16 mīti par miegu, un kāpēc tie kaitē labai gulēšanai

Komentēt

Izrādās, arī par tik vienkāršu lietu kā miegs ir daudz visādu muļķību.

Gulēšana ir viena no lietām, ko patīk darīt visiem. Tā ir arī viena no absolūtām organisma pamatvajadzībām. Tiesa, ar miega kvalitāti daļai cilvēku ir, kā ir – moka bezmiegs, miegs ir caurs vai, vairumā gadījumu, tā vienkārši nepietiek. Tad nu katrs ķeras pie dažādiem palīglīdzekļiem, un daļa no tiem miegam drīzāk kaitē, nevis palīdz.

Ņujorkas Medicīnas skola (New York University School of Medicine) veica interesantu pētījumu, miega ekspertu komisijas klātbūtnē caurskatot vairāk nekā 8000 interneta vietņu, kurās pieejama informācija par miegu. Tādejādi tika atrasti 20 mīti par miegu, kurus eksperti sašķiroja skalā pēc to nepatiesuma. Katram tika sniegts arī medicīnisks atspēkojums. Lūk, populārākie no tiem: 

1. Spēja aizmigt jebkur un jebkurā laikā ir veselīga miega pazīme

Lai arī var šķist, ka spēja aizmigt arī stāvus ir labas veselības pazīme, patiesībā nereti tas notiek tāpēc, ka cilvēkam trūkst kvalitatīva miega pa nakti. Tas var būt par īsu (lai arī šķiet, ka pietiek), vai pārāk sekls. Tie, kas pa dienu allaž samiegojas, iespējams, sirgst ar miega apnoju – pēkšņu, īslaicīgu elpošanas apstāšanos miegā. Tā parasti ir īsa, līdz 10 sekundēm, taču kopumā smadzenes miega laikā tās dēļ saņem mazāk skābekļa un neatpūšas. Tāpēc, ja esi spējīgs aizmigt jebkurā laikā un vietā, ir vērts apdomāt, vai miegs patiešām ir kvalitatīvs un pietiekams.

2. Pieaugušajam pietiek arī ar 5 stundām miega

Šī ir absolūti nepatiesa lieta. 5 stundas nav pietiekams miega ilgums pilnvērtīgai organisma atpūtai! Regulāra neizgulēšanās noved pie kardiovaskulāru, vielmaiņas, garīgu un imūnsistēmas slimību riska. Lai arī atsevišķi pētījumi pierāda, ka ir ļoti neliels cilvēku daudzums, kas spēj normāli funkcionēt ar mazāk kā 7 stundām miega, šādu cilvēku ir ļoti, ļoti maz, un neviens ārsts neieteiks eksperimentēt ar miegu. Izgulies, lūdzu!

3. Pie samazināta miega daudzuma var pierast, un tad būs ok

Pierašana ir nosacīts termins. Teiksim tā, ja sāksi gulēt maz, tad pirmās dienas būsi ļoti miegains, un nākamajās vairs nekļūs sliktāk. Eksistēt šādi var, taču tu noteikti nebūsi savā labākajā formā, un, turpinot negulēt, tavas garīgās un fiziskās darba spējas tikai pasliktināsies. Ir veikti pētījumi, kas apliecina – nakts maiņu darbinieki, kas parasti guļ mazāk nekā dienas maiņu darbinieki, biežāk slimo ar onkoloģiskām saslimšanām miega trūkuma dēļ. Līdz ar to, jā, kaut kādā mērā pie neizgulēšanās var pierast, taču šī pierašana iekļauj būtisku veselības problēmu risku. Pierod tava pašsajūta, nevis ķermenis.

4. Cilvēki novecojot guļ vairāk

Patiesībā cilvēki gados nereti guļ mazāk nekā jaunieši. Daļēji tas var būt saistīts ar veselības problēmām – grūti ilgi nogulēt, ja sāp mugura, piemēram. Un, lai arī seniori nereti iet gulēt ļoti savlaicīgi, arī viņu rīts sākas tikpat agri.

5. Ja vien ir iespēja, tad jāguļ pēc iespējas vairāk

Lai cik ironiski tas nebūtu, kaitīgs ir gan miega trūkums, gan tā pārpilnība. Pētījumos ir novērota saistība starp ilgu gulēšanu un palielinātu mirstību. Zinātnieki gan vēl strīdas, vai veselības problēmas rodas regulāras ilgas gulēšanas, vai arī cilvēki ar esošām veselības problēmām vienkārši ilgi guļ. Lai nu kā, optimālais miega ilgums ir 7-8 stundas. Ja bieži esi tik noguris, ka noguli 12 un vairāk, aizej pie ārsta.

Tiesa, te jāpiebilst, ka šis apgalvojums neattiecas uz tiem, kas atkopjas no ilgstoša miega trūkuma (studenti pēc sesijas, mēs skatāmies uz jums) vai ārstē kādas veselības problēmas – visiem zināms, ka miegs palīdz izveseļoties. Arī bērniem ir nepieciešams gulēt vairāk nekā pieaugušajiem, lai viņu attīstība noritētu normāli.

6. Arī viena negulēta nakts atstās graujošas sekas uz veselību

Lai arī viennozīmīgi neveselīga, viena negulēta nakts radīs vie īstermiņa sekas, kuras iespējams labot ar kārtīgu izgulēšanos pēc tam. Pat tad, ja negulēt sanāk 2 naktis no vietas, ar saudzīgu režīmu un kārtīgu miegu pēc tam var atbrīvoties no visām miega trūkuma radītajām sekām – paaugstināta asinsspiediena, pazeminātām darbspējām, paaugstināta stresa hormona kortizola līmeņa organismā un citiem. Galvenais – nedarīt tā bieži!

7. Ja vien guli pietiekami, ir vienalga, kad tu guli

Tā varētu šķist, tomēr daba ir paredzējusi, ka mēs guļam naktī – tad, kad ārā ir tumšs. Gaismas un tumsas cikls ir sasinhronizēts ar mūsu iekšējo pulksteni, un iekšējais pulkstenis, savukārt, liek izstrādāties dažādiem hormoniem un ietekmē organisma uzvedību. Ja tu liec ķermenim gulēt tad, kad sistēma pavēl tam būt nomodā, nekas labs nav gaidāms. Šāds miegs parasti ir seklāks un nekvalitatīvāks, kas, savukārt, var novest pie depresijas, onkoloģisku saslimšanu un diabēta riska. Protams, ja tā ir tava vienīgā iespēja gulēt, tad miegs dienas laikā ir labāks nekā negulēšana, tomēr ilgstoši šādi dzīvot noteikti nav ieteicams.

8. Pavārtīties gultā ar acīm ciet ir gandrīz tikpat vērtīgi kā pagulēt

Tā gluži nebūs. Vairākas organisma sistēmas – sirds un asinsvadu, vielmaiņas, endokrīnā, termoregulācijas sistēma un arī nervu sistēma, ieskaitot smadzenes, darbojas ļoti atšķirīgi nomodā un miegā. Tās nevar apmānīt, vienkārši paguļot gultā ar aizvērtām acīm. Un tām ir nepieciešama miega un nomoda režīmu maiņa, lai tās varētu pilnvērtīgi strādāt.

9. Ja nevari aizmigt, paliec gultā un centies, kamēr sanāk

Patiesībā miega eksperti iesaka gluži pretējo – ja nevari aizmigt, kāp ārā no gultas, padari kaut ko (vēlams, ne datorā, jo ekrāna zilā gaisma iedarbojas uz miega centru nomācoši) un atgriezies gultā vien tad, kad esi noguris un gatavs gulēt. Tāpēc no vārtīšanās gultā un blenšanas griestos nekādas lielas jēgas nebūs. 

10. Ja neskaita skaļās skaņas, kas traucē blakus gulētājiem, krākšana kopumā ir nekaitīga

Šis ir visnotaļ bīstams mīts. Krākšana rodas no tā, ka gaisa plūsma elpceļos ir daļēji traucēta. Kas nozīmē – traucēta ir arī skābekļa piegāde smadzenēm un pārējam organismam. Ja tu pats vai tavs dzīvesbiedrs skaļi krāc, iespējams, ir vērts aiziet pie ārsta un noskaidrot, ko ar to iesākt, lai izvairītos no veselības problēmām nākotnē. 

11. Tie, kas kārtīgi guļ, pa nakti negrozās

Grozīšanās un kustēšanās pa nakti ir normāla miega sastāvdaļa. Jāuztraucas vien tad, ja cilvēks miegā ir karatists un kauslis, vai arī nekustas vispār nemaz.

12. Atlikt modinātāju un mazliet pasnaust ir labāk nekā uzreiz celties

Lai arī atliktā modinātāja fenomens ir maz pētīts, miega speciālisti uzskata, ka šādi saraustīts miegs nav veselīgs un var ietekmēt gan garīgās darbspējas, gan garastāvokli. Tāpēc labāk ir celties tad, kad modinātājs nozvanījis, nevis klausīties tā zvanīšanu vēl desmit reizes. Bonuss: ja laicīgi piecelsies, varēsi rāmāk pavadīt rītu un netraucēti pabrokastot!

13. Ja pa nakti nevari izgulēties, nosnaudies pēcpusdienā

Lai arī dažās kultūrās siesta vai dienvidus miedziņš ir normāla parādība, regulāra dienas snauda var būt arī iemesls tam, kādēļ vakarā ir grūti aizmigt vai kārtīgi izgulēties. Snaudu neiesaka tiem, kas vakaros cīnās ar bezmiegu – šādiem cilvēkiem labāk ir pieturēties pie stingra miega režīma.

14. Ja grūti iemigt, palīdzēs alkohols

Lai arī zināms alkohola daudzums patiešām uzdzen miegu, tas arī krietni pabojā miega kvalitāti, sevišķi otrajā nakts pusē. Alkohols var arī pastiprināt miega apnojas un krākšanas simptomus. Tāpēc, ja ir svarīgi izgulēties kārtīgi, glāzīte nebūs labākais palīgs, un miega ārsti stingri neiesaka iedzeršanu pirms gulēšanas.

15. Guļamistabai jābūt siltai

Vairāki pētījumi pierādījuši, ka cilvēki guļ labāk vēsākā telpā (tai gan nav jābūt aukstai). Karstumā pagulēt ir grūti – ikviens, kurš atceras pērno vasaru, par to ir pārliecinājies praksē.

16. Miega laikā smadzenes ir neaktīvas
Patiesībā smadzenes nekad nebeidz darboties. Miega laikā tās strādā citā režīmā – to apliecina arī elektroencefalogrammas – un aktīvi tīra neirotoksīnus no smadzeņu šūnām. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ miegs ir tik svarīgs!

 

Ārsti visā pasaulē arvien biežāk runā par miega trūkuma epidēmiju. Tādēļ ir tik svarīgi zināt, kā izgulēties pēc iespējas labāk. Lai cik aizņemts tu arī nebūtu, parūpējies par sevi un pacenties gulēt kārtīgi. Veselība ir tikai viena. Saudzē sevi!

 

Avoti: 1, 2


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru