Viens labs iemesls iemīlēties. Īpaši dāmām!

Komentēt

Arī ļoti praktisks, starp citu.

Iemīlēties ir ļoti forši, sevišķi tad, ja no otras puses pretī seko tādas pašas jūtas. Dzīve šķiet daudz priecīgāka un visas grūtības – izturamas. Un tagad zinātnieki ir secinājuši, ka iemīlēšanās sievietēm (piedodiet, kungi) pozitīvi ietekmē imūnsistēmu. Ļoti praktiska lieta gripas epidēmijas laikā!

Interesanti, bet iemīlēšanās un jūtu ietekme uz indivīdu lielākoties ir pētīta no psiholoģiskā aspekta, fizisko un fizioloģisko atstājot visnotaļ novārtā. Mēs zinām, ka iemīlēšanās paaugstina tā sauktā “laimes un mīlestības hormona” oksitocīna līmeni asinīs, tomēr reizē pieaug arī stresa hormons kortizols. Pareizi ir, stresains pasākums ir tā jūtu vētra! Taču, lūk, Losandželosas Kalifornijas universitātes (UCLA) pētniekiem bija iespēja veselus trīs gadus pievērsties tieši jautājumam par to, kā iemīlēšanās maina imūnsistēmas gēnu ekspresiju. Respektīvi, to, kā tie darbojas.

Diezgan interesanti – sievietēm, kuras bija nesen iemīlējušās, pieauga to gēnu aktivitāte, kas atbild par pretvīrusu aizsardzību. Konkrētāk – gēni lika izstrādāties imūnsistēmas proteīnam interferonam, kurš parasti atbild par aizsardzību pret vīrusiem. Nekas līdzīgs netika novērots dāmām, kuras nebija iemīlējušās (tas skan bēdīgi). Zinātniekuprāt, tādējādi organisms gatavojas intīmu attiecību un dažādu ķermeņa mikrofloru kontaktam, kuram pēc tam būtu neizbēgami jāseko. Nu un tam, attiecīgi, būtu jābeidzas ar grūtniecību, kā daba paredzējusi. Viltīgā, viltīgā daba. Diemžēl bija arī tādas dāmas, kuru jūtas pētījuma laikā beidzās. Kā jau paredzams, viņu imūnsistēmas gēni kļuva mazāk aktīvi – neies jau veltīgi tērēt resursus.

Ironiski, ka ideja par pētījumu pašiem zinātniekiem radās pēc konferences, kurā tika apskatīti vientulības ģenētiskās un fizioloģiskās sekas. Pētnieki ieinteresējās, vai ir iespējams arī pretējs process. Un tā tika izveidots pētījums, kurā piedalījās 47 veselas sievietes. Vissvarīgākais kritērijs – dāmas nedrīkstēja lietot narkotikas vai zāles, un visām bija jābūt jaunās romantiskās attiecībās – mazāk kā mēnesi. Nederēja arī grūtnieces un smēķētājas. Turklāt, dāmām bija arī jāapliecina, ka viņas vēl nav paspējušas iemīlēties savā jaunajā partnerī. Kas, jāteic, ir ļoti specifisks kritērijs, ko atzīst arī zinātnieki – atlasei. No visām sievietēm, kas pieteicās pētījumam pēc reklāmas, vairāk kā puse jau bija paspējusi iemīlēties savā jaunajā partnerī (ak, sievietes!) un no pētījuma tika izslēgtas. Tās, kas palika pētījumā, ik pāris nedēļas atbildēja uz jautājumiem un saņēma asins analīzes, kad iemīlēšanās bija notikusi.

Jāteic gan, ka zinātnieki esot vīlušies atbildē uz savu sākotnējo jautājumu – vai iemīlēšanās tīri no bioloģiskā skatupunkta ir pilnīgs pretmets vientulībai. Izrādās, ka, neskatoties uz iemīlēšanos, pašu uztverē stresa, vientulības un depresivitātes sajūta dāmām nekādi nemainījās no rozā briļļu uzvilkšanas. Cik netaisnīgi! Tad nu tagad pētnieki plāno veikt vēl vienu pētījumu, lai pārbaudītu, kā strādā ilgtermiņa attiecības ar mīlestību. Šajā tikšot iekļauti arī vīrieši.

Nezinām, vai var paspēt vēl šīs ziemas un gripas epidēmijas beigās, bet uz nākamo ziemu ir skaidrs – vientuļām dāmām ar švaku imunitāti ir zināms risinājums vismaz daļai savu problēmu. Nu un, ja veiksmīgi gadās iemīlēties, tad pārējās problēmas arī diez ko neuztrauc. Izcils risinājums, mūsuprāt.

Avots: pētījums.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru