Google darbinieki atklāj, kā vispareizāk dzert kafiju

Komentēt

Izrādās, arī tam ir iespējamas visādas variācijas.

Lielākoties starp kafijas cienītājiem ir tā – tu piecelies un iedzer kafiju, lai kļūtu par cilvēku. Pēc tam nonāc darbā un iemauc vēl vienu. Tad vēl dažas. Atkarībā no tā, cik rūdīts baudītājs esi, iespējams, ka pēdējo iedzer vēl pirms darba laika beigām. Principā, darba diena bez kafijas nav nopietna darba diena.

Tomēr izrādās (ak, nē!), ka nepareizā laikā iedzerts kofeīna dzēriens (tas attiecas arī uz enerģijas dzērieniem) var traucēt, nevis uzlabot produktivitāti. Vismaz tā apgalvo bijušie Google tehnoloģiju inženieri Džeiks Knaps un Džons Zeratskis. Un, ja nu kāds zina, kā ilgstoši būt produktīvam, tad ticam, ka Googles darbinieki jau nu noteikti zina.

“Kofeīns ir lieta, kas izraisa atkarību, tāpēc pat salīdzinoši nelielās devās tas var izraisīt pieraduma reakcijas – piemēram, pieceļoties no darba galda tu automātiski ej uz taisīt vēl vienu kafiju, un ar laiku šim ieradumam pievienojas ķīmiski faktori”, tā Knaps un Zeratskis raksta savā grāmatā “Make Time: How to Focus on What Matters Every Day”.

Abi tehnologi savulaik atklāja, ka kofeīna atkarība ir skārusi arī viņus. Sevišķi jūtams tas bija pēc aiziešanas no Google. Kādā brīdī abi tomēr nolēma eksperimentēt ar saviem ieradumiem, lai optimizētu enerģijas un koncentrēšanās līmeni un atgūtu kontroli pār savu ikdienu. Procesa laikā viņi izstrādāja zināmu rāmi – sauksim to tā – ikdienas aktivitātēm, kas ļāva izdarīt maksimāli daudz maksimāli īsā laikā. Tas ietver arī pareizu kafijas dzeršanas režīmu. Lūk, 5 viņu ieteikumi:

1. Pagaidi, līdz ķerties pie kofeīna

Kad tu pamosties, organismā palielinās hormona kortizola līmenis – tas ir hormons, kurš atbild par stresu un koncentrēšanos. Kad tavā organismā ir daudz kortizola, kofeīns neko daudz nepalīdz (izņemot kofeīna atkarības simptomu atvieglošanu – kas ir iemesls, kādēļ daļa cilvēku bez kafijas nav cilvēki). Vairumam (ņemot vērā standarta darba laiku) kortizola līmenis ir visaugstākais no 8.00 līdz 9.00 rītā, tāpēc kafiju ir vērts dzert tad, kad šis līmenis krītas – tā ap 9.30. Tā būtu kafijas dzeršana ar mērķi, nevis autopilotā – tā autori.

2. Iedzer otro krūzīti, pirms ir par vēlu

Ja ar pirmo sanāk sasteigt, tad otro krūzīti cilvēki parasti iedzer par vēlu. Dienas vidū mēs jūtamies noguruši ne vien tāpēc, ka dzīve grūta, bet tāpēc, ka organismā un smadzenēs uzkrājas adenozīna molekulas. Adenozīns galvas smadzenēs dara centrālās nervu sistēmas bremzējošo darbiņu un liek tām justies miegainām. Kofeīns patiesībā nepadara tevi enerģisku, bet drīzāk ļauj tev neiegrimt adenozīna izraisītā miedziņā. Ja sāc dzert kafiju, kad acis jau līp ciet, ir par vēlu – kafiju vajadzēja iedzert pirms tam. Tādēļ, ja zini, ka miegainība tev parasti uzbrūk konkrētā laikā pēcpusdienā, ķeries pie kafijas savlaicīgi. Starp citu, daudzi cilvēki piedzīvo enerģijas līmeņa kritumu pēc pusdienām (jo pārstrādāt ēdienu organismam ir smags darbiņš), tāpēc kafiju vajadzētu iedzert kādas 30 minūtes pirms paredzamā miega.

Aptuveni šādi:

3. Kafija un ašs miedziņš

Ja nepaspēji iedzert kafiju, pirms miegs ir uznācis, ir alternatīva: īsa snauda. Sevišķi kombinācijā ar kofeīnu: iedzer kafiju un noliecies pasnaust uz 15 minūtēm. Kamēr kofeīns nonāks tavā asinsritē, tu būsi atžirdzis, un snauda būs nedaudz patīrījusi adenozīnu no tava organisma, lai uz to var iedarboties kofeīns. Autori teic, ka šādi var iegūt līdz pat 2 stundām koncentrācijas spēju

4. Pēcpusdienā dzer tēju vai espresso

Viens espresso vai zaļā tēja ir labāka izvēle pēcpusdienai – to sniegtā enerģija ir pastāvīgāka un nenoved pie pīķiem un kritumiem kā kafija. Autori iesaka dzert 2-3 tējas tasītes vienas lkafijas tases vietā. Bonuss: tu būsi krietni palielinājis savu ūdens patēriņu, par ko organisms teiks paldies! Savukārt, ja izvēlies espresso, tas satur aptuveni tikpat daudz kofeīna kā puskrūze kafijas – tātad, tu izdzersi mazāk, nekā ar parasto kafijas krūzi.

5. Kārtīgi saplāno savu pēdējo kofeīna dzērienu

Kofeīns sāk sadalīties 5-6 stundu laikā, tāpēc ieplāno pēdējo dzērienu rūpīgi, lai līdz 22.00 vakarā tas būtu izgājis no tavas asinsrites. Lielākoties tas nozīmē, ka pēc plkst. 16.00 kafiju dzert vairs nav ieteicams. Pretējā gadījumā būsi pārāk enerģisks, lai laicīgi dotos gulēt, paliksi augšā ilgāk un no rīta būsi neizgulējies… ko mēģināsi risināt ar kafiju. Protams, ir daži talanti, kuri var izdzert kafijas krūzi un laisties garā, saldā miedziņā. Ja tā gadās arī tev, tad šo punktu vari ignorēt.

Pats galvenais – necenties ar kafiju aizstāt veselīgu miegu un uzturu. Reizēm tas noder, tomēr ilgtermiņā ir vērts parūpēties par to, lai enerģijas organismam pietiek arī bez stimulantiem. Uz veselību!

Avots.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru