Praktiski ieteikumi, kas palīdzēs pārvarēt atkarību no ierīcēm un interneta

Komentēt

Kad tehnoloģiju kļūst par daudz, vajag atpūsties.

Vai tu aizmiedz un pamosties ar telefonu? Guli ar viņu kopā? Ik pa brīdim paglāsti savu ierīci arī tad, kad pavadi laiku kopā ar mīļajiem? Vai tev bail kaut ko palaist garām tajos brīžos, kad neglaudi telefonu? Ai, ai, ai! Ja jūti, ka interneta un visādu ierīču tavā dzīvē ir daudz par daudz, jāķeras pie atradināšanās. Jeb, hipsterīgi izsakoties – digitālā detoksa.

Visupirms – nevajag sevi šaustīt, FOMO, “fear of missing out” jeb bailes kaut ko palsit garām ir mūsdienās atzīts un plaši izplatīts sindroms viedierīču lietotāju vidū. Lielā mērā to nosaka pieradums. Tomēr tas nozīmē, ka no ierīcēm kaut kā jācenšas atradināties, lai arī tas nav ne viegli, ne patīkami. Te ir daži ieteikumi, kā to labāk paveikt.

Nopērc modinātājpulksteni

Nē, nopietni! Nekāda atradināšanās nesanāk, ja tev ir ļoti praktiska un attaisnojama vajadzība gulēt ar telefonu pie auss, jo kaut kā uz darbu tomēr ir jāpaspēj. Ir modinātājpulkstenis – nav problēmu! Telefonu var atstāt ārpus guļamistabas (kur tam arī ir īstā vieta) un mosties bez tā. Nav arī jākrīt izmisumā, domājot par bērnības pretīgajiem modinātāju tarkšķiem vai nīsto pīkstēšanu – mūsdienās modinātāju attīstība tomēr ir gājusi progresa virzienā, un ir pieejami katra sirdij un miega ciešumam ērtākie – arī tādi, kas modina ar maigu gaismu, nevis skaņu. Galu galā, pamosties būs patīkamāk, ja varēsi kārtīgi izstaipīties un apķert mīļo cilvēku, bērnu vai mājdzīvnieku, nevis ķerties pie tvītošanas.

Izrevidē savas lietotnes

Uzskati to par tādu kā skapja sakārtošanu – ja neesi drēbes vilcis ilgāku laika posmu, met tās ārā. Tas pats attiecas uz lietotnēm, atstāj tikai biežāk izmantotās. Tas gan aizņems mazāk tava ētera laika, gan padarīs ierīci ātrāku. Ja nu tomēr izrādās, ka to lietotni ļoti vajadzēja, vienmēr ir iespēja uzinstalēt to par jaunu. 

Atsakies no Push paziņojumiem

Tās ir tās pašas mazās ziņas, kas paziņo par Ļoti Svarīgo Jauno Notikumu tavā telefonā, vai jaunu rakstu iecienītajā blogu vietnē, un tamlīdzīgi. Katrreiz, kad tāda tiek saņemta, ir milzu kārdinājums uzreiz skatīties, kas tad tur tāds ir noticis. Bet patiesībā svarīgās lietas ir tās, par kurām tev piezvana. Viss pārējais var pagaidīt un netraucēt tavu koncentrēšanos darbam, mācībām vai laikam ar ģimeni.

Izslēdz skaņu

Vairumam telefonu mūsdienās ir iespēja izslēgt pilnīgi visus skaņas signālus, izņemot zvanu no īpašajiem cilvēkiem. Tas ir nedaudz radikāls, tomēr ļoti veselīgs gājiens. Pārējiem ieteicams izvērtēt, kuru lietotņu skaņas signāli nav būtiski. Jo mazāk telefons pīkšķināsies, jo veiksmīgāk darbi ritēs no rokas. Protams, tas īsti nedarbosies, ja tu strādā telefonu centrālē. 

Atseko cilvēkiem

Līdzīgi kā ar lietotnēm, arī cilvēkiem tavos soctīklos ir svarīga, mazāk svarīga un nesvarīga loma. Dažiem ir pat kaitnieciska – sevišķi visiem tiem, kas bur soctīklu drāmu un piebāž ēteru ar emocionāli toksiskiem vēstījumiem. Atstāj savās sekojamlistēs tikai tos, kurus lasi ar prieku un par kuru ikdienu patiesi interesējies. Pārējos? Nav vērts. Starp citu, to vari izdarīt arī Facebook platformā, un tev nebūt nav jāpārtrauc draudzība (ja nu nelasāmais cilvēks ir tavs priekšnieks, piemēram).

Nebaksti telefonu vakariņās

Tas ir tāds labs noteikums, kam sekot – nekādu ierīču pie vakariņu galda. Parunā taču ar savu ģimeni vai draugiem, sasodīts! Internetā klejo jauks triks ar telefoniem čupiņā un pavadtekstu, ka tas, kurš pirmais pasniegsies pēc telefona, izmaksā pārējiem vakariņas. Varbūt ir vērts pamēģināt?

Lidmašīnas režīms ir ērta lieta

Ok, reizēm telefonu vajag tāpēc, ka tas aizvieto vairākas citas ierīces. Piemēram, mūzikas pleijeri vakara skrējienā. Tomēr skrienot tu droši vien nevēlies tapt iztraucēts ar WhatsApp ziņu birumu vai telefona zvanu. Uzliec lidmašīnas režīmu – mūzika joprojām skanēs, taču neviens tevi nevarēs sasniegt (tiesa, ja grasies skriet garu gabalu, ir vērts cilvēkus pabrīdināt, lai negadās atkriet mājās un ieraudzīt policijas ekipāžu pie savām durvīm). 

Ieplāno laiku bez ierīcēm

Līdzīgi kā tu plāno gājienu uz sporta zāli vai manikīru, vari ieplānot arī laiku bez ierīcēm un interneta. Satiecies ar draugiem, lasi grāmatu, ej brīvdabā, aizej apēst saldējumu kafenīcā, iepērcies tirgū – ir daudz lietu, kam telefons un internets nemaz nav nepieciešami. Izņēmums var būt mūzika – ok, bez tās var būt grūti, un tas ir normāli un saprotami. Galvenais, respektē šos plānus tāpat kā jebkuru tikšanos vai apmeklējumu.

Centies negūglēt

Gūgle, lai arī ļoti noderīga lieta, ir arī sarunu slepkava. Katrreiz, kad draugu kompānijā kādam ienāk prātā jautājums – piemēram, cik sver resnākais cilvēks pasaulē? – kāds ierīčatkarīgais to ātri vien sagūglē un ar to saruna arī beidzas. To, protams, var un bieži pat vajag darīt, jo zināt faktus ir laba lieta, tomēr kā būtu šo tematu apspriest, izejot no jums pieejamajām zināšanām? Starp citu, vai tu zini, kāds ir lielākais augstums, no kura krītot cilvēks ir izdzīvojis? Pārrunā šo ar draugiem bez gūglēšanas!

Uzstādi sasniedzamus mērķus

Mērķis atteikties no telefona uz nedēļu, protams, ir cēls, tomēr pilnībā nerealizējams (ja vien tu neesi radikālis ar noslieci uz fatālismu). Tas arī visnotaļ demotivē kaut ko vispār uzsākt, jo skaidrs taču, ka nekas neizdosies. Tikmēr mazi, reāli mērķi ne vien palīdzēs tev atkarības pārvarēšanas ceļā, bet arī iepriecinās ar to, ka ir izdevušies. Kā būtu iztikt stundu dienā bez telefona – jau labāk, vai ne?

Lai kā tur arī nebūtu, mūža nogalē tu atcerēsies visas jaukās atmiņas ar saviem tuviniekiem, nevis labu joku tviterī vai to, kā glaudīji savu piekto aifōnu. Ir vērts piestrādāt pie tā, lai foršo atmiņu būtu vairāk.

 

Avoti: 1, 2, 3


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru