Labi zināt: vai var lietot ibuprofēnu kopā ar alkoholu?

Komentēt

Būsim godīgi: gandrīz ikviens no mums kādreiz to ir izdarījis.

Daudzi ir dzirdējuši, ka ibuprofēns (ibumetīns) ar alkoholu ir pilnībā nelegāla kombinācija. Citi to uzdzer pa virsu paģirām, lai galva sāpētu mazāk. Kā tad īsti ir, un kādi ir riski?

 Ibuprofēns ir nesteroīds pretiekaisuma un pretsāpju līdzeklis, kurš iedarbojas arī pret drudzi. Tā ir arī pirmā lieta, par kuru iedomājamies pie jebkādām sāpēm. Tomēr ir daļa sāpju, kur arī ibuprofēns var nebūt tas labākais palīgs – tā, piemēram, šis medikaments kairina kuņģa un zarnu gļotādu, tāpēc pie kuņģa sāpēm tas nebūs labākais. Nu un, attiecīgi, lietojot to kopā ar alkoholu, kurš arī kairina kuņģa un zarnu gļotādu, efekts var būt visai nepatīkams.

Vispār jau ir tā, ka arī bez alkohola ar pretsāpju līdzekļiem ilgstošās vai lielās devās aizrauties nevajag. Sevišķi tā darīt nevajag, ja regulāri tiek lietots arī alkohols, pārsniedzot ieteicamos daudzumus (viens dzēriens dienā sievietēm un divi vīriešiem). Ilgstoši metot pa lampu (dzerot – tiem, kas nav dzīvojuši deviņdesmitajos) un lietojot ibuprofēnu, var iedzīvoties visādās nelaimēs: 

Kuņģa čūla un iekšēja asiņošana

Ibuprofēna kairinošais efekts var atstāt negatīvu iespaidu uz kuņģa veselību, tāpēc to parasti iesaka lietot ēšanas laikā. Kairinot kuņģi ilgstoši, ir gana liela iespēja iedzīvoties čūlā. Līdzīgi darbojas arī alkohols. Nu un, protams, nav jābūt matemātiķim, lai iedomātos, ka divas kairinošas  vielas kuņģī nozīmē divreiz vairāk kairinājuma.

Britu Nacionālais Veselības dienests (NHS), piemēram, vadlīnjās norāda, ka alkohols var pastiprināt ibuprofēna blakusparādības (tas attiecas arī uz stiprākiem pretsāpju līdzekļiem, piemēram, diklofenaku, kura izraisītās kuņģa sāpes ir zināmas visiem tā lietotājiem). Līdzšinējie pētījumi gan visvairāk norāda tieši uz kuņģa čūlām. Risks pieaug līdz ar medikamenta lietošanas ilgumu – tā, piemēram, cilvēkam, kurš ibuprofēnu lieto katru dienu vairākus mēnešus, ir daudz lielāks risks iedzīvoties čūlā nekā tam, kurš šīs zāles lieto reizi nedēļā.

Nieru problēmas

Nieres un aknas ir orgāni, kas no mūsu organisma izfiltrē visu lieko un kaitīgo. Tas attiecas arī uz alkoholu, protams. Tiktāl viss būtu skaidrs – jātiek vaļā gan no alkohola, gan ibuprofēna. Tomēr visu nedaudz sarežģī tas, ka ibuprofēns iedarbojas nevis maģiski apturot sāpes, bet neļaujot nierēm ražot īpašu enzīmu ciklooksigenāzi (to bieži saīsina kā COX). Šis enzīms atbild par iekaisuma un sāpju procesiem, un, attiecīgi, bez tā nav arī sāpju. Forši! Tomēr šāda nekaunīga iejaukšanās organisma procesos nozīmē arī to, ka nieres īsti pareizi nepilda savu filtra funkciju, vismaz īslaicīgi. Nu un tad atnāk alkohols un šādas iespaidotas nierītes “nogruzī” vēl vairāk. Sevišķi liels risks iedzīvoties problēmās ir tiem, kam jau ir nieru problēmas, un, diemžēl, ne visi potenciālie nieru daktera pacienti ir informēti par to, ka viņiem šādas problēmas ir. Tāpēc – labāk uzmanīgi!

Miegainība

Par alkohola miegainību, domājams, nekas nav jāstāsta. Taču zināmu apātiju un koncentrēšanās spēju zudumu izraisa arī ibuprofēns. Protams, ja tiek lietots alkohols, par auto vadīšanu nevar būt ne runas (ja baudi dzērienus kopā ar zālēm, tad nevar arī “vienu”), tomēr ne jau tikai pie auto stūres var notikt nelaime. Arī apiešanās ar plīti vai nažiem, gatavojot naksniņas virtuvē, var beigties skarbi, ja neesi gluži pie skaidras apziņas. 

Senioriem jāuzmanās īpaši!

Tā kā senioru organisms ir daļēji zaudējis spēju pārstrādāt alkoholu (tas nav mīts – tā, kā jaunībā, tiešām var dzert tikai jaunībā), tad viņiem jābūt īpaši uzmanīgiem. Arī tāpēc, ka, būsim godīgi, vecumā dažādas sāpes un kaites pieķer biežāk, attiecīgi arī zāļu iepakojums tiek cilāts vairāk kā 25 gadu vecumā. Tas var vēl vairāk pastiprināt zāļu blakusparādības, kas noteikti nav tas, kas senioriem ir vajadzīgs.

Un tagad, ņemot vērā šo visu: ja esi samērā jauns, vesels, ar stiprām un veselām nierēm, neesi regulars alkoholiķis un pretsāpju līdzekļus lieto pāris reizes gadā, visticamāk, tev nekas nenotiks, ja pie lielas vajadzības un neliela alkohola daudzuma iedzersi arī ibuprofēnu. Mēs gan nevēlamies uzņemties nekādu atbildību un principā esam tevi brīdinājuši par šausmīgām sekām.

Ok, bet kā lietot ibuprofēnu (un citus bezrecepšu pretsāpju līdzekļus) pareizi un maksimāli nekaitīgi?

  • Nelieto tos ilgstoši, ja vien tas nav ārsta norādījums
  • Esi uzmanīgs ar devām – arī pretsaaukstēšanās, pretdrudža un līdzīgi preparāti var saturēt ibuprofēnu, tāpēc skaties līdzi, ko lieto!
  • Ja dzer ibuprofēnu uz paģirām, esi maksimāli rūpīgs un saudzīgs pret savu kuņģi – kā jau zini, tam arī bez zālēm nākamajā rītā neklājas viegli.
  • Ja tev jālieto pretsāpju medikamenti, neaizraujies ar alkoholu. Šmiga pagaidīs – veselība pirmajā vietā!
  • Pie jebkādiem aizdomīgiem simtomiem dodies pie ārsta. Nopietni! Pat paši ārsti ir gandrīz nonākuši viņsaulē, pārdozējot bezrecepšu pretsāpju zāles.
  • Ja iespējams, izmanto citus pretsāpju mehānismus – aukstas vai siltas kompreses, mentola krēmu, izkustēšanos vai relaksēšanos.

Tātad kopsavilkumā: labāk abus nejaukt. Un, ja ir gadījies sajaukt, vislabākais risinājums būs kaut ko apēst, izdzert daudz ūdens un citreiz tā vairs nedarīt. Uz veselību!

Avots: šeit

 


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru