Izrādās, brokastu neēšana nav nekas slikts. Labi zināt!

Komentēt

Mīts par svarīgāko dienas ēdienreizi izrādījies tikai mīts.

Kurš gan nav dzirdējis simts un vienu ieteikumu par to, kāpēc jāēd brokastis! Sākot ar seno apgalvojumu, ka brokastis apēd pats, bet vakariņas atdod ienaidniekam (nopietni, kāpēc vispār būtu jābaro ienaidnieks?!), beidzot ar dietologu ieteikumiem par to, ka brokastis ir jāēd *obligāti*, un visi tie, kas tās neēd, ir slikti, slikti cilvēki. Sevišķi tad, ja grib notievēt. Neko nepārmetam dietologiem – viņi stāsta to, ko savulaik iemācījušies skolā. Un vēl jau visi tie instagrama influenceri ar saviem brokastu smūtijiem un avokado maizītēm! Tomēr jautājums ir strīdīgs jau gadiem, un tagad zinātnieki, pārskatot pēdējo gadu pētījumus, nonākuši pie secinājuma, ka brokastu svarīgums ir pārvērtēts.

Austrālijas Monaša (Monash) Universitātes pētnieku komanda veikusi 13 apjomīgu pētījumu analīzi, mēģinot noskaidrot, kā tad ir ar tām brokastīm – vai brokastu ēšana palīdz ilgāk justies paēdušam, un vai tā “iedarbina krāsniņu”, jeb, zinātniski izsakoties, veicina kaloriju dedzināšanu dienas laikā. Jo tās ir lietas, kuras esam pieraduši dzirdēt kā galvenos argumentus par labu brokastu ēšanai. Doma jau it kā laba – ja ilgāk būsi paēdis pa dienu, apēdīsi mazāk kaloriju kopumā. Tāpēc daļa cilvēku, sevišķi tievētāji, saņemas un mēģina pieradināt sevi ēst brokastis, lai taču beidzot varētu ēst mazāk pa dienu. Bet vai tā tiešām ir?

Un izrādās, ka nebūt nav – lai arī atsevišķi pētījumi it kā norāda uz brokastu ēšanas saistību ar svara zaudēšanu, vairums šo pētījumu ir tikai novērojumi, kas nozīmē – īsti nav skaidrs, vai tas svara zudums ir no tā, ka tiek ēstas brokastis, vai, piemēram, veselīgāka ēdiena izvēles kopumā. 

Vēl trakāk – viena no pētniecēm, profesore Flāvija Čikutini (Flavia Cicuttini) secināja, ka cilvēki, kuri ēd brokastis, kopumā pa dienu apēd par 260 kalorijām vairāk nekā tie, kas neēd. 260 kcal, protams, var nešķist daudz cilvēkam, kurš dienā patērē 2500, tomēr smalkai dāmai, kas vēlētos nomest pāris kg, tie sastāda paprāvu daļu no viņas ikdienas kcal daudzuma. Otrs secinājums – tie, kas neēda brokastis, kopumā bija nedaudz vieglāki. Nedaudz – tas ir, aptuveni par puskilogramu. Tomēr, kā vēsta tautas gudrība – puskilo pie puskilo neliksi, svētku kleitā neietilpsi. Pats galvenais – nekas neliecina par to, ka brokastu ēšana ņem un iedarbina vielmaiņu tā, lai dienas laikā kalorijas degtu rūkdamas.

Tiesa, te ir ļoti svarīga piebilde – šis pētījums nav arī apliecinājums tam, ka visiem jāatsakās no brokastīm. “Ja cilvēkiem patīk ēst brokastis, viņiem vajadzētu turpināt tās ēst. Ja ne – nav nekādu pierādījumu, ka brokastošana nāks viņiem par labu”. Turklāt, zināmas pozitīvas īpašības brokastīm tomēr ir – tā, piemēram, bērniem tās iedod smadzenēm nepieciešamo enerģiju, lai mazie var koncentrēties skolā. Tāpat arī sportisti un fiziski ļoti aktīvie cilvēki diez vai var iztikt bez brokastīm (ja tu ej uz sporta zāli, mēs zinām, ka vakaros tu ļoti gaidi rītu, kad atkal varēs ēst). Jā, un arī tiem, kam nepieciešams regulēt cukura līmeni, brokastis ir ļoti svarīgas, lai izvairītos no straujiem insulīna kāpumiem un kritumiem.

Arī Londonas Karaļa koledžas (King’s College London) profesors, ģenētiskais epidemiologs Tims Spektors piekrīt apgalvojumam, ka pamatā cilvēkiem ir jāēd tad, kad viņi to vēlas, nevis tad, kad ēšanu uztiepj sociālās normas. Vēl vairāk – viņš piebilst, ka daļā gadījumu brokastu izlaišana var būt par derīga un veselīga! Spektora galvenais arguments pret vairākām mazām ēdienreizēm – ieteikums, ko esam pieraduši dzirdēt no visām pusēm – ir tāds, ka tas radies pētījumos ar maziem laboratorijas dzīvniekiem, iekļaujot burtiski dažus pētījumus ar cilvēku grupām.  Vissvarīgāk, profesors piebilst, ir sekot savam iekšējam pulkstenim – mūsos dzīvo triljoni baktēriju, kuras piedalās vielmaiņas procesos un seko līdzi šim pašam pulkstenim (tos sauc par cirkādiskajiem ritmiem). Nav nekādas nepieciešamības tām uzgrūst kaudzi ēdiena brīdī, kad tās ir neaktīvas.

Tāpēc, ja tu esi brokastu cienītājs – labu apetīti! Ja neesi, un kāds tevi mēģina pārliecināt par to, ka bez brokastīm nav dzīves – neņem galvā. Ēd, kad gribi, ēd veselīgi un ne pārāk daudz, un viss būs brīnišķīgi.

Avoti: 1, 2, 3, 4


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru