Daži ieteikumi, kā palīdzēt senioram iekāpt automašīnā. Svarīga lieta!

Komentēt

Kas tev ir pavisam vienkārši, omītei – īsts izacinājums.

Braukšana ar auto, kā arī iekāpšana un izkāpšana no tā vairumam no mums var šķist pašsaprotama lieta, par kuru nav pat jāpiedomā. Ja nu vienīgi sievietēm reizēm gadās piedomāt, uzvelkot īpaši šaurus svārkus… tomēr vecāka gadagājuma ļaudis nereti piedzīvo grūtības ar iekāpšanu un izkāpšanu no auto – sevišķi mašīnās, kas ir zemākas par ierasto vai, gluži otrādi – džipos, kuros pat veselīgam jaunietim ir jāierāpjas. Īsi sakot, viegli nav. 

Šis process, cita starpā, ir arī bīstams. 2008. gadā ASV Slimību profilakses un kontroles centrs veica pētījumu un secināja, ka tur gadā aptuveni 37 000 cilvēku, vecāki par 65 gadiem, gūst traumas tieši iekāpjot un izkāpjot no automašīnas. 40% no visām traumām ir saistīti ar kritieniem – un kritieni veciem cilvēkiem ir ļoti, ļoti bīstami trauslo kaulu un palēnināto dzīšanas procesu dēļ. Bīstamāka izrādījās tieši izkāpšana, ne iekāpšana. Tam ir sava loģika – iekāpjot sanāk iekrist mīkstā auto beņķī, bet izkāpjot priekšā ir ciets asfalts. 

Tālab pāris lietas, ko vari darīt, lai omei vai opītim visu šo lietu padarītu vieglāku (un pie viena nedaudz uzlabotu veselību):

1. Iemāci viņiem nomainīt izkāpšanas un iekāpšanas metodi. Kā mašīnā kāpj vairums cilvēku: iebāž tur vienu kāju, un tad saliekušies mēģina ietrausties paši. Tā darīt, protams, var, taču vienkāršāk (sevišķi veciem cilvēkiem) ir citādi: pieturoties pie auto durvīm vai korpusa malas, iesēsties beņķī un tad iecelt kājas. Bonuss ziemā: kājas var arī nopurināt no sniega! Ar izkāpšanu viss ir otrādi: sākumā izceļ kājas, un tad, kad abas kājas stabili novietotas uz zemes, var piecelties kā no parasta krēsla. Aptuveni šādi: 

2. Atbīdi krēslu maksimāli uz atpakaļu. Tuvu priekšējam panelim piebīdītā krēslā iekāpt ir daudz grūtāk.

3. Ja kustības sāk kļūt apgrūtinātas, atrodi palīglīdzekļus – ir gan krēslu paliktņi, kas palīdzēs vienkāršāk rotēt krēslā, kā aprakstījām pirmajā punktā, gan dažādi rokturi, ar kuriem auto iekāpt būs vieglāk. Protams, tu vari arī pieturēt savus tuviniekus ar roku, tomēr, lai cik jocīgi tas nešķistu, arī lielā vecumā cilvēkam ir svarīgi spēt aprūpēt sevi un ar ikdienas lietām tikt galā pašam. Pat tad, ja tas ir nedaudz grūti. 

 

4. Palīdzi vecajam tuviniekam nedaudz pavingrot un patrenēties, lai kāpšana auto būtu vienkāršāka. Nevajag nekādus sarežģītus vingrinājumus, vislabāk derēs atkārtot tās kustības, kuras jāveic visā iekāpšanas procesā. Piemēram, piecelšanās un apsēšanās krēslā (pirms tam pārliecinies, ka omītei / opim ir kur pieturēties, ja viņi jūtas nestabili). Ja vien iespējams, labāk ir neizmantot roku balstus, jo auto ar tiem balstiem ir švaki. Šis palīdzēs trenēt kāju muskulatūru, lai apsēšanās un piecelšanās būtu vieglāka.

Savukārt šis – soļošana sēdus pozīcijā ar kāju pārcelšanu kādam priekšmetam – palīdzēs padarīt vieglāku kāju izcelšanas un iecelšanas daļu. Var sākt ar 15-20 atkārtojumiem katrai kājai. 

Te ir vēl daži labi padomi, ja ir laiks īsam video:

Visbeidzot un pats galvenais – pieskati savus vecos tuviniekus, esi pacietīgs, ja iekāpšana auto prasa mazliet vairāk laika, nekā gribētos, un liec viņiem justies svarīgiem un mīlētiem. Viņi taču ir tavējie un vienīgie. 

Avoti: 1, 2, 3, 4


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru