticēsi.

Līdz ar siltajām dienām no skapjiem izlien minisvārki, no pažobelēm – visi pagalma kaķi, un no visu dievu pamestiem nostūriem izlien viņi. Odi. Tu gribi izmantot labo laiku un doties pie dabas, bet viņi tevi jau tur gaida, jauni, asinskāri un ļoti, ļoti izsalkuši. Diemžēl ziemeļu valstīs vasaras bez odiem nav iedomājama lieta, un mēs varam vien priecāties, ka tie nav malārijas odi. Tomēr tagad zinātnieki izpētījuši, ka vismaz vienai odu sugai ļoti nepatīk mūzika. Precīzāk – kāds konkrēts mākslinieks.

Ja kāds vēl atceras dabstepu (būsim godīgi, tu neesi tik jauns un atceries) – runa ir par Skrillex. Šinī brīdī daļa lasītāju droši vien apmierināti ņurd, un pārējie nopūšas. Lūk, nopūšas arī odi. Odiem, līdzīgi kā daudziem citiem (arī attīstītākiem) dzīvniekiem, skaņu frekvences ir būtiska sastāvdaļa no vairošanās cikla. Konkrēti kukaiņiem zemas frekvences skaņas pastiprina seksuālās dziņas, kamēr augstas frekvences spalgas skaņas šo procesu iepauzē. Tad nu pētnieki izvēlējās Skrillex vienu no zināmākajām dziesmām (skaņu celiņiem? Kā to lai nosauc?) – Scary Monsters And Nice Sprites – un atskaņoja to odiem. Dziesma izvēlēta specifiski tāpēc, ka tajā tiek miksētas zemu un augstu frekvenču skaņas.

Tiem, kas neatceras, lūk, video:

Šis varētu aizbiedēt arī daļu cilvēku, vai ne? Tomēr ar odiem patiešām strādā – odu mātītes esot “aizrāvušās” ar dziesmu un uzbrukušas upuriem krietni vēlāk nekā tās, kam mūziku neatskaņoja. Arī asinssūkšanas aktivitāte kopumā bija daudz zemāka tad, kad fonā skanēja Skrillex. Un, pats labākais – odi, kam atskaņoja šo dziesmu, nodarbojās ar seksu daudz mazāk nekā viņu neapskaņotie draugi (te gan grūti odiem kaut ko pārmest, šī nav gluži seksīgākā mūzika). Kas beigu beigās nozīmē tikai vienu – mazāk odu! Varbūt vajag šo mūziku atskaņot mežos? 

Taisnības labad gan jāpiebilst, ka zinātnieku eksperimentā piedalījās dzeltenā drudža odu sugas pārstāvji jeb Aedes aegypti, kas Latvijā nedzīvo – šiem odiem vajag siltāku klimatu. Ir gan arī laba ziņa – šie odi ir no tās pašas dzimtas, kuras pārstāvji ir Latvijā sastopamie meža dzēlējodi, tādēļ vismaz teorētiski šādu eksperimentu ir vērts izmēģināt arī vietējā grila ballītē. Te, piemēram, ir video ar kādu cilvēku, kurš tieši šo izmēģina. Oda suga nav zināma, taču izskatās cerīgi:

Lai nu kā, diezin vai šis pasargās no odiem pilnībā, un arī diez vai līgotāji visu vakaru gribēs klausīties Skrillex līgodziesmu vietā. Tomēr kaut vai izklaides un eksperimenta dēļ ir vērts pāris dziesmas ielikt vasaras mūzikas listē. Ja nu noder?

Avots: pētījums.

 


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru