Noskaidrots, kādās situācijās cilvēki notiesā vairāk ēdiena

Komentēt

Noderīgi, ja uz pavasari centies mazliet savest sevi kārtībā.

Mūsdienās gandrīz ikviens ir aizņemts cilvēks. Aizņemts – tas nozīmē, ka nav laika atpūtai, atelpai un brīdim sev, un pat maltīte tiek ieturēta, lūrot telefonā vai lasot e-pastus. Pazīstami? Skaidra lieta! Un visi ir pie tā tik ļoti pieraduši, ka vairs nepiešķir šim ieradumam nekādu lielo nozīmi. Tomēr zinātnieki apgalvo – šis ir gluži īss ceļš uz lieko svaru un aptaukošanos. Sasodīts!

Pētījumā, ko izstrādāja Lavras Federālās universitātes (Brazīlija) zinātnieki kopā ar Nīderlandes pētniekiem, pētīti cilvēku ēšanas un košļāšanas paradumi. Kopumā daļa no zinātniekiem šim jautājumam pievērsušies pat 15 gadus, tiesa, pats pētījums ir īsāks. Tā dalībniekiem bija jāietur maltīte trīs dažādos veidos: bakstot telefonu, lasot žurnālu un ēdot bez kādiem izklaides elementiem. Pirms un pēc maltītes ēdiens tika rūpīgi nosvērts, lai saprastu, cik daudz ir apēsts. 

Kā gadījies, kā ne, bet apēstās pārtikas daudzums krietni pieauga līdz ar telefona lietošanu un žurnāla lasīšanu. Kas ir laba ziņa no vienas puses – tātad, tehnoloģijas pašas par sevi nav vainojamas. No otra puses – bāc, pieaudzis kaloriju patēriņš! Vai tad kāds no mums vispār vēl prot ēst, neko nelasot, nebakstot un citādi neizklaidējoties?

Zinātniekuprāt, apēstā pieaugums saistās ar traucetu amiņu veidošanas procesu. Respektīvi, šis process nespēj pilnvērtīgi piedalīties ēšanas procesā, uztvert apēstās porcijas apjomu, un organisms nejūtas tik paēdis, kā tam vajadzētu. Tā rezultātā tiek apēsts vidēji par 15% vairāk ēdiena nekā bez izklaidējošiem elementiem. Tas var nešķist daudz, bet hei – maltīte 3x dienā un 7 dienas nedēļā jau ir daudz. Uz gada fona tas ir jau pavisam daudz kaloriju un lieko kilogramu kontekstā.

Kas ir interesanti – senioru vecuma vīrieši šajā pētījumā uzņēma visvairāk kaloriju, lietojot telefonu. Kas nozīmē – kungi, nekādas izēšanās, skatoties futeni! Labā ziņa gan ir tāda, ka uzmanību novērsošie faktori nekādā veidā neietekmē košļāšanas paradumus (tie gan vairumam no mums varētu būt labāki).

Šis pētījums nāk pēc citiem, ASV veikta pētījuma, kurš apliecina – trešdaļa cilvēku vispār nespēj paēst, ja neskatās savā telefonā. Vēl jo vairāk – telefons vai TV šiem cilvēkiem šķiet interesantāks kompanjons nekā sarunas ar draugiem vai tuviniekiem. Nopietni? Kaut kur evolūcijas ceļā mēs esam nošāvuši mazliet greizi. Sevišķi tas attiecas uz bērniem – bērniem, kuri ēd kopā ar telefonu un pavada ar ierīcēm vismaz 5 stundas dienā, ir par 43% lielāks risks tikt pie aptaukošanās jau bērnībā. Diezgan stulbi.

Risinājums, protams, ir gana vienkāršs un sarežģīts vienlaikus. Noliec telefonu! Tas nav tik viegli, kā tagad izklausās, bet uz pusdienlaika pusstundu gan jau vari iztikt bez tik ļoti svarīgā ekrāna. Labāk izgaršo, cik gards un sātīgs ir ēdiens. Pajautā kolēģim vai draugam, kas jauns un kā viņiem klājas. Visbeidzot, atpūtini galvu no liekas informācijas pārslodzes. Kaķu video noteikti var pagaidīt. Dzīve notiek šeit un tagad, un vismaz pāris reizes dienā tā ir arī ļoti garšīga. Ir vērts to pamanīt un atcerēties.

Avoti: 1, 2, 3


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru