Ko darīt, ja iekož odze? Svarīgi zināt!

1 komentārs

Pats galvenais – neķert paniku.

Vasara ir laiks brīvdabā – pikniki, pārgājieni, ogošanas, sēņošanas. Galu galā, tuvojas arī gada īsākā nakts ar visu papardes zieda meklēšanu! Tomēr mežs un pļavas ir ne vien vieta mūsu izklaidēm, bet arī mājas daudziem dzīvniekiem. Tostarp – odzēm. Lai kā mums šie rāpuļi arī nepatiktu, Latvijas faunā tiem ir sava vieta, un kaut kur ir jādzīvo arī viņiem. Tāpēc visupirms – uzvedies ar cieņu, ienācis zvēru mājās. 

Izmēros nelielā odze vispār nav muļķe un nekad nemetīsies kost ar indes izšļākšanu, ja vien nejutīsies absolūti apdraudēta. Inde, kā nekā, paredzēta medījuma nogalināšanai, un iztērēta inde nozīmē iespējamu palikšanu bez pusdienām, jo tā nemaz tik ātri neatjaunojas. Tādēļ, sastopot čūsku, vairumā gadījumu iespējams no konflikta izbēgt, ievērojot vienkāršus paņēmienus:

 • Ja vien iespējams, mežā iet ar garākiem gumijniekiem vai vismaz biezām zeķēm – tiem čūska cauri neizkodīs. Tas gan nenozīmē, ka, uzvelkot zvejnieku zābakus, vari stampāt čūskai pāri.
 • Tiesa, stampāt mežā kopumā nav tā sliktākā doma. Rāpulim nepatīk cilvēki, un tā mīļuprāt izvairīsies no tevis sastapšanas pati (nekā personīga, ok). Tādēļ, ja brīkšķinot būsi jau laikus licis odzei manīt sevi, tā pati nolīdīs kādā klusākā vietiņā, lai nav uz tevi jāskatās.
 • Piesardzība nenāk par ļaunu arī savā mazdārziņā vai lauku mājās, sevišķi, ja tuvumā ir kādi brikšņi vai gara, nepļauta zāle – siltās dienās aukstasiņu rāpulis var atnākt pasildīties uz takas vai flīzēm.
 • Ja nu tomēr ar čūsku esat pamanījuši viens otru, nekaitini to un netuvojies. Lēnām un mierīgi atkāpies – parasti ar to pietiks, lai novērstu odzes baiļu un dusmu uzplūdu. 

Tomēr reizēm ceļi ar odzi krustojas neveiksmīgi, un pēc mirkļa saproti – sasodīts, ādā ir divi pušumi. Iekoda! Ko tālāk darīt? 

Lai arī Latvijas vienīgā indīgā čūska ne tuvu nav indīgāko radību saraksta augšgalā, tās kodiens var būt ļoti bīstams. Odzes inde, kas sastāv no gandrīz 30 sastāvdaļām, ir ļoti toksiska un graujoši iedarbojas uz asinsvadiem, kā arī ietekmē sirdsdarbību un elpošanu, tādēļ lieki tērēt laiku nevar. Ja sakostais nesaņem palīdzību laicīgi, parādās asinsrites un asinsrecēšanas traucējumi, sākas liela tūska, un visļaunākajā gadījumā cilvēks var arī aiziet bojā.

Tāpēc:

 • Ja vien iespējams, sauc NMPD, zvanot uz tālruni 113. Ar “ja vien iespējams” jāsaprot, ka brikšņos NMPD pārstāvji nelīdīs, un no meža vēlams tomēr izkļūt, ejot lēnām un mierīgi. Jāatceras arī, ka meža vidū var nebūt zonas. Starp citu, runājot par mežu – te var noderēt NMPD lietotne HealthPoint, kas paziņos dienestam par tavu atrašanās vietu, izmantojot GPS. Diemžēl arī tas nedarbojas visās biežņās, tomēr pārklājuma esamības gadījumā tā ir vienkāršāk, nekā skaidrot, kurā tieši meža celiņā jāgriež iekšā.
 • Sakosto cietušo jānogulda uz zemes un jāpalīdz viņam nomierināties. Vēlams noguldīt tādā pozā, lai sakosto ķermeņa daļu kustinātu pēc iespējas mazāk un kavētu indes izplatīšanos.
 • Koduma vietai var uzlikt ko aukstu, tomēr žņaugu vai spiedošu pārsēju likšana drīzāk var nodarīt kaitējumu, nevis palīdzēt, iespiežot indi dziļāk audos. Neko nevajag arī rīvēt vai skalot. Un, diespasargi, aizmirsti par tādām piedzīvojumu filmu metodēm kā indes atsūkšana – tas, visticamāk, beigsies ar diviem saindētajiem.
 • Dod cietušajam dzert, lai organismam ir šķidrums, ar kuru filtrēt un izvadīt indi.
 • Nekādā gadījumā nedod alkoholu (arī nervu nomierināšanai nē) – alkohols paplašina asinsvadus un tikai palīdzēs indei izplatīties daudz straujāk.
 • Nedrīkst dot arī medikamentus, pat tos, kas lietoti ikdienā – nav zināms, kā tie reaģēs kombinācijā ar čūskas indi. Atstāj šo ārstu ziņā!
 • Sevišķi steidzami jārīkojas, ja sakosts bērns – indes daudzums uz bērna mazo augumu un svaru iedarbosies daudz graujošāk nekā uz 100 kg smagu tēvaini. Pirms pāris gadiem ziņās sekojām līdzi kādas mammas stāstam, kuras meitiņu odze sakoda pie Kaņiera putnu vērošanas torņa. Diezgan dramatiski, un jaunā dāma nonāca arī reanimācijā – par laimi, viss beidzās laimīgi.

Te arī video:

Mediķi atgādina – ja palīdzība saņemta laikus, kodums atstās vien nepatīkamas atmiņas, nevis paliekošas sekas. Būsim uzmanīgi!

Avoti: 1, 2, 3


Vērts izlasīt
Komentāri