Viens svarīgs iemesls būt iecietīgiem pret jaunajām māmiņām

Komentēt

Ne gluži tas, par kuru visi uzreiz iedomājas.

Soctīklus mīlošie mileniāļi nu iekļuvuši tajā vecuma grupā, kad vairumam ir vismaz viens mantinieks. Un tā ballīšu bildes instagramā nomaina ratu un rotaļļietu foto, kopā ar stāstiem par to, kā tas ir – būt jaunajai mammai (vai tētim). Tad izrādās, ka pa vidu skaistajām bildēm gadās arī visādas mazāk skaistas lietas – nogurums, miega trūkums, nespēja atcerēties ar mazuli nesaistītas lietas un nespēja domāt vispār. Runā, ka esot tādas “jauno māmiņu smadzenes” – sindroms, kas piemeklē dāmas pēc mazuļa laišanas pasaulē. Bet kā tad ir, vai tas tik tiešām pastāv?

Jauno māmiņu smadzenes jeb “mom brain” ir vainīgais, kuru par cēloni vatei galvā min lielākā daļa jauno mammu. Šis fenomens ir ticis arī pētīts, tiesa, samērā nedaudzos pētījumos. Dīkina Universitātē (Austrālija) veikts meta-pētījums (tāds, kas pēta citu pētījumu datus): apskatot 20 pētījumos iegūto informāciju, grūtnieces patiešām uzrāda sliktāku veiktspēju atmiņas, uzmanības, plānošanas un lēmumu pieņemšanas uzdevumos, sevišķi grūtniecības beigu fāzē jeb trešajā trimestrī. Tomēr, kā piebilst autore Saša Deivisa, šī atšķirība nav graujoši milzīga. “Pašas sievietes un viņu partneri to var pamanīt, bet tam nevajadzētu būt nekam tādam, kas pamatīgi ietekmētu spēju veikt ikdienas lietas”.

Interesanti, ka žurkām, piemēram, šis mehānisms izpaužas pretēji. Ja metienā ir līdz pat 14 žurkulēniem, žurku mātītei atmiņa uzlabojas, ne pasliktinās. Vienlaikus viņām uzlabojas prasme medīt, kā arī mazinās tieksme aizklīst tālu no ierastās teritorijas – visas šīs īpašības palīdz būt par labākām mammām, ja tā to varam nosaukt. Ričmondas Universitātes neirozinātniece Kellija Lamberte gan teic, ka salīdzināt šādus pētījumus nav īsti korekti – žurku mātītēm testos parasti ir jāatceras, kur paslēpts ēdiens. Cilvēku dāmām, savukārt, lūdz atsaukt atmiņā lietu sarakstu. Nav gluži tas pats svarīguma skalā, vai ne? Iespējams, ja šie testi pētītu, cik ātri jaunās mammas spēj iepirkties lielveikalā (pirms atvase saniķojusies un piebļāvusi visu veikalu), rādītāji būtu krasi atšķirīgi. Gan cilvēku, gan citu zīdītājdzīvnieku mammām galvā notiek būtiskais pārmaiņas, lai sagatavotos jaunajiem pienākumiem – pārslēgšanās no savas individualitātes uz nesavtīga vecāka lomu. Jau minētajām žurkām riebjas žurkulēnu smarža un skaņa līdz brīdim, kad žurku mātīte sagrūsnē. Pēc dzemdībām, savukārt, žurkas kļūst apsēstas ar saviem mazuļiem un izvēlē starp kokaīnu un pēcnācējiem izvēlēsies pirmo (zinātniekiem ir specifiska humora izjūa, vai ne). Tas tādēļ, ka mazuļi ar atkarībām saistīto smadzeņu reģionu stimulē aktīvāk nekā narkotikas. Skaisti un mazliet biedējoši reizē. Un daudzām mammām pazīstami.

Tomēr atkarība no mazuļa nav vienīgā pārmaiņa, ko piedzīvo jaunās mātes. Tā 2016. gadā Leidenes Universitātē veikts pētījums, kurā var apskatīt 25 sieviešu smadzeņu magnētiskās rezonanses attēlus pirms un pec grūtniecības. Atsevišķi reģioni – pārsvarā tie, kas atbild par citu cilvēku vajadzību un nolūku izpratni – bija samazinājušies, un palika mazāki vēl 2 gadus pēc grūtniecības. Turklāt, atšķirība bija tik izteikta, ka dators viegli varēja noteikt, kurai sievietei ir bijis mazulis, pēc smaszeņu attēla vien. Jāpiebilst gan, ka samazināts smadzeņu apjoms ne vienmēr nozīmē arī sliktākas funkcijas. Interesanti, ka šajā pašā pētījumā iekļautajām sievietēm lika pildīt testu par pieķeršanos savam bērnam. Tās, kuru smadzeņu reģioni bija piedzīvojuši vislielāko samazinājumu, bija mazulim pieķērušās visvairāk. Tāpēc iespējams, ka “multitāskinga” vietā mammu smadzenes vienkārši specializējas bērna aprūpei. Tiesa, samazinājusies bija arī tā smadzeņu daļa, kas ir ļoti būtiska atmiņas darbībai. Daudzas jaunās māmiņas šobrīd noteikti atviegloti nopūšas – tas daudz ko izskaidro. Un tā patiešām ir.

Interesanti, bet kā tad ar tētiem? Iepriekš minētajā pētījumā, starp citu, piedalījās arī tēvi, un viņiem šādas izmaiņas smadzeņu apjomā netika konstatētas. Tātad šo lietu, iespējams, nosaka hormoni un citas grūtniecības fizioloģiskās blakusparādības. Jaunizceptajiem tētiem toties būtiski nokrītas testosterona līmenis, salīdzinot ar viņu vecpuisīgajiem bezbērnu draugiem. Sevišķi tas novērojams mazuļa pirmajā dzīves gadā. Tā ka sveikā neizsprūk arī viņi, un arī vīriešu organismā notiek pielāgošanās aprūpētāja un apgādātāja lomai.

Taču vissvarīgākā lieta, ko atcerēties? Mammas ir supervarones, kas ik dienas paveic desmitiem lietu vienlaicīgi, un vairums no tām ir svarīgākas par nosūtītu dokumentu vai telefona zvanu. No durvju stenderes laicīgi izglābti pirksti, no veļasmašīnas izmakšķerēts kaķis, atrasts pazaudētais lācītis (reāla traģēdija!) un pagatavots visgaršīgākais ēdiens ar nosaukumu “es neko negribu” – tas nav tik vienkārši kā aizrakstīt dažus e-pastus un pastāvēt sapulcē pie ūdens automāta. Tāpēc varbūt tās uz brīdi piemirstās smadzeņu funkcijas nav nemaz tik svarīgas. Mammas, nenosodiet sevi bargi, jūs esat foršas. Vai ne?

Avoti: 1, 2, 3


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru