10 iemesli, kāpēc mandeles ir veselīgākais našķis

Komentēt

Mandeles samazina asinsspiedienu, holesterīnu un svaru. Un tas nav viss.

Vai tev gribas ēst starp maltītēm un tad pusdienās vai vakariņās pārēdies?
Veselīgas uzkodas var palielināt tavu enerģijas līmeni visas dienas garumā. Mandelēs ir uzturvielas, kas sniegs tavam ķermenim pārsteidzoši daudz un dažādu labumu.

1. Mandeles veicina veselīgus kaulus

Ja domā par veselīgiem kauliem, tad nedomā par piena produktiem vien! Arī mandeles šajā ziņā ir lieliskas: 30g var tev dot 385mg kalcija un 386mg magnija: minerālus, kuri kopā ar D vitamīnu, stiprina tavus kaulus un neļauj veidoties osteoporozei (slimība, kas novājina kaulus un palielina to trauslumu).

2. Mandeles palīdz arī locītavām

Stīvas, sāpošas un iekaisušas locītavas var būt liela problēma: tās ne tikai var radīt problēmas darot ikdienas darbus, bet arī ietekmēt staigāšanu un skriešanu. Daudzas locītavu slimības, piemēram, artrīts, parādās pusmūža vecumā vai pat ātrāk. 

Mandeles ir bagātas ar linolskābi un linolēnskābi: taukskābēm, kas samazina iekaisumu ķemenī un sāpīgu, stīvu un nekustīgu locītavu simptomus.

3. Mandeles palielina enerģijas līmeni

Uzturs, kas bagāts ar mandelēm, var palīdzēt, kad jūties hroniski noguris. Tas notiek tāpēc, ka mandeles ir lielisks mangāna un vara avots. Tie ir minerāli, kas var palīdzēt tava ķermeņa šūnām ražot vairāk enerģijas. Vitamīns B-12 palīdz enerģijas ceļiem ķermenī būt vēl efektīvākiem, lai tu varētu darboties visu dienu un izdarīt visu nepieciešamo.  

4. Mandeles pazemina augstu asinsspiedienu

Ārsti augstu asinsspiedienu iesaukuši par "kluso slepkavu", jo, kaut tam ir dažas brīdinājuma pazīmes, tas var novest pie nopietnām problēmām, kā sirdslēkmes vai sirdstriekas. Tomēr šo problēmu ir iespējams dabīgi kontrolēt, rūpīgi izvēloties, ko tu ēd. Mandeles vairākos pētījumos ir saistītas ar asinsspiediena pazemināšanu. Pamatā tas ir pateicoties augstajai magnija (atslābina artērijas sirds apvidū, kas palielina asins plūšanu un samazina spiedienu) un kālija (palīdz sirds muskuļiem saglabāt veselīgu asinsspiedienu) koncentrācijai.

5. Mandeles samazina holesterīna līmeni

Augsts holesterīns ir viens no galvenajiem riska faktoriem sirdslēkmēm un sirdstriekām. Bet labās ziņas ir tās, ka šo problēmu var pamatīgi ietekmēt ar uzturu. 

Britu pētījumā, pacientiem ar paaugstinātu LDL jeb "slikto" holesterīna līmeni, bija īpaša diēta, kurā tika iekļautas mandeles un citi rieksti, kā arī sojas proteīns un šķiedrvielas. Divu nedēļu laikā tika novērotas nozīmīgas pārmaiņas viņu holesterīna līmeņos. Uzskata, ka tas ir pateicoties mononepiesātinātajiem taukiem, šķiedvielām un antioksidantiem, kā vitamīns E, ar kuru madeles ir ļoti bagātas.

6. Mandeles uzlabo gremošanu

Ja tu meklē veidus, ka uzlabot gremošanu, tad noteikti savam uzturampievieno mandeles. Tās ir bagātas ar šķiedrvielām (3.5g katros 30g), kas uzlabo gremošanas sistēmas darbību un samazina aizcietējumu iespējamību.

7. Mandeles palīdz zaudēt lieko svaru

Līdz šimdaudzi dietologi ir turējušies pa gabalu no mandelēm un citiem riektiem, tā kā tie ir kalorijām bagāti. Tomēr kļūst arvien vairāk pierādījumu tam, sasniegt savus svara zaudēšanas mēķus. Kādā pētījumā Kanādā parādās tas, ka grupā, kuras uzturā bija vairāk mandeļu svaru zaudēja ātrāk, nekā tajā, kurā uzturs bija bagāts ar ogļhidrātiem, kaut arī kopējais kaloriju daudzums abām grupām bija vienāda. Pacientiem, kuri ēda mandeles regulāri, bija zemāks ķemeņa tauku procents un aizturētā ūdens daudzums, mazāks vidukļa apkārtmērs un kopumā mazāks svars.

8. Mandeles uztur veselas smadzenes

Novecojot, kognitīvās prasmes, kā atmiņa un spēja mācīties, var krietni samazināties. Tomēr svarīgas barības vielas kā riboflavīns un L-karnitīns var uzlabot neironu veselību un palielināt neironu ceļus, kas var samazināt risku ar tādām slimībām kā Alcheimera slimība. 

9. Mandeles palīdz cukura diabētiķiem

Unikālais veselīgo taukvielu, proteīnu un škiedrvielu maisījums, padara mandeles par perfekto ēdienu diabētiķiem. Vairākos pētījumos regulāra mandeļu ēšana ir uzlabojusi vairākus slimības aspektus, ieskaitot cukura līmeni asinīs pēc ēšanas, kopējo cukura līmeni un insulīna pretestību —pat, kad maltītes bijušas ogļhidrātiem bagātas, piemēram, makaroni.

10. Mandeles samazina žulstakmeņu risku

Žultsakmeņi ir sāpīga gremošanas sistēmas slimība, kurai bieži nepieciešama operācija. Visbiežāk ar to saslimst pusmūža sievietes ar lieko svaru. Mandeles var daudz ko mainīt; kādā pētījumā ar amerikāņu sievietēm, tika atklāts, ka tās, kuras ēda mandeles vai citus riekstus vismaz vienreiz nedēļā, samazināja žulsakmeņu rašānās iespēju par apmēram 25%.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru