Pāris labi ieteikumi, kas palīdzēs atmest smēķēšanu

Komentēt

Tu zini, ka gribi to izdarīt. Varbūt šis palīdzēs saņemties!

Būsim atklāti, visai lielai daļai no sabiedrības patīk šad tad uzvilkt kādu dūmu. Un vēl daļai no šīs daļas ir vēlme to dūmu vairs nekad neuzvilkt, bet, bāc, tas ir tik grūti! Varbūt tu esi izlasījis Alena Karra grāmatu, pamēģinājis nikotīna košļenes un nozvērējies, ka vairs nekad. Bet tāpat attopies ballītē ar cigareti rokās – un, bāc, tu atnāci bez cigaretēm! Atmest nav viegli, šī redakcija par to ir pārliecinājusies praksē. Bet zinātne piedāvā jaunus trikus, kurus ir vērts izmēģināt – ja nu nostrādā?

Tā, piemēram, Pitsburgas Universitātes pētnieki nesen noskaidrojuši, ka patīkami aromāti veicina spēju atturēties no dienišķās cigaretes. Sevišķi, ja tas aroms smaržo pēc kaut kā garda un jauka, piemēram, piparmētrām vai šokolādes. Ierastā kārtībā vairums atmetēju iztur ne vairāk kā divas nedēļas – kas parasti ir minimālais laiks, lai pārietu nikotīna atkarība – taču ar smaržu terapiju, iespējams, tas sanāktu vieglāk.

Šī neparastā ietekme tika noskaidrota pētījumā, kurā piedalījās 232 dalībnieki. Galvenais nosacījums dalībai bija, protams, smēķētāja statuss, citu tabakas aizvietotājproduktu nelietošana un spēja izturēt 8 stundas bez smēķēšanas. It kā jau nav TIK daudz, tomēr nav arī sīkums, ja esi atkarīgs. Labā ziņa – uz pētījumu dalībniekiem bija jāierodas ar savu iecienīto cigarešu paciņu. Uzpīpēsim zinātnes vārdā, vai ne? Lai nu kā, kad šīs 8 mokpilnās stundas bija izturētas, dalībniekiem deva smaržot dažādus jaukus aromus – ābolu, piparmētru, vaniļu, kā arī atsevišķus mazāk patīkamus, piemēram, no sēnēm atvasinātu ķīmisku aromātu. Pēc šī visa beidzot varēja aizdegt cigareti, bet smēķēt uzreiz vēl ne (zinātnieki ir ļauni!). Dalībniekus lūdza novērtēt savu uzpīpētvēlmi skalā no 1 līdz 100, un tad nodzēst cigareti un ievietot to pelnutraukā (viņi tiešām ir ļauni). Tomēr izrādījās, ka, pasmaržojot iecienīto smaržu pēc šīs mokpilnās tirādes, vēlme uzsmēķēt mazinājās. Ja sākotnēji tā vidēji tika novērtēta uz 82.13, tad pēc smaržu paošanas tā nokritās par vidēji 19 punktiem jeb vienu piekto daļu. Tas var nešķist daudz, tomēr atmetējam tas var nozīmēt neaizsmēķētu cigareti un kopumā veiksmīgāku atmešanu.

Pētījuma autori, protams, neapgalvo, ka piparmētu smarža tagad būs tā, ar kuru visi atmetīs dziedādami, tomēr ikviens, kurš mēģinājis pārtraukt atkarību no nikotīna, zina teikt – jebkurš mazais sīkums, kas palīdz, ir vērtīgs. Vēl jo vairāk, ja tas ir tik vienkāršs un pieejams kā šis.

Līdzīga iedarbība ir kādam citam faktoram – partnera ietekmei. It kā jau šķiet pašsaprotami, tomēr arī zinātnieki secinājuši, ka vislabāk atmest izdodas tiem cilvēkiem, kuri to dara kopā ar dzīvesbiedru vai vismaz ar dzīvesbiedra atbalstu. Atmešanas procesā viens no kaitinošākajiem brīžiem ir tas, kad visi iziet ārā uzsmēķēt, un atmetējs paliek viens pats neveiklā klusumā. Divatā tas traucē daudz mazāk, un nav arī tik liela kārdinājuma padoties, ja esi apņēmies paveikt šo svarīgo lietu kopā ar otru cilvēku. Portugāles EUROACTION iniciatīvā, kas rūpējas par sirds slimību izplatības mazināšanu, tika iekļauti 222 dalībnieki, kuriem smēķēšanas dēļ bija augsts sirds saslimšanu risks. Puse no viņu partneriem arī bija smēķētāji. 16 nedēļu laikā šie cilvēki saņēma nikotīna aizvietotājterapiju, bija pieejami arī medikamenti. Pēc programmas beigām izrādījās, ka 55% programmas dalībnieku un 75% viņu dzīvesbiedru bija spējuši atturēties no smēķēšanas visu programmas laiku. Tie ir 4 mēneši! Kas ir vairāk kā pietiekami, lai pārtrauktu fizisko atkarību no nikotīna.

Starp citu, ja vēlies atmest smēķēšanu, bet tev ir nepieciešama palīdzība, Slimību Profilakses un Kontroles centram ir īpašs konsultatīvais tālrunis smēķētājiem – 67037333. Zvanot uz šo numuru, varēsi anonīmi vērsties pēc palīdzības pie profesionāla medicīnas personāla, kas sniedz praktiskus ieteikumus smēķēšanas atmešanai, informāciju par pasīvo smēķēšanu, smēķēšanu grūtniecības laikā, kā arī konsultē par pieejamo palīdzību zvanītāju dzīves vietas tuvumā. TE ir pieejams arī buklets. Lai izdodas!

Avoti: 1, 2


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru