Iedzēla bite vai lapsene! Ko darīt tālāk?

Komentēt

Tikai bez panikas, lūdzu.

Kuru gan bērnībā nav sakodusi bite vai lapsene! Trakākajiem gadījies piedzīvot pat irša un kamenes dzēlienus. It kā jau nekas TIK traks, tomēr tie var būt ļoti bīstami gan maziem bērniem, gan pieaugušajiem. Sevišķi tad, ja bērnam tā ir pirmā saskaršanās ar kukaiņu indi un nav zināms, kā viņš uz to reaģēs. 

Dr. Elīna Ivanova, kura vada FB lapu veseliemberniem.lv, FB postā brīnišķīgi skaidro, kā apieties ar lidojošajiem draugiem. Lai arī ieteikumi pamatā attiecas uz bērniem, tie ir tik labi, ka lielā mērā derēs arī pieaugušajiem.

VISUPIRMS: JĀIZVAIRĀS!

 • Lai izvairītos no bišu un lapseņu (kamenes dzeļ ārkārtīgi reti) dzēlieniem principā ir jāvairās uzturēties to tuvumā, piemērām, pie stropiem, starp puķu apstādījumiem, nestaigāt basām kājām pa zālīti, kurā aug puķes.
 • Bišu, lapseņu un iršu klātbūtnē nedrīkst vicināt rokas, skriet virsū, vispār aiztikt. Labāk ir lēni, mierīgi doties prom no vietas, kur šie kukaiņi pulcējas.
  Izvairīties no kukaiņa norīšanas - tas parasti notiek, kad bite vai lapsene ir iekritusi dzēriena glāzē vai ēdienā. Vasarā jāradina sevi un jāmāca bērniem, ka pirms ēšanas un dzeršanas ir jāielūkojas traukā un uz augļiem, ogām. Ja tā gadās un kukainis sāk dzelt ir jāsauc NMP, jo tūska no dzēlieniem var pilnībā noslēgt elpceļus un bloķēt elpošanu. Īpaši bērniem, kuru elpceļi jau tā ir šauri.
 • Kukaiņus pievilina saldas puķu un augļu smaržas - izvairies no kosmētiskajiem produktiem ar garšīgiem aromātiem. Arī spilgtas drēbes, īpaši ar ziedu rakstu pievilina kukaiņus.
 • Dažreiz gadās “veiksme” uziet it kā pamestu lapseņu vai iršu pūzni - māciet bērnus, ka to nedrīkst bakstīt. Tas var tikai likties pamests un rezultātā var sakaitināt lapsenes vai iršus un tikt sadzeltam vairākkārtīgi. Pat, ja iepriekš smagu reakciju nav bijis, ja cilvēku sadzeļ vairākkārtīgi, ir risks smagākām izpausmēm. Ir jāmeklē palīdzība, ja bērnam uz 5kg svara ir 5 dzēlieni (pirmajā reizē jau 3 dzēlieni), pusaudžiem - 50 dzēlieni. Ja iedzeļ irsis mazam bērnam, tad pat viens dzēliens var būt bīstams!

KAS NOTIEK, JA KUKAINIS TOMĒR IEDZĒLIS?

 • Bites vai lapsenes dzēliens lielākajai daļai cilvēku izpaudīsies ar sāpēm, niezi, apsārtumu un pietūkumu dzēliena vietā. Sāpes var būt ļoti stipras un saglabāties no pāris stundām līdz pat diennaktij. Nieze parādās pēc sāpēm, var saglabāties vairākas dienas.
 • Tūska parasti ir lokāla un var saglabāties pat nedēļu. Pēc bites dzēliena tūska var parādīties 48h laikā. Apsārtums var saglabāties pat 3 dienas. Infekcijas dzēliena vietā ir retas.
  Jo ātrāk izņemsi bites dzeloni, jo lielāka iespēja, ka izpausmes būs mazākas un īslaicīgākas.
 • Nelielai daļai var rasties smagākas reakcijas, piemērām, plaša apmēra tūska, nātrenes veida izsitumi. Īpaši bīstami, ja tas ir uz sejas.
 • Īpaši smagos gadījumos var attīstīties anafilaktiskā reakcija, kas ir smaga alerģiska reakcija. Tā attīstās 2 stundu laikā kā plaša tūska, apgrūtināta elpošana, izsitumi un var attīstīties šoks, kas var būt letāls, ja laicīgi nesniedz palīdzību. Šāda smaga reakcija attīstās ~4 no 1000 sadzeltu bērnu. Ja bērnam pēc dzēliena parādās plaša tūska, kas stipri izplešas ārpus dzēliena vietas, ir jāmeklē palīdzība.

KO TAD, GALU GALĀ, DARĪT?

 • Jāizņem bites dzelonis - to dara uzmanīgi izbakstot ar nagu, kredītkartes malu un tamlīdzīgi. Te ir uzskatāma video pamācība:

 

 • Uzmanies, lietojot pinceti, jo saspiežot dzeloni, izdalās vairāk indes, kas pastiprinās simptomus. Ja dzelonis ir zem ādas - atstāj to tur. Bišu dzeloņi reti ir inficēti, savukārt, mēģinot dzeloni izgriezt, izskrāpēt, risks inficēt nu jau lielāku brūci palielinās.
 • Bišu indi vari mēģināt neitralizēt un sāpes mazināt, uzsmērējot uz dzēliena vietas dezodorantu ar alumīniju vai sodas pastu. Turi 20 min. 
 • Sāpes: aukstums (ledus gabaliņa masāža, auksta komprese līdz 20 min), paracetamols, ibuprofēns.
 • Ja ir tūska, aptiekā izstāsti, kas gadījies, un prasi tablešu vai smērējamus pretalerģijas līdzekļus. Tur tev ieteiks piemērotākos.
 • Zvani ātrajiem, ja iepriekš ir bijusi alerģiska reakcija uz dzēlienu; rodas elpošanas grūtības, sēkšana, klepus un balss aizsmakums, spiediena un savilkuma sajūta kaklā; rīšanas grūtības, siekalošanās; tūska vai nātrenes veida izsitumi izplatās pa visu ķermeni, stipri ārpus dzēliena vietas; apgrūtināta runa; uzvedībā manāms apjukums, apdullums; bērns zaudē samaņu, nespēj nostāvēt kājās, pastaigāt; ja tev liekas, ka bērna dzīvība ir apdraudēta!
 • Zvani NMPD, ja cilvēks sadzelts mutē, rīklē pēc kukaiņa nokļūšanas mutē; sadzelts acī vai tās tuvumā; Ja bērnam uz 5kg svara ir 5 dzēlieni (pirmajā reizē es satrauktos jau par 3 vienlaicīgiem dzēlieniem), pusaudzim 50 dzēlieni. Jau 1 irša dzēliens mazam bērnam ir pietiekams pamats vērsties pēc palīdzības.
 •  Zvani savam ģimenes ārstam, ja bērns sūdzās par vēdersāpēm, sākas vemšana vai caureja pēc sadzelšanas; sākas drudzis, dzēliena vieta izskatās iekaisusi, inficēta; pēc dzēliena pagājušas 48h, bet apsārtums nemazinās; tūska lielāka par 10 cm diametrā, izplatās pāri locītavām; pie jebkuriem jautājumiem šajā sakarā.

NMPD, savukārt, šim jautājumam izdevis vienkāršu un saprotamu infografiku:

 

Cerams, ka visiem viss skaidrs. Uzmanies, uzmani savus mazos, un lai droša vasara!

 

Avots: 1, 2.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru