Vecināt sejas FaceApp ir smieklīgi. Bet vai droši?

Komentēt

Lūk, ko mēs zinām par šo pēkšņi ļoti populāro aplikāciju.

Lai arī dzīvē mēs visi vēlamies ilgāk saglabāt jaunību, ir jautri paspēlēties ar ideju par to, kā mēs visi varētu izskatīties vecumdienās. Nupat par interneta hitu ir kļuvusi aplikācija FaceApp, kas tevi digitāli “novecina”. Daudzi ir metušies publicēt savas novecinātās bildes ar birku #faceappchallenge, tostarp vairums slavenību. Lūk, piemēram, veca Adele:

Taču vienlaikus internetā ir parādījušās bažas par to, ka aplikācija zog lietotāju datus un piegādā tos Krievijai. Tāpēc bažīgākie aicina aplikāciju nelietot. Taču kā tur ir, vai tiešām zog? Mēģinājām izsekot līdzi.

Pati aplikācija ir pāris gadus veca un piedzīvojusi virālus brīžus arī agrāk. Tiesa, negatīvus – lietotājiem visā pasaulē diez ko nepatika opcija nomainīt rasi, kas, atzīsim, 21. gadsimtā īsti nav ok. Pati aplikācija patiešām ir izstrādāta Krievijā. Un tas šajā Eiropas daļā parasti nenozīmē neko labu.

Tomēr viss nav tik melni. Neatkarīgais tīmekļa drošības eksperts Batists Robērs lejuplādēja FaceApp un secināja, ka nekādus pārkāpumus aplikācija tomēr neveic.

Tehnoloģiju blogam Tech Crunch aplikācijas pārstāvji uzrakstīja garu atbildi, pamatojot, ka paranojai nav iemesla. Tiesa, pamatojums nav pilnībā caurspīdīgs, taču daudz ko izskaidro.

Apstiprināts ir tas, ka vairums efektu bildei tiek piemēroti mākonī – tāpēc daži no tiem aizņem visai daudz laika, salīdzinot ar citām lietotnēm, kas efektus piemēro turpat tavā ierīcē.

Tiesa, augšuplādēti tiek tikai tie attēli, kas tiek apstrādāti. Attiecīgi, vari būt mierīgs par saviem kailfoto telefonā – tie joprojām nevienam netiks. Drošības testi, ko veikuši neatkarīgi eksperti, neatrod nekādus pierādījumus, ka aplikācija pievāc visus tavus foto. Pēcāk tie no servera tiek dzēsti 48 stundu laikā. Te gan jāpiebilst, ka nav skaidrs, kas ar bildēm tiek darīts esošo 48 stundu ietvaros. Nedaudz uztrauc arī tas, kādiem mērķiem turpmāk tiks lietots mākslīgā intelekta algoritms, kas vecina sejas un reizē trenējas atpazīt arvien smalkākas detaļas, izmantojot visas augšuplādētās bildes. Par šī AI rīka tālāku izmantošanu gan nevienam vairs nav nekādas teikšanas.

Kas attiecas uz “datu piegādāšanu Krievijai” – arī tā nebūs gluži taisnība. Lai arī pati lietotne ir izstrādāta Krievijā, tās serveri atrodas ASV. Tech Crunch veica šo apgalvojumu pārbaudi, un ir apstiprinājies, ka Face App izmanto Amazon un Google mākoņus – kā vairums citu lietotņu.

Visbeidzot, kas attiecas uz privātumu, lietotājiem ir iespēja pieprasīt savu datu dzēšanu (lai arī jāatzīst, ka šis process ir izveidots maksimāli neērts): FaceApp lietotnē dodies uz Settings–>Support–>Report, norādot “Privacy” kā virsrakstu. Kaut kad būšot ērtāk. Vai arī nē.

Ja runājam par privātumu, tad lietotnes iespēja to izmantot bez ielogošanās nozīmē, ka 99% tā arī neklad neielogojas (tā apgalvo aplikācijas pārstāvji), kas nozīmē – pat tad, ja, teorētiski pieņemot, viņi nekas neizdzēš tavu seju no servera, nevienam nav iespēju uzzināt, ka tā ir tieši Ilzes Bērziņas vai Mārtiņa Kalniņa seja. Un ko gan Krievija darītu ar randomā iegūtu seju? Uztaisītu viltus Facebook kontu? Tas tiek darīts jau tagad, turklāt visā pasaulē.

Ja par privātumu vispār – ir diezgan naivi cerēt, ka internetā privātums tiks ievērots par 100%. Ja salīdzinām bažas raisošo FaceApp un Facebook, tad to pieeja lietotāju datiem ir teju identiska, tikai pie Facebook visi ir vairāk vai mazāk pieraduši un pārāk neuztraucas tajā publicēt savas un bērnu bildes, kā arī citu privātu saturu arī pēc tam, kad uzņēmums saņēma 5 miljardu naudas sodu par datu pārdošanu trešajai pusei.

Galu galā, arī pats trauksmes cēlājs izdzēsa savu tvītu un atvainojās, sakot, ka ir “kļūdījies internetā”.

Tomēr ir ļoti labi, ka šādas diskusijas notiek un lietotāji pievērš papildu uzmanību tam, ko viņi lejuplādē un kādas tiesības dod aplikācijām. Galu galā, kā mēs zinām, “esmu izlasījis lietošanas noteikumus” ir populārākie meli pasaulē, un tas nav gluži ok.

Avoti: 1, 2, 3


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru