20 veselības mārketinga muļķības, uz kurām neuzķerties

Komentēt

Ļoti bieži mārketings ir tikai un vienīgi mārketings.

Ik dienas mēs dzirdam dažādus ieteikumus, ko ēst, ko dzert un kā labāk dzīvot. Lai arī daļa no tiem patiešām ir korekti un pareizi, bieži vien apgalvojumi ir tikai mārketinga triks jaunai diētai, produktam vai fitnesa programmai. Nezinātājam te ir viegli apjukt. Tāpēc labi, ka medicīnas speciālisti nāk talkā un skaidro, kas ir kas. Te būs populārākie mīti un apgalvojumi, kurus rūpīgi izsvērt.

1. Klīniski pierādīts
Ko tas nozīmē: Parasti nozīmē to, ka nav pierādīts nekas. Nereti pētījumi, uz kuriem atsaucas produkta vai pakalpojuma pārdevēji, patiešām eksistē un ir korekti, tikai ar interpretāciju tik veikli neiet. Gadās, ka pētījuma rezultāti liek domāt par iespējamu saistību starp X un Y, kamēr mārketinga tekstos šī iespēja pārtapusi par 100% skaidru izraisītāju. Tādēļ labāk informāciju iegūt no vairākiem avotiem un, ja zināšanas atļauj, lasīt arī pašu pētījumu, uz kuru teksts atsaucas.

2. Sasniedz [ievieto jebkuru mērķi] ar piecām minūtēm dienā!

Ko tas nozīmē: mēs zinām, ka tu esi slinks un negribi neko darīt, tāpēc mēģināsim tev iesmērēt fiksu risinājumu. Un, ja tu esi tik liels muļķis, lai uzķertos uz šī piedāvājuma, esi pelnījis zaudēt savu naudu. Realitātē ar piecām minūtēm nevar panākt neko. Tiesa, superintensīvi, īsi treniņi arī nes zināmu labumu, ja runājam par fiziskām aktivitātēm, taču lielākoties tie ir piemēroti sagatavotiem cilvēkiem, nevis dīvāna cienītājiem ar liekiem 15 kg. Un pavisam noteikti 5 minūtes dienā ar kādu brīnumrīku nav tas, kas palīdzēs tev izskatīties pēc fitnesa modeļa.

3. Nekādas piepūles! Ātri un vienkārši!

Fitnesa un veselības pasaulē nekas nav vienkārši, ja runājam par ātriem risinājumiem. Ceļš uz veselību, labu augumu un skaistu izskatu nav sarežģīts, taču prasa pamatīgas pārmaiņas dzīvesveidā un arī labu devu disciplīnas. Ja tas būtu vienkārši, mēs visi izskatītos kā no apakšveļas katalogiem. Neuzķeries!

4. Tev nepieciešams detokss, lai atbrīvotu ķermeni no sārņiem

Vai zini, kas ir vislabākais detokss? Tavas aknas un nieres! Ja vien tās nav bojātas, tavā ķermenī nav nekādu toksīnu. Bailes ir labs mārketinga mehānisms, un cilvēki nereti tiek iebiedēti domāt, ka viņu organismi ir pilni ar kaut kādām nezināmām, šausmīgām indēm. Nākamreiz, kad dzirdi vārdus “toksīni” un “detokss”, palūdz pārliecinātajam profesionālim nosaukt dažus no tiem. Visticamāk, viņš to nevarēs, jo tādu toksīnu nemaz nav. Ja neskaita, protams, tos, kas ir indīgi un kritiski apdraud dzīvību. Parasti no tiem atbrīvo reanimācijā, nevis ar tējiņas palīdzību.

5. Optimāls

Nosaukums, kas nereti tiek izmantots, lai pārdotu tev “vislabāko un vispareizāko” risinājumu vai produktu. Jā, tāds ir gan iespējams, taču ne masu ražošanā. Optimāls vienmēr būs kaut kas tāds, kas pielāgots tieši tev – ar asins analīzēm, muskuļu testiem un iepriekšēju izmeklēšanu.

6. Pilnībā dabīgs

Cilvēkiem labpatīk domāt, ka dabīgs ir drošs, veselīgs un nekatīgs. Te der atcerēties, ka arī belladonna un baltā mušmire ir pilnībā dabīgas lietas. Nereti dabīgas, nerafinētas sastāvdaļas var būt ļoti alerģiskas un pat bīstamas – arī veselībai, ne tikai tavam maciņam. Latvijā jāņem vērā arī tas, ka zālēm ir jāatbilst noteiktiem efektivitātes, drošības un klīnisko pierādījumu standartiem, kamēr no uztura bagātinātāju ražotājiem nekas tāds netiek prasīts. Tādēļ dabīgie uztura bagātinātāji un presēto zālīšu tabletes var būt gan pilnībā dabīgas, gan arī bezjēdzīgas. Kas, protams, jau ir daudz labāk par kaitīgu iedarbību.

7. Sārmains ēdiens, ūdens, diēta

Ko tas nozīmē: mēs zinām, ka tu neko nesaproti no cilvēka fizioloģijas. Mēs iemānīsim tev diētu, kas liks atteikties no burgeriem un kolas, bet visus panākumus pierakstīsim sārmainajam ēdienam, nevis tavam gribasspēkam. Pieliksim pie darba arī kādus Instagram influencerus, lai tevi pārliecinātu pilnībā. Bet patiesībā ir tā: cilvēka organismam nepieciešams uzturēt ļoti nemainīgu iekšējo lietu kārtību, ko sauc par homeostāzi. Skābes un sārmu attiecība asinīs var mainīties vien robežās starp 7,35 un 7,45. Tiklīdz tu izslīdi no šī šaurā spektra, tevi piemeklē salimšana vai, sliktākos gadījumos, pat nāve. Turklāt, kuņģa vide ir ārkārtīgi skāba sālsskābes dēļ, un nekādi sārmainie ēdieni nepalīdzēs tam maģiski mainīties uz otru pusi. Atkarībā no apēstā, skābes un sārmu saturs var mainīties urīnā, taču tā nav gluži lieta, kas mūs sevišķi interesē. Un labi, ka tā – būtu diezgan stulbi nomirt no tā, ka pēkšņi saēdies sārmainu pārtiku, un tavs organisms vairs nespēj funkcionēt.

8. Lielie farmācijas uzņēmumi ir sazvērējušies, lai tevi piečakarētu un sabojātu tev veselību

Cilvēkiem sazin kādēļ ļoti patīk domāt, ka ārā ir kādi “sliktie”, kas visvisādi izdarās, tērē laiku, naudu un citus resursus, lai viņiem ieriebtu. Viens no šādiem “sliktajiem” ir farmācijas uzņēmumi. Patiesībā gan viss ir stipri citādi – lai arī farmācijas uzņēmumiem patiešām interesē peļņa (viņi to arī neslēpj), visi farmācijas industrijas produkti ir izgājuši gadiem ilgu pētījumu un apstiprinājumu ciklu. Zāles nedrīkst būt neefektīvas – tādas vienkārši neiekļauj reģistrā (protams, ir iespēja, ka kādam tās nedarbosies individuālu īpatnību dēļ). Tas pats ir arī ar vakcīnām. Un, tiklīdz cilvēkiem no zālēm kļūst slikti, ražotājs uzņemas pilnu atbildību. Uztura bagātinātājus, homeopātus un dīvainus “dabiskās veselības” guru īsti neregulē neviens. Un līdz ar to arī visa atbildība gulstas uz neizglītotā patērētāja pleciem.

9. [ievieto produktu] ārstē vēzi

Par šo Latvijā pēdējā laikā jau bijis gana daudz diskusiju. Tomēr ir vērts vēlreiz atgādināt, ka veselīga un pareiza ēšana ir vajadzīga un palīdz atveseļoties, tomēr gan vēža, gan citu saslimšanu gadījumā svarīgi ir ārstēties. Pie īstiem ārstiem ar īstu medicīnu. Ne soda, ne dīvaina diēta nepalīdzēs tikt vaļā no slimības bez ārstēšanās – ja tā būtu, vēzis vairs nebūtu pasaules problēma. Gluži tāpat kā salauztas kājas vai sāpoša zoba gadījumā, vienkārši jādodas pie ārsta un jāuzsāk terapija. Viss.

10. Bezgrēka

Sabiedrībasprāt, ēdiens ir iedalāms labajos un sliktajos. Lai arī nosacīti tā varētu domāt – brokoļi noteikti ir veselīgāki par burgeri – arī “sliktais” ēdiens neko nav noziedzies un noteikti nekaitēs, ja ar to pamielosies dažas reizes gadā. Tieši tāpat kā brokoļi radīs veselības problēmas, ja pārtiksi tikai no tiem vairākus mēnešus no vietas. Un arī “bezgrēka” ēdiens novedīs pie riepas un spiedošām biksēm, ja negausīgi pierīsies to dienu no dienas. Ēšanā vispār nav nekā grēcīga – ēšana ir normāls, dabisks fizioloģisks process, nevis lieta, kas paaugstina vai pazemina cilvēka vērtību. Un, jo vairāk mēs sāksim pret to attiekties normāli, jo vienkāršāk būs ēst bez drāmas. Tieši tas pats attiecas uz “ēd tīru ēdienu” ideju.

11. Beztauku

Lielākoties cilvēki domā, ka beztauku produkti vai tādi ar samazinātu tauku procentu nepadarīs viņus resnus. Skarbā patiesība gan ir tāda, ka lielākoties šajos produktos tauki ir aizstāti ar kaudzi cukura, lai padarītu tos kaut cik baudāmus. Ledenēs nav tauku itin nemaz, taču tas nenozīmē, ka tās ir veselīgas un diētiskas. Turklāt, zināmās devās tauki ir nepieciešami normālai smadzeņu un orgānu darbībai, ādas un matu veselībai. Jebkura diēta, kas pilnībā izslēdz taukus, ātri vien novedīs pie veselības problēmām. Tiesa, ir produkti, kuros tauku procentam var pievērst uzmanību un izvēlēties liesāko variantu – piemēram, gaļa, piens un biezpiens.

12. Superfood produkti

Ir veselīgāki produkti, ir mazāk veselīgi, bet nav tādu “superproduktu”. Katram auglim vai dārzenim ir savas labās un sliktās īpašības. Valrieksti satur vērtīgu eļļu, taču daudziem izraisa alerģiju. Dzērvenēs ir daudz C vitamīna un antioksidantu, taču tās ir grūti ēst cilvēkiem ar jutīgiem zobiem un sāpošu kuņģi. Keila kāposts varbūt ir veselīgs, taču kāda no tā jēga, ja jāēd ar lielu piespiešanos. Ola satur daudzas neaizvietojamas aminoskābes, taču arī holesterīnu. Lai ko tu dzirdētu par superproduktiem, parasti tas ir tikai mārketings ar mērķi pārdot vienkāršu produktu par lielu naudu. Sevišķi, ja tas ir kaut kas jauns – tādēļ superproduktu mode mainās katru gadu. Patiesība gan ir tāda, ka organismam vislabāk patīk produktu dažādība, un tur vieta atradīsies gan ierastajai rupjmaizei, gan vienkāršajam gurķim un tomātam.

13. Darbojas šūnu līmenī

Parasti šeit tiek piesaukti jau sākumā minētie “klīniskie pētījumi”, lai pierādītu, ka produkta vai pakalpojuma iedarbība ir tik pamatīga, ka vēl vairāk nav iespējams. Diezgan smieklīgi, bet mūsu organismos viss darbojas šūnu līmenī. Šūnās nonāk apēsto produktu vielas, tur nonāk arī skābeklis un ūdens. Šūnās norit vielmaiņas procesi, kas paātrinās fizisko aktivitāšu rezultātā. Kas nenonāk šūnās? Piemēram, apēstās šķiedrvielas, kuras organisms nešķeļ un kuras tiek izvadītas ārā (tiesa, tās joprojām ir ļoti nepieciešamas normālai zarnu darbībai).

14. Biohakings

Atsevišķu entuziastu popularizēts termins arī Latvijā, kas liek domāt par unikālu un neparastu recepti, kā piečakarēt normālus fizioloģiskus procesus organismā. Patiesībā tas ir diezgan vienkāršs pasākumu kopums – veselīga ēšana, sportošana, rūdīšanās – nereti apvienojumā ar mērķi tam līdzi iepārdot arī kādus superdārgus uztura bagātinātājus. Bet hei, par veselīgu uzturu, sportošanu un rūdīšanos runāja jau pirms vairākiem gadu desmitiem, kad par biohakingu neviens vēl neko nezināja. Īsumā – tie paši vēži jaunā un dārgā kulītē.

15. Nesatur ķīmiju un E-vielas

Ko tas nozīmē: mēs zinām, ka tu bīsties visādu ķīmisku vielu, tāpēc mēs pieliksim uzrakstu iepakojumam, lai liktu produktam izskatīties labāk. Patiesībā gan ir tā, ka arī mēs paši saturam lielu daļu Mendeļejeva tabulas, un daudzas minerālvielas mums ir nepieciešamas normālai organisma darbībai. Tāpat arī organiskās un dabīgās vielas – piemēram, cukurs vai sāls – sastāv no ķīmiskiem elementiem. Vai esi dzirdējis par biedējošo divūdeņraža monoksīdu? Visi, kas to iedzēruši, ir nomiruši, āāāā! (Tiem, kas nesaprata – tas ir ūdens, un kādreiz mirsim mēs visi). Tas pats attiecas uz E-vielām. Lai arī daļa no tām patiesi var nebūt starp ieteicamām, E burts piešķirts arī pilnīgi normālām lietām, tādām kā dzeramā soda, citronskābe un sāls. Skaties un domā līdzi!

16. Viena / dažu produktu diēta

Ik pa laikam modē nāk dažādas trakas diētas – olu diēta, Minesotas zupas diēta. Tagad uzmanību sev pievērsusi keto jeb tauku un bez-ogļhidrātu diēta, kas sākotnēji bija paredzēta ar smagu epilepsiju slimiem bērniem. Izskatās un izklausās ticami, jo cilvēki neko nesaprot, vai ne? Uztura speciālisti un ārsti gan apgalvo, ka visiedarbīgākā diēta būs tā, kurā produktu daudzveidība nodrošinās visas nepieciešamās uzturvielas un kura neliks sajukt prātā jau trešajā dienā (visas dāmas, kas jebkad ir mēģinājušas Minesotas zupu, zina, par ko ir stāsts). Jā, ir taisnība, ka nav nepieciešamības ēst pārāk daudz ogļhidrātu, ko uzsver keto diēta – taču parasti šis jautājums kļūst atrisināts, izmetot no ēdienkartes konfektes, bulciņas un citus našķus. Un nav nekādas vajadzības tāpēc ieturēt diētu, kas paredz lopsēt saldo krējumu pa taisno no paciņas (mēs te nemaz nejokojam).

17. Tauku dedzināšanas formula

Frāze, kas liek domāt – kokteiļa vai tabletīšu sastāvā ir maģiskas vielas, kas “balstītas uz pētījumiem” un strādā tik labi kā neviena cita. Vairumā gadījumu šajos kokteiļos ir kofeīns un kajēnas pipari, kas iedarbojas minimāli, un L-karnitīns, kura iedarbība un efektivitāte nav pierādīta. Varbūt tu nodedzināsi 10 ekstra kalorijas, kas tehniski joprojām skaitās kā rezultāts, bet vai par to ir vērts maksāt kaudzi naudas – pavisam noteikti ne. Sakarīgs uztura plāns būs daudz iedarbīgāks.

18. Funkcionālais treniņš

Vienubrīd modē bija aerobika, tad – fitness, tagad: krosfits un funkcionālie treniņi. Skan tik sakarīgi un daudzsološi – satrenēsies un tad tik funkcionēs kā pats Terminators! Viss jau būtu labi, ja vien šie treniņi netiktu piedāvāti grupās. Funkcionālais treniņš ir diezgan individuāla lieta, jo katram no mums ir atšķirīgas funkcijas, kuras vēlamies uzlabot – kādam tas ir līdzsvars, citam spēks, citam – eksplozivitāte un ātrums. Mazliet pastrādājot pie katra no tiem 40 minūšu nodarbībā, būtisku rezultātu nesasniegt. Un vēl grupā cilvēkiem mēdz būt atšķirīgi fiziskās sagatavotības līmeņi.. Ja treneris nav ļoti pieredzējis un kvalificēts, viņš var arī nepamanīt, ka funkcijas tu trenē pavisam nepareizi un drīzāk kaitē sev. Tiesa, tas attiecas uz jebkuru grupu treniņu.

19. Ko ārsti tev nestāsta

Ir tādi preses izdevumi, kas šo izmanto pat par savu nosaukumu un galveno pārdošanas kritēriju. Kā likums, parasti ar šādām frāzēm aizraujas cilvēki, kas paši nav spējīgi iegūt ārsta vai kvalificēta veselības aprūpes speciālista grādu, tomēr ļoti grib sev un citiem radīt sajūtu, ka viņi kaut ko saprot. Labākajā gadījumā tas ir naivums, sliktākajā – ļaunprātīga krāpšana. Atceries: neviens ārsts nav pavadījis 10-12 gadus studijās, lai čakarētu pacientus. Tas būtu viens varens joks, bet vienkārši nav tā vērts.

20. Eksperts, guru, koučs

Lai arī daži treneri un veselības aprūpes speciālisti patiešām ir eksperti, kas pilnībā atbilst šim nosaukumam, ieskaitot atbilstošu izglītību, vairumā gadījumu tas nozīmē: man izdevās notievēt un uztrenēties, tāpēc tagad es zinu, kas jādara citiem. Tā tas īsti nestrādā. Cilvēks, kam izdevies radikāli mainīt savu ķermeni vai veselību, ir labākajā gadījumā atkodis, kas strādā viņam. Taču katrs organisms ir atšķirīgs, un, lai drīkstētu pamācīt citus, nepieciešama ne vien pieredze, bet arī izglītība un izpratne par to, kā cilvēka ķermenis vispār darbojas. Tādēļ, ja treneris, dietologs vai kāds eksperts tev nevar uzrādīt sertifikātus no sakarīgām skolām vai izglītības programmām – piecelies un ej projām. Veselība ir tikai viena.

Pats svarīgākais – domā līdzi, interesējies un, ja kas neskaidrs, jautā ārstam. Veselības aprūpes jautājumos ārsts vienmēr būs labākais, pie kā vērsties. Tie 10 gadi studiju taču nav bijuši veltīgi.

Avots 

 


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru