20 padomi tiem, kuri plāno vai jau cenšas pāriet uz veģetārismu

Komentēt

Nedaudz iedvesmas, padomu un motivācijas tiem, kuri nolēmuši pievērsties veģetāram uzturam.


1. Sākumā ir svarīgi nesasteigt!

Sākumā ir svarīgi nesasteigt!
It īpaši, ja līdz šim gaļu ēdi daudz, tev un tavam organismam var būt ļoti grūti, ja pēkšņi vienā dienā gaļu pārstāsi ēst pavisam. Lai arī citiem tas izdodas, lielā daļā gadījumu tev un ķermenim būs tik grūti pierast pie gaļas pēkšņās neesamības uzturā, ka tu ātri vien padosies un nodomāsi, ka veģetārisms nav tev. Tāpēc ir jāsāk gaļas patēriņu samazināt pamazām. Ja gaļu iepriekš ēdi vairākas reizes dienā, sāc to ēst tikai reizi dienā. Kad nedēļu esi sekojis šim uzturam, samazini gaļas patēriņu, to ēdot katru otro dienu, nākamajā nedēļā to ēd vien divas reizes nedēļā. Tad pats jutīsi, ka samazināt gaļas patēriņu nemaz nav tik neiespējami un būsi gatavs no tās arī atteikties pavisam.
P.S. Daudzi atzīst, ka vislabāk ir sākt ar atteikšanos no sarkanās gaļas, pēc tam - no pārējās.
Komentēt

2. Maltītes bez gaļas ir jāpapildina, nevis tikai jāpalielina!

Maltītes bez gaļas ir jāpapildina, nevis tikai jāpalielina!
Piemēram, ja ierasto makaronu ar gaļu vietā esi ieplānojis veģetāru maltīti, būtu nepareizi vienkārši izņemt gaļu un ēst makaronus vai palielināt to porciju. Pievieno maltītei dārzeņus/pākšaugus/saknes. Tas ir vajadzīgs, lai, pirmkārt, tavai maltītei būtu pietiekami daudz uzturvērtības un organismam nepieciešamo  vitamīnu. Otrkārt, tie maltīti padarīs daudz sātīgāku, tātad pēc tam nejutīsi izsalkumu. Pretējā gadījumā, no ēdienreizes izslēdzot gaļu un nepapildinot to ar augu valsts produktiem, pēc tam jutīsies izsalcis un nonāksi pie aplama secinājuma, ka no maltītes bez gaļas paēst nav iespējams.
Komentēt

3. Esi gatavs dzert daudz ūdens!

Esi gatavs dzert daudz ūdens!
Tā kā būtiski palielināsies ikdienā uzņemto augļu un dārzeņu daudzums, tavs organisms sāks attīrīties un izladīt uzkrātos toksīnus. Lai tie nekrātos ķermenī, jādzer daudz šķidruma, tādējādi veicinot to ātrāku izvadīšanu.
Komentēt

4. Tev ir jāatrod iemesls, kurš uzrunā un satrauc tieši tevi.

Tev ir jāatrod iemesls, kurš uzrunā un satrauc tieši tevi.
Ja tu mēģināsi sevi pierunāt pāriet uz veģetārismu, balstoties uz mērķiem, kurus pastāstīja kāda paziņa vai par kuriem izlasīji, taču kuri līdz galam tevi nesatrauc un nesaista, diez vai šis izdosies. Ja atradīsi mērķi, par kuru iegūstot arvien vairāk informācijas, tas tevi uzrunā un ievelk arvien vairāk, pievēršanās veģetārismam būs pavisam vienkārša.
Populārākie iedvesmas mērķi:
- uzlabot veselības stāvokli, novērst slimības
- ētiski apsvērumi - rūpes, cieņa pret dzīvniekeim - nevēlēšanās patērēt produktu, kura dēļ nogalināta dzīva radība
- rūpes par vidi
Komentēt

5. Sākumā tev ļoti var palīdzēt uztura dienasgrāmata.

Sākumā tev ļoti var palīdzēt uztura dienasgrāmata.
Kad tikko esi sācis samazināt gaļas patēriņu uzturā, ir vērts katru dienu veikt dažus svarīgus pierakstus: atzīmē, vai tajā dienā ēdi gaļu, apraksti savas galvenās maltītes un pieraksti, kā tu jūties - fiziski un morāli. Tas tev palīdzēs saprast ēdiena ieteikmi uz savu garastāvokli, pašsajūtu un veselību.
Komentēt

6. Proteīna avotu veģetāriešiem absolūti netrūkst.

Proteīna avotu veģetāriešiem absolūti netrūkst.
Viens no populārākajiem aplamajiem argumentiem pret veģetāru uzturu ir tas, ka tādējādi nevar iegūt pietiekami daudz proteīna. Tā nav patiesība, jo ir ļoti daudz augu valsts produktu, kuri ir garšīgi un proteīna pilni. Lūk, daži piemēri:
Pupiņās - 15g proteīna uz 180g
Auzu pārslās - 6g proteīna uz glāzi pārslu
Spinātos - 5g proteīna uz 180g
Riekstu sviestos - 8g proteīna uz divām ēdamkarotēm
Sēklās - 6g proteīna uz sauju riekstu
Grieķu jogurtā - 10g proteīna uz 100g jogurta
Riekstos - 6g uz sauju riekstu
Ziedkāpostos, brokoļos - 6g proteīna uz 180g
Komentēt

7. Arī par dzelzs daudzumu veģetārā uzturā nav jāuztraucas!

Arī par dzelzs daudzumu veģetārā uzturā nav jāuztraucas!
Ir aplami domāt, ka dzelzi varam dabūt tikai no gaļas. Spināti ir vieni no zaļumiem, kuros ir izteikti daudz dzelzs - 100g spinātos ir 2,7mg dzelzs, kamēr 100g sarkanās gaļas - 2,6mg. Lai arī atšķirība ir maza, tas ir spēcīgs arguments, lai atspēkotu uzskatus, ka augu valsts produkti nenodrošina organismu ar dzelzi.
Ar dzelzi bagāti produkti: spināti, pupiņas, lēcas, kale jeb lapu kāposts un citi tumšas nokrāsas zaļumi, sezama un saulespuķu sēklas, kaltētas aprikozes, kaltēti tomāti. 
Komentēt

8. Veģetārisms var ļoti uzlabot un palīdzēt tavai veselībai.

Veģetārisms var ļoti uzlabot un palīdzēt tavai veselībai.
Veselīgs veģetārs uzturs būtiski samazina iespēju saslimt ar šīm slimībām:
- diabēts
- sirds un asinsvadu slimības
- vēzis
- insults
- aptaukošanās
- nierakmeņi
- dažādas ādas slimības, tostap psoriāze
Komentēt

9. Tava āda un mati būs īpaši pateicīgi par jauno uzturu.

Tava āda un mati būs īpaši pateicīgi par jauno uzturu.
Mati atgūs dabīgo spīdumu un izskatīsies veselīgāki. Āda gūs veselīgāku toni, kā arī būs tīrāka.
Komentēt

10. Ja tev trūkst motivācijas vai nesaproti gaļas patēriņa globālo problēmu, noskaties filmu.

Ja tev trūkst motivācijas vai nesaproti gaļas patēriņa globālo problēmu, noskaties filmu.
Daudzi no mums nemaz nespēj iedomāties, cik skarba ir realitāte aiz gaļas ražošanas un cik brutāli tiek mocīti dzīvnieki. Filma "Earthlings" ir šokējusi pasauli, jo tā parādīja visu. Tikai retais pēc šīs filmas noskatīšanās ir turpinājis ēst gaļu. Noskaties, ja tev vajadzīga pēdējā, īstā motivācija.
Noskaties "Earthlings" treileri šeit un filmu šeit.
Komentēt

11. Nezaudē enerģiju!

Nezaudē enerģiju!
Kad tikko būsi sācis lielākā vai mazākā mērā samazināt gaļas patēriņu, ir svarīgi nezaudēt enerģiju, lai nepadomātu, ka gaļas neēšana tevi padara nogurušu. (Patiesībā ir tieši otrādāk - sāta sajūta, ko jūti pēc gaļas ēšanas, patiesībā ir smaguma sajūta, jo gaļa ir smags ēdiens, kas lēni pārstrādājas. Sāta sajūta pēc veģetāras maltītes tiešām ir sāta sajūta, tā ir viegla un nerada diskomfortu.) Tāpēc taisi smūtijus, kuros liec augļus un dārzeņus kombinācijās pēc savas gaumes. Tie dos lielisku enerģijas lādiņu.
Veselīgu smūtiju receptes skaties šeit. 
Komentēt

12. Tev būs jāparūpējas par B12 uzņemšanu ar produktiem un uztura bagātinātājiem.

Tev būs jāparūpējas par B12 uzņemšanu ar produktiem un uztura bagātinātājiem.
B12 ir tas vitamīns, kurš ne tikai ir tavam organismam ļoti svarīgs, bet arī diemžēl reti sastopams ārpus dzīvnieku produktiem. To atradīsi augu pienos, brokastu pārslās un dažos sojas produktos. Tomēr, lai būtu drošs, ka to uzņemsi vajadzīgajā daudzumā, noderēs B12 uztura bagātinātājs. Bet šo tu nedrīksti lietot vairāk nekā paredzēts, tāpēc šajā jautājumā obligāti konsultējies ar ārstu.
Komentēt

13. Izpēti veģetārismu, gatavojot jaunus ēdienus mājās.

Izpēti veģetārismu, gatavojot jaunus ēdienus mājās.
Laikā, kad jebkurā brīdī mums ir pieejamas tūkstošiem gardas receptes internetā, būtu grēks šo iespēju neizmantot. Tā ir lieliska iespēja atklāt jaunas garšas un gatavot ēdienu kombinācijas, kuras garšo tieši tev. 
Vari apskatīt, piemēram, šo lapu.
Komentēt

14. Arī jods ir ļoti svarīgs.

Arī jods ir ļoti svarīgs.
Lai nodrošinātu sabalansētu un veselīgu uzturu, svarīgi pievērst uzmanību arī jodam. To atradīsi jūras augos, piemēram, jūras aļģēs, tāpēc suši patiesībā būs ļoti veselīga izvēle. Vienkāršs veids, kā būt drošam, ka ikdienā uzņem jodu, ir lietot sāli, kuram tas ir pievienots.
Komentēt

15. Liels daudzums rafinētā cukura var traucēt veiksmīgai pārejai uz jauno uzturu.

Liels daudzums rafinētā cukura var traucēt veiksmīgai pārejai uz jauno uzturu.
Pārstrādātais cukurs negatīvi ietekmē nervu sistēmu, kas pavisam nav labi brīdī, kad tavs organisms jau tā iet cauri negaidītām pārmaiņām, mainoties tavam uzturam. Pārāk liels uzņemtā cukura daudzums var tevi padarīt nevajadzīgi nervozu un likt tev fiziski justies sliktāk, kas noteikti nav vajadzīgs posmā, kad mēģini mainīt savu dzīvi un pievērsties jaunajam uzturam. Tāpēc daudz labāk ir ēst dabīgi saldās lietas - dateles, apelsīnus, rozīnes, ogas un tā tālāk.
Komentēt

16. Tas ir lielisks veids, kā iegūt slaidāku augumu.

Tas ir lielisks veids, kā iegūt slaidāku augumu.
Gaļa ne tikai satur daudz tauku, bet ir smags ēdiens un lēni pārstrādājas. Palielināts augļu un dārzeņu daudzums organismā uzlabo un paātrina vielmaiņu, dodot iespēju samazināt svaru.
Komentēt

17. Neuztraucies, gaļai IR lieliskas alternatīvas.

Neuztraucies, gaļai IR lieliskas alternatīvas.
Veikalos nopērkamā sojas gaļa, kā arī dažādu pākšaugu maisījumi ne tikai izskatās un smaržo, bet arī garšo apbrīnojami un aizdomīgi līdzīgi gaļai, un to atzīst arī lielākie gaļas cienītāji. Tā kā nebaidies - tev būs, ko ēst.
Komentēt

18. Atklāj jaunas garšas!

Atklāj jaunas garšas!
Dažādu valstu virtuves piedāvā lieliskus veģetāros ēdienus, un šī ir tava iespēja iepazīt gan veģetārismu, gan pasaules dažādo kulināriju. Iepazīsti ķīniešu, itāļu, indiešu virtuves, lai saprastu, cik daudzveidīgs un gards var būt veģetārs uzturs. 
Dodies, piemēram, uz indiešu restorānu Singhs Rīgā.
Komentēt

19. Izmanto internetu, lai gūtu papildus iedvesmu un motivāciju.

Izmanto internetu, lai gūtu papildus iedvesmu un motivāciju.
Pievienojoties veģetāriešu grupām sociālajos tīklos, uzzināsi ne tikai daudz lielisku recepšu, bet arī daudz noderīgas informācijas no cilvēku pieredzes stāstiem un padomiem. Vari arī piesekot dažādām iedvesmojošām uztura un recepšu lapām, meklējot pēc atslēgas vārdiem "veģetārisms", "veģetāras receptes" un tamlīdzīgi. Tas tev sniegs noderīgu iedvesmu ikdienā.
Komentēt

20. Nepadodies, ja uzreiz neizdodas kā plānots.

Nepadodies, ja uzreiz neizdodas kā plānots.
Iespējams, sākumā pāris reizes tev tik ļoti sakārosies gaļu, ka nenoturēsies. Tomēr tas nav iemesls atmest ar roku veģetārismam un domāt, ka nekad neizdosies. Daudzi veģetārieši atzīst, ka sākumā ir paslīdējusi kāja, bet pēc tam viss izdevies.
Komentēt

Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru